Celiakie je nemoc, která trápí asi jedno procento celé populace. Je to nemoc, se kterou se dá žít, ale omezuje vás na běžném životě, na začátku to bývá těžké, ale postupem času si tělo i člověk zvykne. Celiakie je zánětlivé chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje tenké střevo a způsobuje, že střevo není schopné vstřebat lepek. Znamená to tedy, že člověk musí ze své stravy kompletně vyloučit všechny potraviny, které obsahují lepek, který se nachází v pšenici. Přečtěte si 10 faktů a mýtů o celiakii, které jste možná netušili, zvlášť, pokud jste začátečník a máte třeba na tuto nemoc podezření.

Přečtěte si také: Funguje krabičková dieta? 11 důvodů, proč ji vyzkoušetNemoc jménem celiakie: 10 faktů i mýtů

celiakieFoto: pexels

Celiakie a 5 faktů o ní

1. Celiakie je celoživotní onemocnění

Pokud zjistíte, že máte celiakii, nemyslete si, že to vyléčíte, to totiž nejde. Vaše tělo bude na lepek reagovat stále stejně a nic se v průběhu života nezmění.

2. Celiakie se dědí

Tohle je fakt i mýtus. Pokud máte celiakii, je až osmdesátiprocentní možnost, že vaše děti také budou trpět tímto onemocněním. Není to ale pravidlem.

3. Nesmíte jíst lepek ani v omezeném množství

To poznáte sami. Možná, že po delší době začnete mít chuť na něco s lepkem a budete si říkat, že vám to třeba nic neudělá. Zkusíte to a zjistíte, že i v malém množství vás bude bolet břicho, nebude vám dobře. A to za to nestojí.

4. Celiakie se může objevit kdykoliv

Možná si říkáte, že máte štěstí, že celiakii nemáte, ale pozor. Neznamená to, že už se s ní nikdy nesetkáte. Můžete ji dostat kdykoliv. Buďte tedy na pozoru, pokud zaznamenáte nějaké problémy a nevylučujte tuto možnost.

5. Celiakii poznáte hlavně na toaletě

Možná, že vám nic není, nebolí vás břicho, ale začali jste mít průjmy a vaše stolice není normální, má neobvyklou barvu a může dokonce i silně zapáchat.

Přečtěte si také: Alergie na lepek: 8 způsobů, jak poznat, že ji máte

Celiakie a 5 mýtů o ní
1. Celiakii můžete ignorovat

Jsou lidé, kteří vědí, že mají celiakii, ale nedodržují striktní dietu a to je velká chyba, protože se časem pravděpodobně přidají i další zdravotní problémy.

2. Určitě budete mít i jiné intolerance

Může se to stát, ale opět to není pravidlo a nemá to žádnou souvislost s jinými alergiemi, třeba na laktózu.

3. Můžete jíst jen ovoce a zeleninu

V dnešní době tohle vůbec neplatí. Existuje spoustu bezlepkových produktů a potravin, které nahradí ty běžné. Bez problému seženete bezlepkovou mouku, ale třeba i sladkosti.

4. Celiakii budete mít od narození

Můžete, ale nemusíte. Alergie na lepek se může objevit kdykoliv v průběhu života a zjistíte to tak, že vám to určitých potravinách, obsahujících lepek, začne být špatně, bude vás bolet břicho a budete mít problémy s trávením.5. Při bezlepkové dietě utratíte mnohem více peněz

Bezlepkové výrobky jsou dražší, ale budete mít jen omezený výběr, takže toho nekoupíte tolik a pokud budete mít svou stravu pod kontrolou, nebudete toho ani potřebovat velké množství. Utratíte tedy úplně stejně, jako kdybyste celiakii neměli.

Tohle je celiakie a 10 mýtů a faktů o ní.

Přečtěte si také: Máte nafouklé břicho? Tady je 8 možných příčin