Pigmentové skvrny netrápí pouze starší ženy, jak si mnozí myslí. Jemné malé pigmentové skvrny se mohou objevit již v mládí, v malé míře, ale jsou tam. Začne to tak, že se vám pigmentové skrvny udělají například po tom, co jste trávili celé léto na sluníčku, tedy jako důsledek opalování. Zpravidla do pár měsíců zmizí, ale vězte, že se budou objevovat čím dál častěji se stárnutím. Je tedy potřeba, pokud je mít nechcete a chcete se jich zbavit, s tím něco dělat. Můžete jim účinně předcházet a když už se objeví, existuje pár rad, jak je odstranit. Není také žádným tajemstvím, že přidávají na věku. Pokud chcete vypadat mladší, následujte naše rady a tipy.Strašák jménem pigmentové skvrny – jak na ně?

pigmentové skrvny
Foto: pexels

Zbarvení kůže na obličeji, rukách, ale i nohách nebo dekoltu se říká hyperpigmentace. Ta vzniká působením slunečního záření, hormonálními změnami nebo například poraněním kůže. Hyperpigmentace je většinou estetickou záležitostí, ale pigmentové skvrny mohou být i nebezpečné. Pokud pozorujete, že vás kůže svědí, pálí, bolí nebo krvácí, zajděte k lékaři. Může se jednat o onemocnění kůže či zánět. Nic tedy nenechávejte náhodě. Hyperpigmentaci ale můžete samozřejmě předcházet.

Jak předcházet pigmentovým skvrnám?

Používejte krémy s ochranným faktorem. Sluneční paprsky jsou nebezpečné a měli byste vždy, když jste jimi vystaveni, používat krém! A to i když se jedná o slabé paprsky, například na jaře nebo na podzim. Každé dvě hodiny byste se měli namazat znovu. Důležitý je zejména obličej a ruce- tam použijte krémy s ochranným faktorem 50.

Nechoďte na slunce. Chápu, že opálená kůže je trendy a líbí se vám, ale není to nic zdravého. Proto vám doporučuji nosit pokrývku hlavy a pohybovat se co nejvíce ve stínu. To je totiž ta nejúčinnější rada, jak nemít pigmentové skvrny a předcházet jim.

Lidé, kteří mají tmavší kůži a dobře se opalují, si myslí, že tyto problémy nemusí řešit, vždyť ty mají jen lidé se světlou kůží. Jedná se o mýtus! Nezáleží na tom, jaký máte fototyp pleti.

Připravte pleť na sluneční záření. Samozřejmě pleť vyživujte krémy a maskami, ale je potřeba ji vyživit i zevnitř – stravou. Jezte potraviny, které jsou bohaté na vitamíny E a C, betakaroten a zinek. Hodně zeleniny a ovoce a pijte také hodně vody, případně bylinných čajů.Jak se zbavit již vzniklých skvrn?

Zkuste citron jako babskou radu. Naše babičky používaly právě citronovou šťávu na své stařecké skvrny. Naneste ji na místo a vmasírujte, rozhodně by vám to mělo pomoci. Záleží na tom, jak moc jsou pigmentové skvrny tmavé.

Vsaďte na moderní techniky. Pigmentové skvrny umí odstranit chemický peeling nebo laser. Objednejte se na konzultaci a nechte si poradit u odborníků, zda právě vaše pigmentové skvrny jsou vhodné pro tento typ odstranění.Používejte kvalitní kosmetiku. Existuje speciální kosmetika, určená pro odstranění tmavých míst na pleti. Ale pokud chcete, aby byla účinná a fungovala, zainvestujte do ní. Opravdu kvalitní kosmetiku koupíte buď ve specializovaných salonech nebo v lékárně, kde vám rádi poradí.

Vše samozřejmě záleží na velikosti pigmentových skvrn, jejich hloubce a také na vaší genetice. Prevence ale funguje vždy, tak ji nepodceňte.

Celý svět radí, jak dosáhnout dokonalé pleti – nechte si poradit.