Dnešní páry čím dál tím častěji řeší jednu otázku a tím je „jak otěhotnět?“ Věk, kdy mají páry děti se prodlužuje, moderní technologie bohužel napomáhají k neplodnosti a tenhle problém trápí dokonce každý 10. pár. Přispívá k tomu nezdravá strava, obecně nezdravý životní styl a další. Pokud i vy hledáte pomoc, chtěli byste miminko, ale třeba se nedaří nebo se bojíte, že se dařit nebude, přečtěte si naše tipy a některé vyzkoušejte. Zkombinujte jich co nejvíce dohromady, abyste byli co nejúspěšnější a my vám budeme držet palce!

Přečtěte si také: Proč je umělé oplodnění čím dál častěji jedinou volbouJak otěhotnět? 15 rad, kterými byste se měla řídit, pokud chcete počít

jak otěhotnětFoto: pixabay

1. Vyhněte se stresu

Všichni víme, že stres je extrémně nezdravý a podráží tak všechni dobré, včetně zdraví a bezproblémového početí. Zkuste stres maximálně eliminovat, v práci, doma, v pracovním i osobním životě. Srovnejte si život a pokud máte pocit, že by to mohla být věc, která vám bude bránit v početí, začněte navštěvovat psychologa. Pomůže vám, vy se budete cítit lépe a všechno půjde jednodušeji.

2. Mějte dostatek pohybu

Pohyb je zdravý pro dobrou fyzickou i psychickou kondici. Snižuje stres, zlepšuje a zajišťuje dobrou náladu a pokud máte v hlavě až moc myšlenek, sport pomáhá na ně zapomenout a myslet jen na své tělo. Díky sportu se pak ve vašem těle srovnají hormony a vše půjde lépe. Dalším plusem je, že pokud zhubnete a budete mít vytrénované tělo, po porodu se pak lehce vrátíte na svou původní váhu a to je rozhodně výhoda.

Přečtěte si také: Jak začít běhat: od pár set metrů až po maraton

3. Dopřejte si dlouhý a kvalitní spánek

Pokud chcete být zdraví a chcete, aby vše dobře fungovalo, nezapomínejte na spánek. Spěte dlouho, kvalitně a dopřejte si dostatek odpočinku. Je to se stravou jedna z nejdůležitějších věcí.

Přečtěte si také: 10 jednoduchých rad jak usnout do 30 sekund

jak otěhotnětFoto: pixabayJak otěhotnět?

4. Jezte zdravě

Pokud chcete bezproblémově počít, dejte na zdravý jídelníček. Je důležité dávat tělu všechny potřebné vitamíny a živiny, aby orgány mohly správně fungovat a aby byly všechny procesy stoprocentní.

Přečtěte si také: Zdravá snídaně na 10 způsobů: co si dát ráno, abyste zůstali zdraví?

Co byste měla jíst při snaze o početí?

  • Fazole a čočku – luštěniny jsou v tomto období opravdu důležité kvůli velkému množství bílkovin, vápníku, hořčíku, zinku nebo vitamínu B
  • Mléčné výrobky – dopřejte si kvalitní tučné jogurty, mléko nebo tvaroh (naopak se vyhněte odtučněným výrobkům)
  • Zelená zelenina – tam se totiž vyskytuje kyselina listová (například okurka, brokolice, kedlubna, salát)
  • Ořechy a semínka – nacházejí se v nich zdravé tuky, které tělo potřebuje pro správné fungování
  • Ryby – v rybách se nacházejí cenné vitamíny a minerály, vyhněte se ale syrovým rybám
  • Ovoce – ovocný cukr tělu rozhodně prospívá a při snaze o otěhotnění byste jeho příjem měli navýšit

5. Sledujte svůj cyklus několik měsíců dopředu

Sledujte ho proto, abyste věděli a dokázali rozpoznat, které dny jsou plodné a které neplodné. Využít k tomu můžete chytré aplikace, které vám vše vypočítají. Zkuste třeba aplikaci Flo.

6. Snažte se krátce před a během plodných dnů, když máte ovulaci

Rozhodně to nedělejte na sílu, ale během těchto dní si užívejte trochu déle. Vyhraďte si na to volný čas a udělejte si to společně hezké během vaší ovulace.

7. Měřte si bazální teplotu

Díky bazální teplotě zjistíte své plodné dny a ty nejvhodnejší dny pro početí. Budete si tak jisti, zda zrovna procházíte ovulací a je tak ideální doba.

Jak otěhotnět?

8. Vynechte lubrikant

Lubrikant je chytrá zvlhčující pomůcka, která dokáže ulehčit mnohé, pokud se ale snažíte o miminko, tak ho vynechte. Některé gely mohou zpomalovat spermie a to my v tuto dobu rozhodně nechceme.

9. Přestaňte kouřit

Jak už bylo zmíněno, velmi důležitý je zdravý životní styl, do kterého patří i nekonzumace návykových látek jako je kouření. Pokud kouříte a neumíte se toho zbavit, zkuste je omezit na minimum nebo si místo toho vybrat nějakou alternativu. I kdybyste si místo toho měli dát čokoládu, pořád to bude lepší než cigarety.

jak otěhotnětFoto: pixabay

10. Omezte alkohol

Jedna sklenka vína večer vám neubliží, zvlášť pokud se chcete naladit na dlouhou noc, ale moc to nepřehánějte a rozhodně vynechejte tvrdý alkohol.11. Naučte se odpočívat

Pokud budete neustále v jednom kole a vaše tělo nebude odpočívat, už nebude mít energii na jiné věci, na které potřebujeme. Své tělo poslouchejte a dopřejte mu klid pokaždé, když si o něj řekne. Zvlášť v tohle období je to velmi důležité.

Přečtěte si také: 20 minut chůze denně promění vaše tělo a zlepší vaše zdraví

Jak otěhotnět?

12. Navštivte gynekologa

Prevence je důležitá a abyste si byla jistá, že jste v pořádku, měla byste každý rok absolvovat preventivní prohlídku. O svém plánovaném početí se můžete svěřit svému lékaři či lékařce a nechat si poradit. Základ je vědět, že jste v pořádku a vše tělo je připravené.

13. Nepřemýšlejte moc o početí

Čím více na to budete myslet, tím spíše to nepůjde. Berte to pořád jako zábavnou aktivitu, která vám zlepšuje vztah i dobrou náladu a nemyslete pokaždé na to, že teď se to musí povést. Dejte tomu volný průběh a uvidíte.

14. Neodkládejte mateřství

Škola, cestování, kariéra, užívání – tohle všechno jsou důvody odkládání těhotenství. Čím vyšší věk, tím větší pravděpodobnost, že se to povede a vše proběhne bez komplikací. Myslete na to.

jak otěhotnětFoto: pixabay15. Najděte si partnera, s který jste šťastná

Někdy i nevyhovující vztah nebo nevhodný partner mohou být příčiny toho, proč to nejde. Základ je spokojený vztah a jistota, že chcete miminko oba a chcete ho mít spolu. Občas se stává, že ženě už tikají biologické hodiny a tak chce mít dítě co nejdříve a moc jí nezáleží na tom, s kým. To ale rozhodně není dobrá cesta.

Přečtěte si také: 9 jasných důvodů, proč byste měli ukončit váš vztah

https://www.youtube.com/watch?v=FuHr5KsuSH0

Tohle jsou základní tipy na to, jak otěhotnět. Uvidíte, že vám to teď půjde jako po másle.

Přečtěte si také: 7 překvapivých věcí, které se stanou, když přestanete mít pohlavní styk