Úzkosti jsou velmi nepříjemná věc, která dokáže otrávit běžný život a fungování. Úzkosti můžete mít i bez nějaké vážnější psychické diagnózy. Má je v dnešní době snad každý, když se dostane do nepříjemné situace, která se mu špatně řeší. Příčin může být spoustu, ale velmi důležité umět si s aktuálním stavem poradit a dostat se z toho co nejrychleji. Pokud byste totiž úzkosti měl moc často a neuměli s tím pracovat, můžete na tom později být psychicky opravdu špatně, není to ale samozřejmě pravidlem. Doporučujeme zkusit tyto tipy, které vám pomohou se z úzkosti rychle dostat a být v klidu.

Přečtěte si také: Psychika je základ zdraví: 5 hlavních způsobů, jak si ji udržet



Trápí vás úzkosti? 10 rad, jak se s nimi rychle poprat

úzkostiFoto: pixabay

1. Zjistěte příčinu

Pokud vás už delší dobu trápí úzkosti a nepříjemné stavy, možná bude stačit přijít na to, co vám tyto stavy způsobuje. Třeba se jedná o něco banálního, co vyřešíte rychle a budete mít klid. Stačí se třeba jen vyvarovat některým situacím.

2. Někomu se svěřte

Pokud vás něco trápí, určitě si to nenechávejte pro sebe a svěřte se někomu blízkému, rodině, kamarádovi, partnerovi a nebo naopak někomu, kdo vás nezná a nebude vás třeba ani soudit. Můžete se zkusit spojit s někým na internetu, kdo má třeba podobný problém a vzájemně si poradit, co vám zabírá.

3. Navštivte odborníka

Pokud se s nepříjemnými úzkostlivými stavy potýkáte už dlouho a nějak se oho nedokážete sami zbavit, nezbývá nic jiného, než si nechat pomoci odborně. Navštivte psychologa, který už bude vědět, jak na vás. A rozhodně návštěvu neodkládejte, není to nic, za co byste se měli stydět.

4. Zkuste přírodní léky

Existují různá homeopatika a přírodní léčiva, která obsahují léčivé bylinky. Vyzkoušejte speciální čaje nebo pastilky, které jednoduše necháte rozpustit pod jazykem. Nebojte, nemá to nic společného s antidepresivy. Zkuste třeba tyhle:

úzkostiFoto: Heureka

Koupit Sedatif.

5. Pomozte si medikamenty

Sám odborník ví, co potřebujete. Pokud to jsou antidepresiva, dá vám je. Pouze ale v nejkrajnějším případ, sami je jim snažte vyvarovat.

Přečtěte si také: Zdravá snídaně na 10 způsobů: co si dát ráno, abyste zůstali zdraví?

6. Změňte svůj život

Možná jste moc sami, jíte špatně, špatně se stravujete a to způsobuje vaše úzkosti. Přestaňte kouřit, pít a hýbejte se.

7. Zkuste metodu dýchání a počítání

Pokud se zrovna ocitnete v nepříjemné situaci, kdy pociťujete, že přichází úzkost, je dobré znát nějakou rychlou metodu, která vám pomůže. Ať jste kde jste, zavřete oči, začněte z hluboka dýchat a počítejte od jedné do deseti. Mělo by se vám ulevit.



8. Nebuďte sami

Pokud budete trávit čas hodně sami, budete mít čas na přemýšlení a to je špatně. Vy potřebujete rozptýlit a myslet na něco jiného. Travte volný čas s kamarády, s rodinou, s domácím mazlíčkem nebo třeba v práci.

9. Rozlišujte mezi přiměřeným a nezdravým stresem

Ne každý stres hned znamená úzkosti. Stres je normální a zažíváme ho všichni. Je důležité umět rozlišovat, který stres je v pořádku a který už nám velmi škodí. Poraďte se o tom s vaším okolím.



10. Za každou cenu se zkuste hodit do pohody

Musíte zjistit, co na vás platí. Dobré jídlo, pohyb, film, povídání s přáteli, kniha nebo hudba? Jakmile se budete cítit špatně, hned nasaďte činnost, která vám pomůže.

Úzkosti doprovází skoro každého člověka a pokud s nimi nebude umět pracovat, jejich zvládání bude snazší.

Přečtěte si také: Psychické poruchy: jak poznat, zda některou z nich netrpíte?