Pořád všude čteme, jak je důležité přijímat dostatečné množství vitamínů a minerálů a možná už se v tom ztrácíme. My vám to ulehčíme. Vitamín, který téměř všem chybí a nemáme šanci ho jednoduše získat tak, že ho budete přijímat z potravin nebo přirozenou cestou, je vitamín D. Na ten bychom se měli zaměřit a to zejména v zimě, kdy tolik nesvítí sluníčko, které je právě jedním ze zdrojů vitamínu D. V zimních měsících se dokonce doporučuje přijímat ho v doplňcích stravy, ale v létě by náš jídelníček měl vypadat tak, aby obsahoval dostatek potravin, ve kterých se tento vitamín nachází. V čem je vitamín D? Podívejte se a zjistěte, co vám ve vašem jídelníčku chybí.

Přečtěte si také: Co je to REM spánek a proč je tak důležitýV čem je vitamín D? 10 potravin, které ho obsahují

v čem je vitamín DFoto: pixabay

Jak poznat, že máte nedostatek vitamínu D?

Nejjednodušší cesta, jak to zjistit, je dojít si na krev a udělat si test, který vám zjistí hladinu vitamínu D, to ale není propláceno pojišťovnou, takže počítejte s poplatkem. Pokud se cítíte unavení, pobledlí, nemáte náladu a cítíte se „divně“, možná za to může právě vitamín D a jeho nedostatek ve vašem těle. Měli byste se zaměřit na svůj jídelníček a případně vitamín D doplnit uměle prostřednictvím doplňků stravy. Příčin ale může být spoustu, a tak pokud po měsíci užívání či změně jídelníčku necítíte zlepšení, dojděte si k lékaři a váš stav mu oznamte.

Pokud cítíte jarní únavu, dost pravděpodobně je to právě z tohoto důvodu. Investujte do kvalitní stravy a kvalitních vitamínů, které vašemu tělu dodají to, co potřebují.

V čem je vitamín D?

Podívejte se na 10 potravin, které obsahují velké množství vitamínu D. Tyto potraviny zařazujte pravidelně do svého jídelníčku. Uvidíte, že se budete cítit lépe.

1. Mořské ryby

Ryby z moře obsahují opravdu velké množství vitamínu D a pokud si dáte 2x-3x do týdně lososa nebo tuňáka, bude to dostačující. To je ale u nás problém, ryby jsou drahé, a tak si je dopřáváme zpravidla maximálně 1x do měsíce a to je velice málo.

v čem je vitamín DFoto: pexels

2. Mléčné výrobky

Jezte dostatečné množství jogurtů, mléka, sýrů a zakysaných výrobků, také tu najdete vitamín D. Většina lidí jí málo mléčných výrobků, dopřejte si je alespoň 1x denně.

3. Houby

Ty bohužel spousta lidí nemá rádo, ale to je škoda, protože například takové žampiony nebo oblíbená houba shiitake jsou také bohaté na vitamín D.4. Cereálie

Snídaňové cereálie a ovesné vločky jsou obohacované o vitamín D, ale není ho tak tolik, jako třeba v rybách.

5. Vejce

V čem je vitamín D? Ve žloutku! Pokud jich ale budete denně jíst hodně, zaděláváte si na problémy s cholesterolem, takže s mírou.

v čem je vitamín DFoto: pexels

Přečtěte si také: Bachovy esence dokáží pomoci s úzkostí, nespavostí i pocitem vyhoření6. Pomerančový džus

Toto je stejný případ jako u cereálií, kdy je džus o tento vitamín obohacen.

7. Krevety

Někteří mořští živočichové v sobě mají opravdu hodně vitamínu D, i krevety. Opět patří mezi dražší, ale stojí za to si připlatit, dopřát svému tělu a dokonce i chuťovým buňkám.

8. Olej z tresčích jater

Takový olej s vitamínem D může být něco jako lepší doplněk stravy než klasické tabletky. Každý den si dejte čajovou lžičku oleje nalačno a hezky si tak déčko doplníte.

A když vysvitnou první paprsky slunce, běžte se na něj ohřát, hezky tak získáte další vitamín D. Pokud vás zajímá, za jak dlouho, záleží na fototypu vaší kůže. Pokud jste hodně světlí, počítejte, že se vitamín D začne tvořit za 10-15 minut a pokud jste spíše tmavší, může to trvat až 40 minut. Nikdy se ale nezapomeňte namazat.

V čem je vitamín D? V některých potravinách přirozeně, do některých může být přidáván a pak ho tvoří také sluníčko.

Přečtěte si také: CBD olej: přírodní zázrak, který vrátí vaše tělo i mysl do rovnováhy