Každé jídlo, které si dáme, by mělo obsahovat tuky, sacharidy a bílkoviny a to ve vyváženém množství. Spousta lidí se tuků bojí, protože si myslí, že když je budou přijímat, budou přibírat. Ve skutečnosti jsou mnohem horší sacharidy a tuky jsou pro naše tělo velmi důležité, bere z nich totiž energii. Jak to ale udělat, aby energie byla přijímána co nejoptimálněji? Je potřeba přestat se bát tuků a zajistit, aby energie přijímaná z tuků byla co největší.Jak z tuků získat co nejvíce energie pro naše tělo?

energie
Foto: pexels

Smysl tuků v jídle

Všechno, co jíme, je tvořeno makroživinami (cukry, tuky, bílkoviny), které se přeměňují na energii uvnitř těla, což nám i našim orgánům pomáhá správně fungovat.

Hodně se říká, že tuk je příčinou mnoha zdravotních problémů, ale ve skutečnosti je nezbytnou složkou stravy, kterou naše tělo potřebuje a zajišťuje nám zdraví. Tuk tvoří vrstvu a obaluje naše nervy, pojí se s vitamíny (A, D, E a K) a je zásobou energie, ze které tělo může čerpat.Existují dva typy tuků, ten zdravý a nezdravý, který se nachází ve smaženém, tučném jídle, v chipsech apod. Tomu se vyhněte a raději si dejte ten zdravý, který se nachází v avokádu, v masu, mléčných výrobcích, ořechách apod.

Jak tělo pracuje s tukem

Tuk je hlavním zdrojem energie při cvičení s nízkou až střední intenzitou. Dokonce i při cvičení s vysokou intenzitou, kdy jsou sacharidy hlavním zdrojem energie, je potřeba tuk, díky kterému má tělo k přístup k uloženým sacharidům.

Tuk se pomalu tráví a přeměňuje na použitelnou formu energie. Může to trvat až 6 hodin. Tělo rozdělí tuk do svalů, ze kterých je použit jako energie. Při tomto procesu je potřeba velké množství kyslíku. Z tohoto důvodu je důležité určit si, kdy a kolik tuku jíst. Obecně se nedoporučuje jíst potraviny s vysokým obsahem tuku před nebo při cvičení. Nejenom, že to může způsobit nevolnost, zvracení nebo průjem, ale nevyužijete energii z tuků, jelikož se nestačí přeměnit.Populární diety, které jsou založené na vysokém obsahu tuku

Diety s nízkým obsahem sacharidů, bílkovin a vysokým obsahem tuků, jako ketigenní dieta nebo Paleo, pracují na základě toho, že nižší příjem cukrů spolu s hodně tuky vede ke spalování tělesného tuku a k co nejvyšší energii.

Vědecké výzkumy toto potvrzují a že dokonce přispívá ke snížení rizik chronických onemocnění. Je potvrzeno, že tyto diety jsou přínosem pro výkon sportovců, ale je potřeba ji střídat, aby si metabolismus nezvykl.

Každé jídlo by mělo obsahovat dostatek zdravých tuků. Avokádo, ořechy, ryby, olivový olej, hořká čokoláda, máslo, chia atd. Vyhněte se příjmu tuků před cvičením, dopřejte si je raději po.

Nejvíce energie získáte z tuků!

Podívejte se na 10 nejlepších receptů s avokádem.