Jak ušít roušku? Podívejte se na jednoduché návody na roušku, kterou vyrobíte doma během 30 minut i bez šicího stroje. Stačí bavlněná látka, jehla a niť. Můžete ji používat sami ve vaší rodině nebo udělat dobrou věc a ušít jich několik pro potřebné, například neziskové organizace, porodnice, seniory a další lidi, kteří ji potřebují nejvíc.
Přečtěte si také: CBD olej: přírodní zázrak, který vrátí vaše tělo i mysl do rovnováhy

1. Jak ušít roušku – návod krok za krokem

1. Ustřihněte čtverec 20 x 20 cm z bavlněné látky (100% bavlna). Pokud nemáte doma novou látku, můžete použít staré bavlněné tričko. Dejte si ale pozor, aby bylo ze 100% bavlny, abyste roušku mohli prát na 90 stupňů a sterilizovat ji tak od virů.

2. Přeložte horní a spodní okraj čtverce a zapošijte oba okraje tak, aby vznikl rozměr 17 x 20 cm.

jak ušít roušku návod

3. Přeložte látku tak, aby si na ní vytvořili záhyby viz obrázek níže a přežehlete záhyby žehličkou, aby držely tvar. Rozměr přehýbané látky by měl být 17 x 10 cm.

4. Zašijte okraje u překládané látky, abyste záhyby zafixovali.

5. Přišijte do každého rohu šňůrku dlouhou alespoň 40 cm. Jako šňůrku můžete použít bavlněný provázek široký cca 0,5 – 1 cm.

Videonávod, jak ušít roušku

Jak vyrobit roušku? Podívejte se na tento krátký 2minutový videonávod, který vás provede krok za krokem tím, jak si roušku ušít doma.

Vyberte si svou roušku ze 100% bavlny tady

 

2. Jak vyrobit roušku bez šití – návod krok za krokem

Nechce se vám brát do ruky jehlu a niť? Vyrobte si roušku bez šití! Stačí se podívat na tento návod, kde najdete 3 tipy, jak vyrobit roušku bez šití.
Nechce se vám šít roušku? Kupte si hotovou!

Nechce se vám šít roušky? Kupte si hotovou roušku na internetu. Jen pozor, abyste si koupili správnou roušku, která vás opravdu ochrání. Při výběru se zajímejte vždy o materiál, ze kterého je rouška vyrobená. Nejvhodnější je 100% bavlna, protože je nejen příjemná na nošení, ale dá se také pravidelně sterilovat. Pozor na obyčejné chirurgické roušky, které by se správně měly používat jen jednorázově, protože nejdou sterilovat.

Vyberte si svou roušku ze 100% bavlny tady

jak ušít roušku

Foto: Heureka

Kupte si roušku podle slavných osobností

Za roušku se rozhodně nemusíte stydět, nosí ji i celebrity. A zdaleka ne jen tak nějakou obyčejnou. V Hollywoodu můžete potkat roušky se stříbrnými nanovlákny, džínové roušky, roušky z hedvábí nebo třeba třypitivé roušky s glittery. Podívejte se, jaké trendy roušky nosí známí lidé a pořiďte si stejnou roušku jako hollywoodské hvězdy.

Jennifer Aniston dává přednost minimalistické

Jennifer Aniston je známá svým vytříbeným vkusem. A kdo rozumí módě, ten ví, že méně je více. Jennifer proto upřednostňuje minimalistickou černou roušku, která se hodí ke všemu.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jennifer Aniston (@jenniferaniston),

Koupit roušku jako Jennifer Aniston

 

Natalie Portman ráda nosí džínovou roušku

Natalie Portman je sportovní typ a ráda nosí roušku z tenké džínoviny. Ovšem v neutrální šedé barvě, která se hodí ke všemu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Natalie Portman (@natalieportman),

Koupit roušku jako Natalie Portman
Dává smysl používat podomácku vyrobenou roušku?

Ano, má! Nazvdory tomu, co říká vláda, která nezvládá rouškami zásobovat ani lékaře a sociální pracovníky natož pak veřejnost, dává smysl jakýkolik ochranný prostředek, po kterém můžete sáhnout. V Číně jsou roušky naprostý standard a lidé z důvodu nedostatku nosí i podomácku vyrobené roušky.

Koronavirus se šíří kapénkově, takže jakákoliv ochrana dýchacího ústrojí, ať už je to profesionální rouška nebo bavlněná domácí rouška, dává smysl. Je pravda, že domácí rouška nechrání stoprocentně a že lékaři potřebují profesionální respirátory, pro obyčejné lidi však poslouží dobře. Je lepší, než neopoužívat nic. Ať už máte virus vy a nechcete ho přenášet ve veřejných prostorech na ostatní, tak i pro lidi, kteří se chtějí chránit.

Vyberte si svou roušku ze 100% bavlny tady

jak ušít roušku

Důkaz, že roušky fungují

Nedávno se v médiích objevil článek s jasným důkazem, že roušky fungují. V kavárně Starbucks v jižní Koreji totiž jedna žena, která měla koronavirus, nakazila celkem 55 lidí. Jediní, kdo se koronavirem nenakazil, byli 4 zaměstnanci kavárny, kteří nosili roušku. O funkčnosti roušek dokonce píše i Světová zdravotnická organizace WHO, která na svých stránkách informuje, jak si vybrat správnou roušku, jak ji nosit, prát a nebo si ji vlastnoručně vyrobit.

A co říká na roušky Petr Ludwig?
 

Jak sterilovat roušku?

Bakterie a viry nemají rádi vysoké teploty. Způsobů jak sterilovat roušku je několik. Nejjednoduší je uvařit vodu v rychlovarné konvici, zalít s ní roušku v hrnci a nechat ve vodě alespoň 10 minut. Nebo můžete roušku vyprat v pračce na 90 stupňů. Posledním způsobem jak sterilovat roušku, je vyžehlit ji důkladně parní žehličkou, díky které pára roušku steriluje.

 
Už víte, jak ušít roušku! Pomozte vyrábět ochranné roušky pro potřebné

Navzdory vládním opatřením máme v Česku spousty lidí, kteří jsou v první linii s nakaženými a nemají se jak chránit. Jsou to například lidé z pečovatelských domovů, senioři, porodníci, řidiči nebo třeba prodavačky.

Pomozte organizaci Pokoj č. 10 – sdílená šicí dílna se šitím bavlněných roušek pro potřebné. Více informací najdete v jejich facebookovém příspěvku.