Věděli jste, že medvědí česnek je opravdová superpotravina a je nesmírně zdravá? Pokud si chcete udržet dobrou imunitu a být zdraví po celý rok, měli byste ho konzumovat. Existuje nespočet receptů, které díky mědvědímu česneku chutnají vážně skvěle.

POZOR nepleťte si ho s klasickým česnekem, kde se jí stroužky! Zde používáme listy.

Zkuste třeba pesto z medvědího česneku – recept najdete tady.Medvědí česnek: zázračná superpotravina, která roste poblíž vás

medvědí česnekFoto: pixabay

Účinky medvědího česneku

Proč je tedy medvědí česnek tak moc zdravý a proč byste ho měli pravidelně konzumovat? Je přímo skvělý na srdce a také střeva. Pomáhá totiž snižovat tlak, roztahovat cévy, působí jako dezinfekce žaludku a zklidňuje střevní prostředí. Pokud vás trápí průjem, bolest břicha nebo zažívací potíže, tohle je to, po čem sáhněte. Můžete si česnek nakrájet a posypat si jím chléb nebo z něj třeba uvařte polévku, na kterou najdete recept níže.

Kde roste medvědí česnek

Medvědí česnek roste volně v přírodě a tak je skvělé, že si ho můžete sami najít a natrhat dle potřeby. U nás ho najdete od konce března do května a roste v lužních lesích na tmavých místech, kde je vlhko. Najdete ho také kolem potoků. Pořádně si nastudujte, jak takový medvědí česnek vypadá, abyste si ho nespletli. Typická pro něj je výrazná štiplavá vůně, která je cítit na metry. Hledejte špičaté oválné zelené listy. Nejlepší je čerstvý, ale můžete si natrhat do zásoby a dát ho do mrazáku a poté už jen vytahovat dle potřeby.

Mapa výskytu

medvědí česnekFoto: portal.nature.cz

Pokud hledáte a hledáte a nemůžete ho najít, jednoduše si ho kupte, mají ho třeba na Rohlik.cz.

Pokud jste ho sehnali a nevíte, co s ním, ukážeme vám 3 jednoduché a hlavně chutné recepty.Pesto z medvědího česneku

Dobrým tyčovým mixérem rozmixujte listy česneku, přidejte olivový olej, trochu parmazánu a slunečnicová semínka. Přidejte sůl a pepř a mixujte do požadované konzistence. Takové pesto můžete použít třeba k masu nebo si ho jen namažte na dobrý kváskový chléb.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Markéta Venená | 🎥YOUTUBER 40k (@marketavenena),

Polévka z medvědího česneku

Na másle necháme zesklovatět cibulku a poté přidáme jednu nakrájenou bramboru. Zalijeme zeleninovým vývarem, osolíme, opepříme a přidáme medvědí česnek. Vaříme 10 minut a poté přilijeme trochu smetany a přidáme muškátový oříšek. Vše rozmixujeme dohladka.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Barbora Gorecká (@mama_pece_doma),

Risotto z medvědího česneku

Na másle nechte zesklovatět cibulku a přidejte rýži na rizoto (třeba Arborio). Podlijte bílým vínem a nechte ho vyvařit. Poté zalijte vývarem (nesolte!) a po vyvaření přidejte na drobno nakrájený medvědí česnek a parmazán. Můžete přidat oříšky, dobrou chuť.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zuzana Rainet (@veganlady.sk),

Doufáme, že medvědímu česneku přijdete na chuť a že si ho oblíbíte!