Někdo se s ním nesetká nikdy, někdo na ně trpí. Aft. Nepříjemný pupínek, který se tvoří v ústech a velice špatně se hojí. Pokud jste ho někdy měli, tak víte, jak obtížně se ho zbavuje a jak dokáže znepříjemnit život. Bolí vás jíst, smát se a možná se někdy bráníte tomu vůbec otevírat ústa a aft dále prodlužovat. A co teprve když těch aktů máte více naráz, to je docela problém. Jestli se vám aft zrovna vytvořil a proto čtete tento článek, abyste si pomohli, jste tu správně. Dáme vám 8 tipů na to, jak se aftu zbavit velice rychle a urychlit tak jeho hojení. To znamená třeba do pár dnů. Protože klasická doba, po kterou se aft hojí a v ústech zůstává, je kolem 11-12 dnů. Zkuste naše tipy a zbavíte se ho rychleji!

Přečtěte si také: V čem je vitamín D? 8 potravin, které ho obsahujíStrašák jménem aft: 8 tipů, jak se ho zbavit snadno a rychle

aftFoto: pixabay

Co je to aft a jak se projevuje?

Je to bílý nateklý pupínek, který se často tvoří na tvářích, pod jazykem nebo také na patře. Může být jeden nebo jich může být více a projevuje se začervenáním, bílým povlakem, řezáním, pálením a bolestí. Ve většině případů to není nijak závažné, ale pokud na ně trpíte často, může to být následek nějaké infekce v těle, které se nám to snaží říct právě skrze afty.

1. Nesahejte si do úst

To je také příčina vzniku aftu. To, že si saháte do úst, okusujete nehty, kůžičku nebo jen tak máte prst v ústech, třeba při práci na počítači a ani to třeba nevíte. Pokud chcete aft vyléčit a také mu předejít, dávejte si na to pozor a udržujte prsty mimo ústa. Pokud nevydržíte, tak si alespoň často myjte ruce, abyste si tam nezanesli další bakterie.

2. Zaměřte se na tekutou stravu

Zvláště, pokud máte afty u zubů, které se o něj neustále otírají třeba při jídle a zhoršují ho. Pokud můžete, jezte přesnídávky, dělejte si smoothie, pijte zakysané a mléčné výrobky, které obsahují laktobacily, které vám také pomohou s léčením. Vyhněte se ale horkým nápojům.

3. Pomůže hřebíček

Pokud potřebujete rychlou pomoc, spolehněte se na babské rady. Hřebíček máme doma všichni a pokud máte aft, je skvělý pro jeho dezinfekční a znecitlivující účinky. Vezměte se 1-2 hřebíčky a mějte ho v puse, cucejte tak dlouho, jak budete moct. čím déle, tím lépe!

4. Zkuste znecitlivující a hojící mastičky

V lékárně seženete speciální mastičky, které vám místo znecitliví a pomůžou při hojení. Jsou docela drahé a musíte si je dávat často, protože je kvůli přítomnosti slin rychle smyjete, ale pomáhají.

aftFoto: Heureka

Koupit emulzi na afty.

Přečtěte si také: Vyzkoušejte kokosový olej na zuby pro krásný úsměv5. Jděte k lékaři

Pokud máte afty déle než 3 týdny a nic nepomáhá, zajděte si k lékaři, může se jednat o něco vážnějšího.

6. Kloktejte teplou vodu se solí

Teplá voda se solí dobře funguje jako dezinfekce. Pokud vám nevadí chuť, často si touto směsí vyplachujte ústa a kloktejte.7. Vyhněte se citrusům a kořeněným jídlům

Abyste si afty ještě nezhoršili, vyhněte se všemu, co je kyselé, pálí nebo je zkrátka hodně kořeněné.

8. Pijte hodně vody a naopak nepijte sladké nápoje

Pokud budete dehydrovaní, určitě si nepomůžete. Pijte čistou neperlivou vodu a určitě omezte nebo nejlépe úplně vyřaďte nápoje slazené. To znamená ledové čaje, džusy nebo limonády. Můžete pít bylinkové čaje, ale ne horké, nechte je vychladit nebo je pijte vlažné.

Pokud máte aft, tak víte, jak nepříjemné to je. Pomozte si a zbavte se ho co nejdříve!

Přečtěte si také: Co je to REM spánek a proč je tak důležitý