Kolik hodin spát v jakém věku? Nezisková organizace National Sleep Foundation a 18 prominentních vědců a výzkumníků z oboru zdravotnictví prošli společně přes 300 studií zaměřených na spánek, aby se pokusili tuto otázku konečně zodpovědět. Kolik hodin spát, když je vám 18, 30 nebo 45 let? Zjistěte, jaká je optimální délka spánku ve vašem věku s porovnáním toho, jak dlouho spíte doopravdy.Stručná odpověď je samozřejmě „Přijde na to“. Neexistuje pevné pravidlo, kolik hodin spát, které by se hodilo na každého. Nicméně nová zpráva organizace National Sleep Foundation zveřejnila aktualizovaný seznam doporučené doby spánku pro všechny věkové kategorie. Níže si můžete jejich doporučení přečíst.

kolik hodin spát

Kolik hodin spát v jakém věku?

  • Novorozenci (0-3 měsíců): 14-17 hodin denně.
  • Kojenci (4-11 měsíců): 12-15 hodin denně.
  • Batolata (1-2 roky): 11-14 hodin denně.
  • Předškoláci (3-5 let): 10-13 hodin denně.
  • Školáci (6-13 let): 9-11 hodin denně.
  • Teenageři (14-17 let): 8-10 hodin denně.
  • Mladší dospělí (18-25 let): 7-9 hodin denně.
  • Dospělí (26-64 let): 7-9 hodin denně.
  • Starší osoby (65+): 7-8 hodin denněPodívejte se také na: 15 zaručených tipů jak rychle usnout

U nejširší věkové skupiny, dospělých, zůstává doporučená doba spánku nezměněná, což dává smysl vzhledem k tomu, že i dřívější výzkumy ukazovaly, že průměrná doporučená doba spánku dospělých je 7 hodin. Zpráva organizace National Sleep Foundation nicméně přidala další dvě věkové kategorie – mladší dospělí a starší osoby. Zpráva také nově doporučuje mladším věkovým skupinám více spánku.

Délka spánku se neustále zkracuje

Mít dostatek spánku bohužel není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Se zrychlujícím se životním tempem se průměrná doba spánku neustále zkracuje. Zatímco před sto lety byla průměrná doba spánku 9 hodin, dnes lidé v západních zemích spí jen 7,5 hodin. Ještě před pár lety byla přitom doporučená doba spánku 8 hodin. Dostatek spánku je přitom pro naše zdraví nezbytný. Při nedostatku spánku se snižuje náš výkon, koncentrace a při dlouhodobém nedodržování délky spánku se u nás může rozvinout deprese nebo různé civilizační choroby. Proto se snažte spát tak dlouho, jak můžete.

Kolik hodin denně spíte vy? Napište nám do komentáře!