Letní teploty jsou tu a s těmi přicházejí příjemné i nepříjemné věci. Mezi ně patří i velmi neoblíbená klíšťata. Jsou kdekoliv v trávě a nedá se zabránit tomu, aby na vás vlezli, bohužel ani dlouhými kalhotami. Klíšťata jsou nejenom otravná, ale i nebezpečná, přenášejí nemoci, které jsou pro člověka nebezpečná. Mezi ně patří encefalitida nebo borelióza. Způsob, jak vytáhnout klíště, hraje velkou roli, ale samozřejmě i prevence. Prohlížejte sebe i své děti hned, jak přijdete domů, nejlépe ve sprše. I tak se může stát, že něco přehlédnete a klíště se zakousne. Pojďme se tedy společně podívat, jak vytáhnout klíště – bez bolesti a hlavně bezpečně. Správným vytažením se můžete vyhnout právě zmíněním onemocněním.

Podívejte se na opravdu účinné, rychlé a hlavně bezpečné způsoby, jak vyndat klíště.Jak vytáhnout klíště?

jak vytáhnout klíště
Foto: pixabay

Nejdůležitější roli v celém procesu hraje čas. Opravdu pečlivě se každý večer prohlížejte a pokud zjistíte, že máte klíště již zakouslé, okamžitě jednejte a nenechávejte ho tam ani o minutu déle. Klíšťata mají nejraději teplá místa, to znamená podpaží, pod koleny, třísla, za ušima atd.

Pokud si chcete opravdu být jisti, že vytáhnutí proběhne bezpečně a sami si na to netroufáte nebo se bojíte, nejlepší bude, když zajdete k lékaři a ten rovnou může udělat testy na přítomnost již zmíněných nemocí.

Jak vytáhnout klíště doma?

Rozhodli jste se, že si klíště vyndáte sami? Měli byste postupovat podle přesně určených kroků.1. krok: Navlékněte si rukavice.

Klíště nemusí být nakažené, ale také může, proto to nepodceňujte a raději se chraňte.

2. krok: Klíšťě usmrťte a odstraňte.

Nemačkejte ho pinzetou, ani na něj nedávejte žádné oleje ani krémy. Je to z toho důvodu, že klíště může po tomto kroku vyzvrátit celý obsah střev do rány. Tomuto se tedy vyhněte. Použijte ale speciální přípravek, který koupíte v lékárně a doporučujeme ho mít neustále doma pro všechny případy. Postupujte podle návodu a klíště odstraňte buďto pinzetou, štětinkou do uší nebo prsty (v rukavicích!). Může se stát, že v ráně zůstanou kusadla, která ale infekci nepřenáší a časem odpadnou sami, nemusíte se proto bát.

3. krok: Použijte dezinfekci.

Postižené místo musíte vyčistit, k tomu poslouží buď speciální přípravky nebo můžete použít klasickou vodku (nebojte, nepálí :).4. krok: Sledujte postižené místo.

Pokud se kolem červeného flíčku objeví bílý kruh, okamžitě jděte k doktorovi. Pokud ale nechcete čekat, nejlépe uděláte, pokud klíště odnesete k lékaři a on udělá test na nemoce. Budete si hned jistí.

Co NEdělat:

V žádném případě klíště nevyhazujte do koše a nikdy ho nezapalujte, jako dělá hodně lidí. Tím, že ho zapálíte, může se stát, že vybouchne a celý jeho obsah se dostane ven.

Jak vytáhnout klíště opravdu bezpečně? Pamatujte si, že na něj nikdy nesmíte sahat holýma rukama a vždy si berte rukavice a pokud je u sebe nemáte, použijte třeba alespoň kapesník, klíště je totiž nebezpečné i pro toho, kdo ho vytahuje. Je to opravdu hodně důležitý krok!

Nechte se očkovat, noste dlouhé kalhoty a používejte repelenty, abyste nemuseli řešit, jak vytáhnout klíště.

Tyhle ryby byste neměli jíst ve velkém množství, podívejte se, proč!