Už nějakou dobu se svět nebaví skoro o ničem jiném – o viru jménem covid-19. Jaké má koronavirus příznaky? A jak se účinně a správně chránit? Podívejte se na náš článek, ketrý vám poradí, jak poznat koronavirus a jak mu předcházet.

Z počátku to vypadalo jako onemocnění, na které sice zemře pár lidí, jako to bylo u ptačí nebo prasečí chřipky, ale postupem času se zjišťuje, že to není tak krátkodobá záležitost, jak se zdálo. Vir byl přenesen do Evropy, rychle se šíří a všichni se bojí, kam až virus může zajít. V ČR počet nakažených neustále stoupá. Jak koronavirus poznat, jak se chránit a co dělat v případě podezření na onemocnění? Pokud nevíte, jak se k tomu postavit, nechcete věřit médiím, která vyvolávají zbytečnou paniku, ale přesto se chcete z racionálních důvodů chránit a zachovat si zdravý rozum, čtěte dál.

Na začátku je dobré říct, že na koronavirus nezemře každý, jak některá média prezentují. Průběh nemoci bývá často jako horší chřipka, alespoň co se týče mladších lidí pod 50 let. Starší lidé by měli být více opatrnější.

Přečtěte si také: CBD olej: přírodní zázrak, který vrátí vaše tělo i mysl do rovnováhy




Koronavirus příznaky a jak se před ním chránit

koronavirus příznakyFoto: pixabay

Faktem je, že se vir rychle šíří a k dnešnímu dni je infikováno více než 82 000 lidí a bylo zaznamenáno více než 2800 úmrtí. Většina případů byla nebo je v Číně, ale bohužel se šíří do dalších zemí. Například ve Velké Británii se ví o 13 případech nakažení, ale většina z nakažených se plně zotavila a byla propuštěna domů. Není potřeba mít strach z vymření světa, protože valná většina lidí se může vyléčit a dokonce se vyhnout nakažení.

Co je koronavirus?

Koronaviry jsou rodina virů, která způsobují onemocnění u zvířat. Sedm z nich, včetně nového viru, teď způsobuje onemocnění i u člověka, ve většině případů jde o symptomy běžného nachlazení. Nový koronavirus je oficiálně známý jako Covid-19 a ten je nebezpečnější než typické nachlazení. 15-20 % případů bylo nyní klasifikováno jako „závažné“. Úmrtnost činí asi 2 %, což je o mnoho méně než úmrtí na nebezpečné koronaviry SARS a MERS, na které od roku 2002 doposud zemřelo asi 1200 lidí.

koronavirus příznaky

Koronavirus příznaky

Jaké má koronavirus příznaky? Nemoc se zpočátku projevuje jako běžné nachlazení, pro které je typické:

  • suchý kašel
  • vysoká teplota
  • dušnost

Co dělat, když mám příznaky koronaviru?

Pokud máte výše zmíněné příznaky nebo jste byli v kontaktu s někým, kdo měl tyto příznaky, měli byste být obezřetní, nenechávat to náhodě a řešit to. V případě, že vám je opravdu zle a máte příznaky koronaviru, měli byste zavolat na linku 155 a řídit se postupem od operátora.

Kdy se objeví první příznaky koronaviru? 

Předpokládá se, že by se příznaky měly objevit mezi dvěma až deseti dny od nákazy, ale může to být až 24 dní. Je také možné, že virus mohou šířit „asymptomatičtí“ lidé, což jsou takoví jedinci, u kterých se nemoc neprojevuje a jsou pouhými přenašeči. Zda někdo takový je, není povrzeno.




Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

Pokud se u vás objevují koronavirus příznaky a zároveň jste byli v rizikových oblastech nebo jste byli v kontaktu s někým, kdo má příznaky nebo byl v Číně, Thajsku, Japonsku, Taiwanu, Singapuru, Jižní Koreji, Malajsii, severní Itálii, Vietnamu, Kambodži, Laosu nebo v Barmě, zavolejte svému obvodnímu lékaři nebo na linku 155. Zůstaňte doma a nechoďte do nemocnic ani čekáren, mohli byste případnou nemoc šířit dál. Nejezděte ani veřejnou hromadnou dopravou, nechoďte mezi lidi ven ani do obchodů, vyhněte se škole i práci.

Zůstaňte doma a volejte, i když nemáte příznaky a to v případě, že jste se nedávno vrátili z Wuchanu, z provincie Hubei v Číně, z uzavřených oblastí v severní Itálii, Jižní Koreje nebo z Íránu.

Koronavirus prevence

Nejdůležitější prevencí je správné a časté mytí rukou. Koronavirus se šíří kapénkami, stejně jako chřipka. Když člověk kašle nebo kýchá, kapénky se uvolňují všude kolem. To znamená i na vaše ruce, které pokud strčíte do úst, do nosu nebo do očí, velmi se zvyšuje pravděpodobnost nákazy.

Myjte si ruce vodou a mýdlem tak často, jak jen to jde. Pokud zrovna nemůžete, mějte u sebe antibakteriální gel a ten používejte. Zkuste se zaměřit na to, že se nebudete dotýkat obličeje neumytýma rukama, což mimochodem děláváme nevědomky velmi často.

Jak se chránit před koronavirem:

  • Myjte si pravidelně ruce mýdlem alespoň 20s nebo používejte antibakteriální gel
  • Nesahejte si na obličej
  • Čistěte si telefon a další zařízení, na které každou chvíli saháte
  • Nekašlejte ani nekýchejte do dlaně, ale například do loketní jamky nebo kapesníku, který okamžitě zlikvidujte
  • Nejezte ani si neberte jídlo tam, kam sahají jiní lidé
  • Vyhněte se líbání a držení se za ruce, pokud máte pocit nebo podezření na cirkulaci viru v místě, kde se nacházíte
  • Vyhýbejte se místům se zvýšeným rizikem: hromadné akce, veřejná doprava, kluby, uzavřené prostory s velkým počtem lidí

Údajně je koronavirus obsažen i v jiných tělních tekutinách, jako je moč, stolice nebo krev. I zde je řešením dostatečná hygiena. Pro více informací, jak se chránit před koronavirem, navštivte stránky Světové zdravotnické organizace WHO.

Jak chránit děti před koronavirem

Děti jsou náchylnější skupinou, přestože u nich nevyvolává koronavirus příznaky. Děti jsou tak častými přenašeči koronaviru, protože nejsou schopny stoprocentně dodržovat správnou hygienu. Vy můžete pomoct tak, že budete často uklízet všechny prostory doma, kde se děti pohybují, vysvětlíte jim riziko a to, jak si správně mít ruce a budete kontrolovat, jestli to dodržují, každému dáte svůj ručník a zakážete půjčování a sdílení veškerých hygienických potřeb a také budete často větrat.

Ochrání vás rouška před koronavirem?

Rouška vás před nakažením neochrání na sto procent, ale je prokázáno, že snižuje riziko nákazy. Noste ji v prostorech s vysokým rizikem jako jsou dopravní prostředky nebo hromadné akce. Roušku vyperte nebo vyměňte za novou po každém použití, protože během nošení dochází ke zvhlčení a množení bakterií. Rouška je také vhodná v případě, že máte podezření na nákazu a chcete ochránit ostatní před tím, aby od vás virus chytili. Jedině v tomto případě to má smysl.

Pokud se chcete opravdu účinně chránit, vsaďte na respirátor, který funguje jako filtr a díky němu se nenakazíte. Další možností je také maska, díky které zůstanete chráněni.

Mezi další doporučení patří necestovat do Číny a pokud možno raději nikam za hranice. Pokud se někdo nachází v současné době v Číně, doporučuje se tuto oblast co nejdříve opustit.



koronavirus příznaky

Koronavirus úmrtnost

Přibližná úmrtnost je kolem 2 %, což je asi 20x víc než u klasické sezónní chřipky, ale méně než u jiných koronavirů MERS a SARS. Nejvíce mrtvých je v Číně, kolem 2450, dále jsou případy úmrtí ve Francii (2), Itálii (14), Japonsku (6), Filipínách (1) a v Jižní Koreji (13).

Jak vyléčit koronavirus

Koronavirus se vyléčit dá, což je samozřejmě dobrá zpráva a možná překvapení pro ty, kteří si mysleli, že nedá. Lehčí případy se lečí jako chřipka – tedy léky proti bolesti, při sekundární infekci přichází na řadu antibiotika. Co se týče těžších případů, kdy koronavirus napadá plíce a vzniká takzvaná infekční pneumonie, je situace vážnější a nelze nasadit antibiotika ani jiná antivirotika. Lékaři se tedy zaměřují na podporu plicních funkcí a někdy může být pacientům podán kyslík nebo mohou dýchat přes dýchací přístroj, to se ale týká těch nejvážnějších případů.

Některých nakaženým byl podán lék proti AIDS nebo ebole, které zabraly.

Mezi rizikové skupiny patří děti do dvou let, starší lidé nad 50 let a také ti, kteří mají jiné onemocnění či oslabenou imunitu. U těchto skupin je riziko úmrtí vyšší, než u ostatních. Z prvních potvrzených 425 úmrtí v Číně bylo 80 % starší 60 let a 75 % mělo již nějaké jiné onemocnění. Dvě třetiny z mrtvých byli muži.

Pokud onemocníte koronavirem a úspěšně se vyléčíte, neznamená to, že ho nemůžete chytnout znovu. Buďte tedy stále opatrní.



Existuje vakcína na koronavirus?

V současné době žádná vakcína neexistuje, ale vědci z celého světa se snaží o její výrobu. Jakákoliv potenciální vakcína ale nebude k dispozici až po dobu jednoho roku. Koronavirus je nebezpečným virem, proti kterému se ale dá chránit i se z něj vyléčit. Důležité je nepodléhat panice.