Už se vám někdy stalo nebo se vám stává často, že vám nepříjemně tiká v oku nebo vám v něm škube a nejde s tím nic dělat? Řekneme vám, co tik v oku znamená a proč se to děje. Je to dost nepříjemná věc, tak se také podělíme o to, co s tím dělat, abyste se toho zbavili. Může vám ale hrozit i něco vážnějšího?



Máte tik v oku? Co to znamená?

tik v okuFoto: pixabay

Můžete mít tik v oku, v koutku nebo kdekoliv jinde. Nervy máme všude a všechny můžou tikat. Tik v oku se nejčastěji objevuje, když jste unavení a nemusí to být jen fyzicky, ale také psychicky. Často pomůže, když se vyspíte.



Pracujete na počítači, jste vytížení, moc nespíte a zažíváte hodně stresu? Není divu, že máte tik v oku, to je totiž příznak těžkého stresového období. Pomůže odpočinek, aktivní i pasivní a také potřebujete doplnit vitamíny (zejména vitamín B). Jezte hodně ovoce, ale můžete je také doplnit v tabletkách a přijímejte také hořčík, ať už v potravinách nebo jako doplněk stravy.

Pokud vás tik v oku trápí pouze občas, nemusíte tomu věnovat pozornost, jen vždy poslouchejte své tělo a dejte mu dostatek odpočinku a dobré živiny.

Při akutním tikání si zkuste do očí nakapat kapky, také to může pomoci a to hlavně ve chvíli, kdy nemáte možnost jít spát nebo relaxovat.



Kdy ale tik značí něco vážnějšího?

Tiká vám v oku opravdu často a nepomůže ani spánek? Pozor, může to znamenat něco neurologického, například roztoušenou sklerózu. Nebojte se, stává se to jen v ojedinělých případech, ale nesmíte to podcenit. Pokud se vám zdá, že nic nepomáhá, spíte dobře, jíte zdravě, ale stejně tik v oku přetrvává, raději se objednejte na neurologii. A pokud vám cuká více částí těla, návštěvu u lékaře rozhodně neodkládejte.

Pozor na Tourettův syndrom. Ten se ale objevuje v mladém věku, nejčastěji po 6. roce života. Je doprovázen tiky jak svalovými, tak zvukovými, pokud máte podezření třeba u dítěte, rozhodně běžte na prohlídku.

Tik v oku je nepříjemný, ale často neznačí nic vážného.

Kombucha může být nebezpečná, přitom se o ní říká, že je to zázrak.