Každou zimu máte pravidelně rýmu a nemůžete se jí zbavit? Používáte všemožné přípravky, snažíte se zlepšit si imunitu a stejně nic nezabírá? Tak to jste tu správně. Nikdo nechce mít červený odřený nos dva týdny, nosový hlas a trápit se s rýmou dlouho. Dobře, rýma není závažná nemoc, ale zato dokáže pěkně otrávit život. Máme pro vás seznam 12 způsobů, jak se zbavit rýmy co nejrychleji a být znovu fit ve velmi krátkém čase! Jak se zbavit rýmy opravdu účinně?

Na každého funguje něco jiného a také záleží na spoustu dalších faktorech, například na stravě, celkové životosprávě i na aktuálním stavu vašeho organismu (jakou máte imunitu atd.). Vyzkoušejte, co vám na rýmu zabere nejlépe. Nejlepší je a co doporučujeme my, zkombinovat co nejvíce tipů dohromady. Čím více jich zkusíte najednou, tím spíše se rýmy brzy zbavíte!

Přečtěte si: Podívejte se na tipy, jak se rychle dostat z nachlazení!

Jak se zbavit rýmy co nejrychleji?

jak se zbavit rýmyFoto: pexels

1. Čistěte nosní dutiny.

Snad nemusím připomínat, že pravidelné smrkání je důležité. Někomu se to zdá jako samozřejmost, ale často se zapomíná na to, že je nejlepší rýmu dostat z nosních dýchacích cest a pokud máte ucpaný nos, snažte se smrkat co nejvíce, i když se vám zdá, že to nejde.

Pomozte si nosními spreji, ale pozor! Chemické spreje, které pořídíte v lékárně, jsou sice účinné, ale opak je pravdou. Poskytují pouze krátkodobou úlevu, v dlouhodobém měřítku způsobují ztenčování sliznice a další problémy.

Nejlepší je koupit si Vincentku, což je mořský roztok, který je přírodní a můžete ho používat tak často, jak potřebujete. Naopak sliznici posílí a dodá potřebné minerály.

2. Pijte hodně vody.

A nejen studené vody, ale i teplé nápoje. Snažte se je vypít horké a nasávat páru z nich. Dojde k ředění nosního sekretu a opět vám to pomůže.

Mezi tekutiny také zařaďte vývar, který je známý jako účinná léčba proti nachlazení a zahřeje vás. Zkuste se vyhnout kávě, protože nadměrná konzumace kofeinu dehydratuje. Vyhněte se také alkoholu, který způsobuje otok.

3. Provádějte metodu oil pulling.

Znáte tuto Ayurvédskou metodu převalování kokosového oleje v ústech? Působí účinně jako odstraňovač bakterií. Kokosový olej má antibakteriální účinky a pojí na sebe bakterie a všemožné špatné látky. Převalujte kokosový olej v ústech 10-20 minut a poté vyplivněte (hlavně nepolykejte!), vypláchněte si ústa vlažnou vodou a opakujte každý den.

Další plus je, že tato metoda pomáhá k čištění a bělení zubů, což se vždy hodí. Vyzkoušejte oil pulling a těšte se na krásné čisté a bílé zoubky bez kazů a nečistot.

Jak se zbavit rýmy co nejrychleji?

jak se zbavit rýmyFoto: pexels

Přečtěte si také: 20 jednoduchých tipů jak posílit imunitu přirozenou cestou

4. Jemně smrkejte.

Opět se to zdá jako triviální věc, ale nikdy příliš netlačte a nesnažte se dostat vše z nosu velkým tlakem. Může to způsobit bolest uší a následné píchání (kdo zažil, ví, jaká je to bolest). Proto se snažte smrkat jemně, případně si pomoci kapkami, ale pokud se bude jednat o chemické kapky, používejte je jen výjimečně.

5. Zvlhčujte vzduch.

Používejte zvlhčovač vzduchu, abyste neměli v místnosti suchý vzduch, který způsobuje vysychání nosních dutin a hustotu hlenu. Udržujte vlhký vzduch a pokud zvlhčovač vzduchu nemáte, použijte rostliny, které fungují jako přírodní zvlhčovače.

Přečtěte si také: Zbarvení jazyka – co říká o vašem zdraví

6. Jezte med.

Má antivirové vlastnosti, spoustu vitamínů a posiluje imunitní systém. Konzumujte med po lžičkách a udržujte ho v pokojové teplotě.
Pokud vám med nechutná, zkuste ho smíchat s vymačkanou citrónovou šťávou a troškou zázvoru. Tato směs zmírňuje kašel a bolest v krku.

Jak se zbavit rýmy co nejrychleji?

jak se zbavit rýmyFoto: pixabay

7. Jezte česnek.

Česnek je známý pro svoje antibakteriální účinky a dokáže doslova „vypálit červa“, jak se říká. Ukrojte si plátek chleba, namažte tenkou vrstvou másla a na to poklaďte plátky česneku. Uvidíte, jak vám to dodá sílu a po rýmě nebude ani stopy.

Přečtěte si také: Jak zvýšit imunitu před nástupem podzimu: 10 babských rad

8. Kloktejte vlažnou vodu se solí.

Jak se zbavit rýmy? Kloktáním slané vody. Pomůže to zvlhčit sliznici. Smíchejte lžičku soli s teplou vodu a kloktejte po dobu jedné minuty. Potom vyplivněte. Není to zrovna chutná metoda, ale velmi účinná! Opět to dokáže vytáhnout bakterie.

9. Přijímejte vitamín C.

Citrusy i doplňky stravy jsou fajn. Jen si nemyslete, že když budete jíst jen pomeranče, dostanete se z nachlazení rychleji. Tělo si vezme tolik množství vitamínu C, které potřebuje a zbytek vyloučí. Proto ovoce není na škodu, ale nemusíte to přehánět.

10. Lehněte si do postele.

S rýmou se dá fungovat běžně, ale pokud si nelehnete a nebudete v klidu, rýma bude trvat déle. Tělo bojuje s virem a tak je potřeba si lehnout do postele alespoň na 3 dny, být pod peřinou, potit se a pořádně odpočívat. Nepodceňujte to.

11. Používejte cibuli.

Cibule působí jako výborný lék nejen proti rýmě, ale působí blahodárně i proti kašli. Udělejte si účinný sirup z cibule, kterou nakrájíte, posypete cukrem a přes noc necháte odležet. Cibule pustí šťávu, kterou potom konzumujte po lžičkách. Stejně tak můžete vedle své postele položit oloupanou cibuli na talířek a po dobu spánku z ní dýchat výpary.

Jak se zbavit rýmy co nejrychleji?

jak se zbavit rýmyFoto: pixabay

12. Naložte se do vany.

Lehněte si do horké vany, do které můžete nakapat pár kapek fenyklového oleje. Snažte se v ní vydržet co nejdéle a dýchejte horkou páru. Je to taková malá domácí sauna a funguje to.

A co je nejdůležitější? Buďte v klidu, hodně relaxujte a odpočívejte a buďte v teple. Opravdu na to dbejte, aby se vám nepříjemná rýma nebo něco horšího hned nevrátily.

Přečtěte si také: Zdravá snídaně na 10 způsobů: co si dát ráno, abyste zůstali zdraví?

13. Choďte pravidelně do sauny.

Sauna je doslova zázrak, protože z těla vytahuje všechno špatné, všechny škodlivé látky. Je dobrá i jako prevence. Pokud máte zrovna rýmu a už nevíte, co s ní, bolí vás celý nos a máte ho oteklý, vyrazte do sauny. Horká pára vás z toho dostane. Můžete si vybrat saunu obyčejnou nebo vsadit na bylinkovou nebo s jinou vůní.

Jak se zbavit rýmy co nejrychleji?

jak se zbavit rýmyFoto: pexels

14. Každý den uklízejte a utírejte prach.

Pokud máte rýmu a pohybujete se v zaprášeném prostředí, špatně se vám bude rýmy zbavovat. Základ je být v čistu a odstranit prach z nábytku apod. Prach bude vaší rýmu ještě zhoršovat a celkově vám bude hůře. Poproste někoho, ať vám pomůže prach setřít a vám se bude lépe dýchat.

Přečtěte si také: 21 překvapivých věcí, které působí na vaše duševní zdraví

15. Jezte hodně ovoce a zeleniny.

Asi to slyšíte všude, ale je to více než pravdivé. Ovoce i zelenina v sobě mají spoustu vitamínů, které naše tělo potřebuje a to hlavně v době, kdy trpíme nachlazením, které je spojené s rýmou. Nemusíte to zase přehánět a ládovat se pomeranči od rána do večera, tělo si stejně vezme jen tolik vitamínů, kolik potřebuje a zbytek vyloučí. Jezte normálně, ale ke každému jídlu přidejte zeleninu a právě i ovoce. Vybírejte si takové, kde je hodně vody a vitamínu C, který teď tolik potřebujete.

Pokud nic nezabere, zkuste dát obličej nad horkou páru a použít speciální konvičku, která vám pomůže dostat rýmu pryč.

Podívejte se na 10 superpotravin, které vám pomohou posílit imunitu.

Která metoda je podle vás nejúčinnější na to jak se zbavit rýmy?

Napište nám do komentáře, jak se zbavujete rýmy vy a co vám nejlépe pomáhá.