Už několik měsíců po sobě se Kubíček budil v noci každou hodinu. Přitom stejně staré děti mých kamarádek už dávno spaly celou noc. Byla jsem zoufalá, manžel chodil do práce nevyspalý a místo aby Kubíček spal alespoň dlouho po obědě, budil se s brekem po třičtvrtě hodině a já si nestihla ani dojíst oběd. Takhle vypadal náš rodinný život ještě před pár dny, dokud jsem si nepřečetla tuhle knížku. Dneska jsem Kubíčka uspala v 19:00 a do devíti jsem stihla napsat tenhle článek. Doufám, že vám pomůže a vy se dozvíte, jak naučit dítě spát celou noc.

Přečtěte si také: 50 nápadů na dárky pro děti, které jim rozzáří oči




Jak naučit dítě spát celou noc

jak naučit dítě spát celou nocFoto: pixabay

Proč moje dítě nespí?!

Kubíček byl od narození nejhodnější novorozeně. Skoro nikdy nebrečel, budil se jednou za tři hodiny, kolem pěti měsíců dokonce jen jednou za noc. Pak se to ale začalo postupně zhoršovat. V půl roce se budil dvakrát za noc, v devíti měsících třikrát, v roce čtyřikrát, až se nakonec v 16 měsících budil 6-8x za noc. 

Hledali jsme příčiny úplně všude. Rostoucí zuby, protože během prvních 15 měsíců mu vyrostlo všech 16 mléčných zoubků. Ekzém, na který trpěl hlavně v prvním roce. Báli jsme se, že má potravinové alergie, které by mu mohly způsobovat bolesti břicha. Špatná večerní rutina a to, že nekoupeme každý den. Četli jsme stovky článků a diskuzí, radili se s pediatričkou, zkoušeli všechno možné, nechat vybrečet, nenechat vybrečet, dát mléko, nedat mléko. Nic nezabíralo.

 

Jak naučit dítě spát celou noc? 

Jak naučit dítě spát celou noc bylo po několik měsíců asi moje nejčastější hledání na Googlu. Na to téma existuje nekonečno článků a diskuzí. Problém je ale v tom, že se na problém nedívají komplexně a nejsou podložené skutečnými případy a rodiči, kterým to zabralo. Když jsem zkoušela jednotlivé rady z článků, nikdy mi to nepomohlo. A pak jsem narazila v jedné diskuzi na Emiminu na několik maminek, kterým pomohla knížka Dětský spánek v otázkách a odpovědích.

 

Od kdy dokáže dítě spát celou noc?

Děti starší půl roku by už měly být schopné spát celou noc. Mají totiž už trávení vyvinuté tak, že dokážou vydržet celou noc bez krmení. Jaktože ale některé děti naopak od půl roka spí stále hůře? Mohou za to špatné návyky rodičů, kvůli kterým dítě nedokáže samo usnout nebo se uprostřed noci samo uklidnit. A ačkoliv pro nás bylo těžké si to připustit, protože jsme přeci nejvíc milující rodiče na světě, které chtějí pro své dítě to nejlepší, byl to bohužel i náš případ.

 

Jak naučit dítě spát celou noc v bodech

Pokud nemáte čas číst celý článek „Jak naučit dítě spát celou noc“, projděte si nejprve těchto X bodů. O každém bodě si můžete přečíst více níže v tomto článku.

  1. Špatná příprava na spaní
  2. Špatné prostředí na spaní
  3. Špatný čas, kdy chodí dítě spát
  4. Dítě si zvyklo na různé „spací pomůcky“
  5. Při uspávání jste s dítětem v místnosti
  6. Když dítě začne plakat, příliš rychle přicházíte na pomoc
  7. Krmíte dítě v noci




1. Špatná příprava na spaní

Nevíte, jak naučit dítě spát celou noc? Děti mají rády řád a jasně po sobě jdoucí činnosti. Už když se narodí, střídají automaticky spánek, přebalování, krmení, mazlení a bdělost a když jim některou z činností vynecháte nebo přehodíte, budou plakat. Větší batolata to mají stejně, mají rády rutinu a sled událostí, které jdou jasně za sebou. Naše příprava na spánek bývala dřív nekonzistentní, často jsme dělali věci v jiném pořadí, a tím jsme Kubíčka nevědomky uváděli do nejistoty. Naše nová večerní rutina je každý den přesně v tomhle pořadí:

  • aktivní hraní
  • večeře a klidný večerníček
  • (jednou za pár dní koupání)
  • odchod do pokojíčku
  • převlečení do pyžama a plínka
  • lahvička s mlíčkem
  • čištění zubů
  • čtení a prohlížení pohádky
  • uložení do postýlky
  • dudlík
  • zapnout dětské světýlko, co se samo po 15 min vypne
  • pohlazení a dobrou noc
  • odchod z pokoje 

Pokud si chcete dozvědět víc o spánkové rutině a o tom, jak naučit dítě spát celou noc, přečtěte si knížku Dětský spánek v otázkách a odpovědích, kde najdete i rady pro děti jiného věku.

 

2. Špatné prostředí na spaní

Místnost, ve které dítě spí, by měla být dobře vyvětraná, ideálně na 18-22 stupňů, nám se nejlépe osvědčilo 21 stupňů. V místnosti musí být klid, co nejméně hluku z ulice nebo vedlejších místností a tma. My máme zatemňovací žaluzie a dřív jsme měli zatemňovací závěsy. Kubíčkovi do roka vyhovovalo usínat se šumícím medvídkem, který hodinu šuměl a pak se sám vypnul. Větší děti (u nás to začalo už v roce) se bojí tmy a lépe usínají, když mají v místnosti malé dětské světýlko. Do 4 měsíců se nám osvědčilo pevné zavinování, pak jsme pořídili spacáček, aby se neodkopával. V roce jsme přešli na spací kombinézu, aby se mohl lépe otáčet.

 

3. Špatný čas, kdy chodí dítě spát

Nevěřila jsem tomu, ale děti mají v sobě opravdu zabudované nějaké vnitřní hodiny. Pokud nevíte, jak naučit dítě spát celou noc, ujistěte se, že ho nedáváte spát moc pozdě nebo moc brzo. Pokud je vašemu dítěti 12 měsíců a víc jako našemu Kubíčkovi, dodržujte pravidlo 3-4 hodin mezi jednotlivými spánky, jinak bude vaše dítě moc bdělé nebo naopak přetažené. 

Dřív jsme dávali malého spát v různé časy mezi 19:30 až 20:30, až když si mnul očíčka a to bylo špatně. Naše denní rutina vypadá každý den plus mínus pár minut takto:

7:00 probuzení a mlíčko

8:00 snídaně

9:30 svačina

11:00 polévka (nebo mlíčko)

11:15-13:45 polední spánek

14:00 oběd a hraní

15:30 svačina, procházka (a někdy malý šlofík v kočárku)

17:30 večeře a večerníček

18:00 klidné hraní

18:30 příprava na spaní

19:00 spánek

Pokud si chcete dozvědět víc o časech spánku, přečtěte si knížku Dětský spánek v otázkách a odpovědích, kde najdete i rady pro děti jiného věku.

jak naučit dítě spát celou nocFoto: pexels

4. Dítě si zvyklo na různé „spací pomůcky“

Jedna z největších chyb, na které jsme syna kolem jednoho roku navykli, bylo, že jsme mu začali dávat lahvičku až v postýlce před spaním. Když jsem ještě kojila, tak jsem ho nakrmila a pak ho přesunula do postýlky. Neměl tak kojení spojené s usínáním. Při přechodu na umělé mléko mi to ale nedošlo a dávala jsem mu lahvičku až do postýlky. 

To byla ohromná chyba, protože Kubík si spojil lahvičku s usínáním a později bez ní nedokázal usnout, a to ani večer ani uprostřed noci. To samé se děje s kojením, pokud tím dítě uspáváte. Dítě by nemělo nikdy o prsu nebo lahvičky usínat, jinak si vytvoří tenhle zlozvyk. Zkuste nejprve nakrmit a položit dítě do postele ještě bdělé. Dítě byste také neměli kolébat nebo houpat. Zkrátka nedělejte nic, co si dítě neumí „zařídit“ samo.




5. Při uspávání jste s dítětem v místnosti

Jak naučit dítě spát celou noc? Nebuďte s ním v jedné místnosti, když usíná. Když byl Kubík malinký, snažila jsem se tohle pravidlo dodržovat a krásně usínal. Když bylo ale malému 5 měsíců, přestěhovali jsme se a protože jsme měli ložnici s postýlkou v prvním patře, nechtělo se mi za ním po 5 minutách chodit, kdyby začal brečet, tak jsem s ním zůstávala v ložnici, než usnul. 

Během pár dnů si pak zvykl, že bez nás neusne a brečel pokaždé, když jsme opustili místnost. Samozřejmě nám to nedošlo a vysvětlovali jsme si to separační úzkostí a růstem zubů. Zpětně vidím, že to byla jedna z největších chyb a zlodějů spánku. Jakmile jsme Kubíčka uložili do postýlky správně podle předchozích bodů a odešli z místnosti, první dva dny sice protestoval a brečel, ale už třetí noc usnul bez breku a prospal celou noc. A my měli konečně po roce a půl klidný a dlouhý večer pro sebe a krásně jsme se vyspali.

 

6. Když dítě začne plakat, příliš rychle přicházíte na pomoc

Děti rády testují hranice. Už odmala se snaží docílit pláčem toho, abyste za nimi přišli do pokoje. Když ale přijdete příliš rychle po tom, co dítě zabrečí, zvykne si na to a nebude se umět samo uklidnit. Když dítě uložíte do postele, odejdete a po chvilce spustí, koukněte na hodinky a jděte za ním až po 5 minutách. To samé, když začne brečet v noci. Nechte mu 5 minut na to, aby se mohlo uklidnit samo nebo se o to alespoň pokusit.

Když se do 5 minut neuklidní, přijďte k němu a s klidným vlídným hlasem mu řekněte, že je vše v pořádku, ať spinká, že maminka a tatínek jsou vedle a přijdou ho zkontrolovat. Na dítě nesahejte, nehlaďte ho ani nechovejte. Nejdéle po 30 vteřinách odejděte. Když bude dítě dál plakat, nechte ho tentokrát 10 minut, než ho půjdete znovu zkontrolovat. Pokud se stále neuklidní, vyčkejte 15 minut do další kontroly. 

Pokud se to nepovede, počkejte 20 minut a jděte ho znovu zkontrolovat. První noc bude dítě plakat delší dobu, průměrně prý hodinu. Náš Kubík brečel první večer 42 minut a vypili jsme během toho lahev vína, abychom to vydrželi. Pravidlo 5-10-15-20 se vyplatilo, druhý večer plakal jen 4 minuty a od té doby už nikdy.

 

7. Krmíte dítě v noci

Nedaří se vám přijít na to, jak naučit dítě spát celou noc v bodech? A nekrmíte ho náhodou v noci? To byl totiž náš případ. Děti starší půl roku by měly být schopné vydržet bez krmení celou noc, náš Kubík to ale v téměř roce a půl pořád ještě neuměl a my se kvůli tomu na něj zlobili. Někdy se budil v noci i po půl hodině, aby si se zavřenýma očima cucnul párkrát mlíčka a vzápětí znovu usnul. Byli jsme z toho zoufalí.

Děti si velmi jednoduše a rychle vytvoří zlozvyk, že prso nebo lahvička se rovná spánek. Pro nás bylo jednodušší a příjemnější, když v noci začal kňourat a pobrekávat, dát mu lahvičku, než ho nechat začít brečet a tím nás probudit. Když jsem kojila, bylo to ještě dobré, protože jsem se nejdřív musela probrat a sednout já a pak jsem ho teprve mohla nakojit. Někdy mi to trvalo a Kubíček sám znovu usnul. 

Po přechodu na umělé mléko jsem ale měla vždycky připravenou lahvičku a dala mu jí v polospánku, hned když se vzbudil. Tím si na to navykl a začal vyžadovat lahvičku, aby se uklidnil. To stejné se děje, když s dítětem spíte v jedné posteli a v polospánku mu okamžitě nabídnete prso. Nedáte dítěti šanci si zakňourat, zabrečet a samo se uklidnit. Jediné, co ho uklidní, je mlíčko.

 

Pokud si chcete dozvědět víc o tom, jestli vaše dítě potřebuje mléko, přečtěte si knížku Dětský spánek v otázkách a odpovědích, kde najdete i rady pro děti jiného věku.




Jak naučit dítě spát celou noc? Dejte ho do vlastní místnosti

Pokud vás dítě budí kňouráním nebo krátkým pláčem a je už větší, je nejlepší dát ho spát do jeho vlastní místnosti. My jsme to dlouho odkládali a zpětně bych ho tam dala už v roce. Řeší to totiž několik výše zmíněných bodů: dítě bude mít vlastní klidné prostředí na spánek, nebudete ho rušit vy ani ono vás, nebudete za ním moci ihned přijít ani ho hned nakrmit, když začne brečet. A naučí se tak samostatně spát.

Doufám, že vám můj návod jak naučit dítě spát celou noc pomůže 🙂

Je to přesně týden, co náš Kubík poprvé prospal celou noc. Od té doby se toho u nás hodně změnilo. Máme od 19:00 klid a čas na vlastní věci, které jsme rok a půl nemohli dělat. Stíháme večeřet, koukat na film, pracovat, odpočívat. Spíme všichni celou noc a přes den máme víc energie. Kubík se ráno budí v postýlce a povídá si, než za ním přijdu a přivítá mě úsměvem. Přes den Kubíček lépe a déle spí. Dneska spal dokonce 3 hodiny a musela jsem ho jít probudit. Dřív po obědě spal kolem 45 minut.

Chceme teď 14 dní dodržovat přísnou rutinu, takže nejezdíme nikam přes noc, abychom Kubíčkovi neměnili prostředí. A snažíme se s ním nikde necourat, aby každý den chodil spát ve stejné časy.

Ještě týden zpátky bych nevěřila, že mi nějaká knížka pomůže. Snažila jsem se řídit různými články a zkoušela vždycky jednotlivé věci. Nikdy jsem ale nezkusila všechny věci na jednou. Byl to pro mě dost stres začít dělat tolik změn najednou, ale zpětně vidím, že jsem se bála zbytečně. Kubík už třetí den tohohle pokusu prospal celou noc. A podle zkušeností jiných rodičů se to většina dětí naučí do pěti dnů. Ještě jsem chtěla napsat, že se nejedná o žádnou spolupráci, tahle knížka je už docela stará a skoro nikde se neprodává, já ji sehnala z druhé ruky.

Doufám, že vám můj článek pomůže. A pokud ano, budu ráda, když mi napíšete zprávu na mém Instagramu.

Přeju pevné nervy a hodně trpělivosti

Krista z Happymag.cz

Přečtěte si také: Kam na výlet s dětmi? 30 nápadů, které si někam uložte