Víte, jak poznat plodné dny? Tato informace se bude hodit zejména ženám, které chtějí otěhotnět a to co nejdříve. Samozřejmě se může stát, že si ani nebudete muset nic zjišťovat a hned poprvé se vám to povede, prostě náhoda. Ale v dnešní době plné léků, hormonů, stresu a dalších negativních faktorů je čím dál tím těžší otěhotnět. Proto byste se měli zaměřit právě na vaše plodné dny. Jak je poznat? To vám ukážeme právě teď.

Ovulační (=plodné) dny si možná budou chtít zjistit i ty ženy a dívky, které se naopak chtějí těhotenství vyhnout a zabránit tak nechtěnému početí.Jak poznat plodné dny?

plodné dnyFoto: pexels

Pokud neberete hormonální antikoncepci a váš zdravotní stav je v pořádku, dny plodnosti se zpravidla nachází někde uprostřed vašeho cyklu. Každý cyklus je originální a proto nelze stoprocentně říct, které dny to přesně jsou, u každého jsou jiné, ale můžeme je alespoň odhadnout.

Co je to ovulace?

Je to stav, během kterého může dojít k otěhotnění. Dochází k vyplavení a přemístění zralého vajíčka do vejcovodů a těmto ovulačním dnům se říká plodné. V tomto procesu se doporučuje mít pohlavní styk – cca tři dny před ovulací až jeden den po ovulaci. Ženy v sobě dokáže v tuto dobu udržet spermie až 72 hodin a proto je velká pravděpodobnost, že dojde k oplodnění vajíčka.

Ovulace přichází mezi 12. a 15. dnem od začátku menstruačního cyklu

Jak to poznat?

Jak se ovulace a plodné dny projevují a jak je poznat? Tohle jsou projevy, které vám mohou pomoci ujasnit si to.

  • zvýšená chuť na sex
  • zvýšená ranní teplota – často okolo 37°C i mírně přes
  • bolest v podbříšku
  • výskyt  řídkého vodnatého hlenu, výtoku nebo špinění
  • spočítejte si plodné dny na kalkulačce
Tohle všechno nasvědčuje tomu, že máte plodné dny, ale je to samozřejmě hodně obecné. Dnešní medicína je naštěstí už hodně moderní a proto si můžeme koupit ovulační test, který nám s velkou jistotou prozradí, zda se nacházíme v plodných dnech či nikoliv. Můžete si vybrat mezi proužky nebo mezi digitálním ovulačním testem.

Celý proces můžete podpořit doplněním tohoto speciálního ovulačního čaje.
Doufáme, že vám tento článek pomůže zjistit výskyt plodných dnů.

Zbavte se bolesti hlavy – proč vlastně vzniká?