Letní teploty jsou tu a s těmi přicházejí příjemné i nepříjemné věci. Mezi ně patří i velmi neoblíbená klíšťata. Jsou kdekoliv v trávě a nedá se zabránit tomu, aby na vás vlezli, bohužel ani dlouhými kalhotami. Klíšťata jsou nejenom otravná, ale i nebezpečná, přenášejí nemoci, které jsou pro člověka nebezpečná. Mezi ně patří encefalitida nebo borelióza. Způsob, jak vytáhnout klíště, hraje velkou roli, ale samozřejmě i prevence. Prohlížejte sebe i své děti hned, jak přijdete domů, nejlépe ve sprše. I tak se může stát, že něco přehlédnete a klíště se zakousne. Pojďme se tedy společně podívat, jak vytáhnout klíště – bez bolesti a hlavně bezpečně. Správným vytažením se můžete vyhnout právě zmíněním onemocněním.

Podívejte se na opravdu účinné, rychlé a hlavně bezpečné způsoby, jak vyndat klíště.



Jak vytáhnout klíště?

jak vytáhnout klíštěFoto: pixabay

Nejdůležitější roli v celém procesu hraje čas. Opravdu pečlivě se každý večer prohlížejte a pokud zjistíte, že máte klíště již zakouslé, okamžitě jednejte a nenechávejte ho tam ani o minutu déle. Klíšťata mají nejraději teplá místa, to znamená podpaží, pod koleny, třísla, za ušima atd.

Pokud si chcete opravdu být jisti, že vytáhnutí proběhne bezpečně a sami si na to netroufáte nebo se bojíte, nejlepší bude, když zajdete k lékaři a ten rovnou může udělat testy na přítomnost již zmíněných nemocí.

Jak vytáhnout klíště doma?

Rozhodli jste se, že si klíště vyndáte sami? Měli byste postupovat podle přesně určených kroků.



1. krok: Navlékněte si rukavice.

Klíště nemusí být nakažené, ale také může, proto to nepodceňujte a raději se chraňte.

2. krok: Klíšťě usmrťte a odstraňte.

Nemačkejte ho pinzetou, ani na něj nedávejte žádné oleje ani krémy. Je to z toho důvodu, že klíště může po tomto kroku vyzvrátit celý obsah střev do rány. Tomuto se tedy vyhněte. Použijte ale speciální přípravek, který koupíte v lékárně a doporučujeme ho mít neustále doma pro všechny případy. Postupujte podle návodu a klíště odstraňte buďto pinzetou, štětinkou do uší nebo prsty (v rukavicích!). Může se stát, že v ráně zůstanou kusadla, která ale infekci nepřenáší a časem odpadnou sami, nemusíte se proto bát.

3. krok: Použijte dezinfekci.

Postižené místo musíte vyčistit, k tomu poslouží buď speciální přípravky nebo můžete použít klasickou vodku (nebojte, nepálí :).



4. krok: Sledujte postižené místo.

Pokud se kolem červeného flíčku objeví bílý kruh, okamžitě jděte k doktorovi. Pokud ale nechcete čekat, nejlépe uděláte, pokud klíště odnesete k lékaři a on udělá test na nemoce. Budete si hned jistí.

Co NEdělat:

V žádném případě klíště nevyhazujte do koše a nikdy ho nezapalujte, jako dělá hodně lidí. Tím, že ho zapálíte, může se stát, že vybouchne a celý jeho obsah se dostane ven.

Jak vytáhnout klíště opravdu bezpečně? Pamatujte si, že na něj nikdy nesmíte sahat holýma rukama a vždy si berte rukavice a pokud je u sebe nemáte, použijte třeba alespoň kapesník, klíště je totiž nebezpečné i pro toho, kdo ho vytahuje. Je to opravdu hodně důležitý krok!

Nechte se očkovat, noste dlouhé kalhoty a používejte repelenty, abyste nemuseli řešit, jak vytáhnout klíště.

Tyhle ryby byste neměli jíst ve velkém množství, podívejte se, proč!