Všichni víme, že náš jídelníček by měl být vyvážený a pestrý, měl by obsahovat hodně ovoce a zeleniny a živin, které získáme z pestré stravy. Významnou roli hrají také vitamíny, které by se měly v naší stravě objevovat také hojně a ne jen pár z nich. Které vitamíny by neměly chybět v našem každodenním jídelníčku, v jakých potravinách je najdeme a čemu přispívají? Možná přijdete na to, že některých vitamínů máte moc a některých zase naopak málo!



Vitamíny, které by neměly chybět v naší stravě

vitamínyFoto: pexels

Velké množství vitamínů bychom měli přijímat přirozeně, z potravin, ale někdy, při nedostatku nějakého vitamínu sáhneme po doplňcích stravy. To dělejte jen v krajních případech, mnohem lepší je, vitamíny doplnit z jídla.

Vitamín A

Vitamín A je pro nás důležitý proto, abychom dobře viděli, je dobrý pro náš zrak, bystrost a také pro vývoj a správné fungování očí. Najdeme ho v játrech, živočišných produktech a také v zelenině a ovoci, například v mrkvi, rajčatech, špenátu nebo meruňkách.

Vitamín B2

Vitamín B2 neboli riboflavin, je významný pro dobrý stav kůže, očí a také pro správnou funkci srdce. Nachází se v kvasnicích, játrech, mléku, tvarohu, ale také v kakau nebo ořeších.

Vitamín B12

Naše tělo potřebuje dostatek vitamínu B12, protože se podílí na tvorbě všech buněk, i těch mozkových. Velké množství se nachází v živočišných produktech, ale najdeme ho také v zelené zelenině, kde si ho mohou doplnit vegani. Losos, makrela, mléko, sýry, hovězí a kuřecí maso – to jsou všechno potraviny, kde najdeme vitamín B12.

Vitamín C (kyselina askorbová)

Chcete být zdraví a mít dobrou imunitu? Dbejte na to, abyste přijímali dostatek vitamínu C. Ale pozor! Někteří lidé si ho dávají až moc v domnění, že čím víc vitamínu C, tím zdravější budou. To není pravda, tělo si vezme jen to, co potřebuje a zbytek vyloučí. Vitamín C je nezbytný pro správnou stavbu kostí, cév, svalů i kůže, chrání buňky před volnými radikály a chrání před chorobami a dokáže rychleji hojit rány.

Hojně se nachází v ovoci jako je citron, jahody, pomeranč, grapefruit nebo rakytník. Co se týče zeleniny, najdeme ho v paprice, petrželce a také v květáku.

Při stresu, větší fyzické aktivitě, kojení nebo v těhotenství by měl být příjem vitamínu C vyšší. Měli byste ho zvýšit také v chladných obdobích, kdy hrozí prochladnutí a chřipky.



Vitamín B3 (niacin)

Niacin pomáhá udržovat správnou hladinu krevního cukru, zdravou kůži a podporuje správné zažívání i nervový systém. Je skvělý také proti depresím a úzkostem. Najdeme ho v tuňáku, játrech, v droždí, arašídech, fazolích nebo hrachu.

Vitamín B9 (kyselina listová)

Nejvíce se objevuje v listové zelenině, luštěninách, celozrnném pečivu, datlích a fíkách. Je velmi důležitý při krvetvorbě a její příjem by měl být zvýšen v době těhotenství.



Vitamín B5 (kyselina pantotenová)

Kyselina pantotenová pochází se slova pantos, což znamená všudypřítomný a proto je tak důležitý pro správné fungování celého našeho těla. Objevuje se snad ve všech druzích zeleniny a také v obilovinách a potravinách živočišného původu (maso, mléčné výrobky atd.).

Minerály

  • Železo – ve špenátu, políčku, pažitce, luštěninách, celozrnném chlebu (pomáhá při tvorbě krevního barviva – hemoglobinu)
  • Vápník – v mléčných výrobcích, masu, zelenině, chlebu, rybách a ořechách (je potřebný pro zdravé zuby, kosti i nervový systém)
  • Jód – mořské ryby, luštěniny, ředkvičky (přispívá správnému fungování štítné žlázy)
  • Měď – vnitřnosti, obilí, kakao (významná při tvorbě krevního barviva)
  • Fosfor – mléčné výrobky, ryby, maso (pomáhá při tvorbě kostní tkáně)
  • Draslík – banán, brokolice, sýr, mléko (pro správný růst svalů)
  • Hořčík – maso, luštěniny, brambory, rybíz (přispívá zdraví zubů i nervovému systému)

Tyhle vitamíny by ve vašem jídelníčku rozhodně neměly chybět!

Jak na zdravý jídelníček? To si přečtěte tady.