Těhotenství je bez pochyby krásná věc, ve společnosti kolují různé názory o tom, co by těhotné měly a co naopak neměly dělat. Co se týče stravy a jídelníčku v těhotenství, někdo řeší, co jí, někdo se neomezuje. Průzkumy ukazují, že existují jisté potraviny a nápoje, které by se v těhotenství konzumovat neměly, protože nepůsobí příznivě na vyvíjející se plod. Těhotným se nedoporučuje pít alkohol, energetické drinky, jíst výrobky, které obsahují plíseň (např. sýry) nebo syrové ryby. Jak je na tom káva v těhotenství? To se dozvíte v tomhle článku. Pokud v tom plavete a chcete znát odpověď, jestli je káva v těhotenství vhodná či ne, čtěte dál.

Přečtěte si také: Těhotenství: vše, co jste chtěli vědět, ale bály jste se zeptat



Káva v těhotenství? Ano či ne?

káva v těhotenstvíFoto: pexels

Káva v těhotenství se nedoporučuje

Existuje řada odborníků, kteří kávu během 9 měsíců nedoporučují a je to z důvodu obsahu kofeinu, který zvedá tlak a může negativně ovlivnit plod. Někteří lékaři tvrdí, že by těhotné ženy neměly konzumovat vůbec nic s obsahem kofeinu, to znamená ani zelený či černý čaj a dokonce ani čokoládu. Věděli jste, že i instantní káva bez kofeinu kofein obsahuje? Je ho ale stopové množství (kolem 2 mg) a to se pak nemusíte bát si ji dát.

Přečtěte si také: Nejlepší porodnice v Česku: 10 míst, kde se o vás postarají jako v bavlnce



Někdo ji považuje za bezpečnou

Druhá polovina lékařů tvrdí, že omezené množství nevadí. Měly byste denně přijmout maximálně kolem 200 mg kofeinu. Toto číslo se neustále upravuje a mění v závislosti na tom, jak se vyvíjí průzkum plodu a vliv kofeinu na plod. Jednoduše řečeno, 1-2 kávy denně nevadí. Samozřejmě také záleží na tom, kterou kávu si dopřejete.  Podívejte se kolik kofeinu která káva obsahuje:

Instantní káva  240 ml 63 mg
Espresso  30 ml 30 – 50 mg
Překapávaná káva  240 ml 95 – 165 mg
Káva Latte nebo Mocha  240 ml 63 – 126 mg
Espresso bez kofeinu  30 ml 0 mg

Podle tabulky si můžete spočítat, kolik káv si můžete dopřát. Můžete ji vysadit úplně, ale pokud to nemůžete vyřadit, dopřejte si jí, stres vám totiž bude škodit mnohem více.

Jednoduše řečeno, všeho s mírou. Káva v těhotenství škodí jen ve velkém množství a pokud se i tak bojíte, zeptejte se svého lékaře a nechte si určit doporučené množství.

Pokud jste se rozhodly pro vysazení kávy, ale rádi byste si dopřály alespoň nějakou alternativu, zkuste Caro nebo třeba pampeliškovou kávu.



Co vy a káva v těhotenství? Jste pro či naopak? Napište nám váš názor do komentáře, ať víme, do které skupiny patříte vy.

Přečtěte si také: Jak otěhotnět? 15 rad, kterými byste se měla řídit, pokud chcete počít