Žijeme ve světě, který je plný změn, chaosu a negativních faktorů, které nás dnes a denně ovlivňují. Proto jsou psychické poruchy součástí životů mnoha lidí. Stresuje se dnes každý a každý má nějaké starosti. Jak ale poznat, zda se jedná o klasický stres, který se ještě dá zvládnout nebo o psychické poruchy? Je mezi tím často tenká hranice a možná by vám pomohlo, kdybyste poznali, že nejste úplně v pořádku a začali své problémy řešit. Nebo naopak se utvrdili v tom, že v pořádku jste a to, co prožíváte, je naprosto normální. Podívejte se, co značí, že máte nějaké psychické poruchy a jak se projevují.

Přečtěte si také: 9 psychologických triků, díky nimž se zalíbíte všem lidem kolem sebe



Psychické poruchy: jak poznat, zda některou z nich náhodou netrpíte?

psychické poruchyFoto: pixabay

V poslední době počet lidí, kteří trpí nějakou psychickou poruchou, vzrostl. Zejména kvůli pandemii a vzniklým důsledkům. Lidé jsou doma sami, nikam nemohou, vídat se nemohou, nezažívají nic zajímavého, jsou omezováni a možná pak neumí ventilovat své problémy a přicházet na jiné myšlenky. Víte, že i deprese patří mezi psychické poruchy? Spousta lidí je neřeší a to může dopadnout velmi špatně.



Jak na sobě poznat, zda netrpíte poruchou?

Základní znak je ten, že pokud vás něco stresuje, nedokážete si pomoct sami a trápí vás to velice často a možná vás to omezuje v normálním fungování. Všichni máme starosti, které nás trápí třeba i dlouho, ale dokážeme je nějak řešit. Svěříme se rodině, partnerovi, kamarádovi a dokážeme u toho běžně fungovat. Jestli ale máte dnes a denně myšlenky na tu jednu věc, nedokážete u toho dělat nic jiného, je něco špatně.

Jak se projevují psychické poruchy?

Nutno podotknout, že pokud máte něco z níže zmíněného, neznamená to hned, že máte narušenou psychiku. Jedná se spíše o dlouhodobé stavy, které vám brání v běžném žití. Pokud má žena PMS, jste nemocní nebo jen nemáte náladu, všechno se může objevovat, to je ale normální.

  • nechcete nikoho vidět ani se s nikým bavit
  • nemáte chuť se smát (to má někdy každý, ale tohle je myšleno dlouhodobě)
  • jste podráždění
  • nemáte chuť k jídlu
  • bojíte se jít ven
  • nechcete řešit problémy, a tak od nich utíkáte
  • máte sebevražedné myšlenky
  • jste agresivní
  • máte sklony k závislostem (je to chápáno tak, že pokud máte nějaký problém, ihned se vrháte po alkoholu nebo jiných omamných látkách)
  • cítíte často úzkosti
  • nejíte nebo se naopak přejídáte
  • jste zlí a nikomu nic nepřejete

Možná jste se teď po přečtení těchto bodů zhrozili a myslíte si, že máte psychickou poruchu. Je to možné, ale také nemusí být. Jestli jste například velcí introverti, je dost pravděpodobné, že se u vás některý z bodů objeví. To ale máte v rysech vaší osobnosti.

Pokud trpíte nějakou psychickou poruchou, vaše problémy se bez léčení budou prohlubovat. Zjistíte tedy sami, že je něco špatně. Navíc si toho začnou všímat vaši blízcí a budou vás na to upozorňovat. Je důležité mít oči otevřené, umět si přiznat, že něco není v pořádku a řešit to. Jedině tak se vám uleví.

Přečtěte si také: 20 psychologických triků, které vám pomohou přečíst jakéhokoliv člověka

psychické poruchyFoto: pexels



Psychické poruchy: jak poznat, zda některou z nich netrpíte?

Nějaké problémy má dnes každý a pokud vás to negativně ovlivňuje v různých částech vašeho života, navštivte odborníka. Třeba potřebujete jen dobře míněnou radu, popovídat si s někým, koho neznáte a svěřit se, dostat to ze sebe. Takový psycholog nejlépe pozná, zda se jedná klasické problémy, se kterými se dokážete vypořádat nebo jestli jde o psychickou poruchu.

Nezkoušejte si nic diagnostikovat sami a chtít třeba hned léky, to je urychlené rozhodnutí hodně lidí. Třeba to ale vůbec nepotřebujete! Výrazně doporučujeme se poradit s někým, kdo tomu rozumí. Buď zjistíte, že jste vážně nemocní a začnete to co nejdříve řešit, to znamená, že úleva bude v dohlednu nebo se ujistíte, že jste v pořádku a zmizí vám z hlavy nepříjemné myšlenky. Občas navštívíte odborníka, popovídáte si s ním a on vám pomůže.

Psychických poruch samozřejmě existuje obrovské množství a každá se projevuje jinak, výčet výše zmíněných bodů jsou jen věci, kterých byste si měli všímat a pokud u sebe v dlouhodobém horizontu něco pozorujete, měli byste zbystřit.

Jestli se už dlouho necítíte komfortně, může to znamenat psychickou nemoc. Ale také nemusí!

Přečtěte si také: 10 věcí, které psychicky silní jedinci nikdy nedělají