Jak ušít roušku? Podívejte se na jednoduchý návod na roušku, kterou ušijete doma během 30 minut i bez šicího stroje. Stačí bavlněná látka, jehla a niť. Můžete ji používat sami ve vaší rodině nebo udělat dobrou věc a ušít jich několik pro potřebné, například neziskové organizace, porodnice, seniory a další lidi, kteří ji potřebují nejvíc.
Roušku z bio bavlny si kupte tady.

Jak ušít roušku – návod krok za krokem

1. Ustřihněte čtverec 20 x 20 cm z bavlněné látky (100% bavlna). Pokud nemáte doma novou látku, můžete použít staré bavlněné tričko. Dejte si ale pozor, aby bylo ze 100% bavlny, abyste roušku mohli prát na 90 stupňů a sterilizovat ji tak od virů.

2. Přeložte horní a spodní okraj čtverce a zapošijte oba okraje tak, aby vznikl rozměr 17 x 20 cm.
3. Přeložte látku tak, aby si na ní vytvořili záhyby viz obrázek níže a přežehlete záhyby žehličkou, aby držely tvar. Rozměr přehýbané látky by měl být 17 x 10 cm.

4. Zašijte okraje u překládané látky, abyste záhyby zafixovali.

5. Přišijte do každého rohu šňůrku dlouhou alespoň 40 cm. Jako šňůrku můžete použít bavlněný provázek široký cca 0,5 – 1 cm.

Videonávod, jak si vyrobit roušku

Chcete si vyrobit vlastní roušku? Podívejte se na tento krátký 2minutový videonávod, který vás provede krok za krokem tím, jak si roušku ušít doma.

Dává smysl používat podomácku vyrobenou roušku?

Ano, má! Nazvdory tomu, co říká vláda, která nezvládá rouškami zásobovat ani lékaře a sociální pracovníky natož pak veřejnost, dává smysl jakýkolik ochranný prostředek, po kterém můžete sáhnout. V Číně jsou roušky naprostý standard a lidé z důvodu nedostatku nosí i podomácku vyrobené roušky. Koronavirus se šíří kapénkově, takže jakákoliv ochrana dýchacího ústrojí, ať už je to profesionální rouška nebo bavlněná domácí rouška, dává smysl. Je pravda, že domácí rouška nechrání stoprocentně a že lékaři potřebují profesionální respirátory, pro obyčejné lidi však poslouží dobře. Je lepší, než neopoužívat nic. Ať už máte virus vy a nechcete ho přenášet ve veřejných prostorech na ostatní, tak i pro lidi, kteří se chtějí chránit.

A co říká na roušky Petr Ludwig?

Chirurgickou roušku kupte tady.

Pomozte vyrábět ochranné roušky pro potřebné

Navzdory vládním opatřením máme v Česku spousty lidí, kteří jsou v první linii s nakaženými a nemají se jak chránit. Jsou to například lidé z pečovatelských domovů, senioři, porodníci, řidiči nebo třeba prodavačky.

Pomozte organizaci Pokoj č. 10 – sdílená šicí dílna se šitím bavlněných roušek pro potřebné. Více informací najdete v jejich facebookovém příspěvku.

Přečtěte si také článek Koronavirus: jak ho poznat a jak se před ním chránit