Je mezi námi mnoho milovníků kávy, mám pravdu? Někteří si její pití vychutnávají a milují její plnou chuť, někteří ji pijí, aby nastartovali svůj den a nakopli se. Ať tak, či onak, ve vzduchu visí neustále řešená otázka: způsobuje pití kávy pozitivní nebo spíše negativní dopady na naše zdraví? Káva je předmětem mnoha studií, které zkoumají její účinky. Pojďme se podívat na výsledky, Jaké jsou výhody a nevýhody pití kávy?

Jedná se samozřejmě o stoprocentní kvalitní kávu, ne o v Česku tolik oblíbené 3v1.

Sestavili jsme pro vás přehled, který vám pomůže porozumět rizikům a přínosům na naše zdraví.Výhody a nevýhody pití kávy

výhody a nevýhody pití kávyFoto: pexels

Obecné

+ Káva je bohatý zdroj antioxidantů, vitamínů, minerálů a proteinů

– Pití velkého množství kávy je škodlivé.

Účinky

Může snížit riziko vzniku četných onemocnění, jako např. Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, cukrovka, žlučové kameny, rakovina jícnu a ústní dutiny, astma, srdeční příhody, mrtvice a cirhóza jater.– Káva může způsobovat: nespavost, sluchové halucinace, zvyšování tlaku, dehydrataci, zbarvené zuby, pálení žáhy kofein může zabraňovat vstřebávání některých vitamínů a minerálů (magnesium nebo zinek).

Youtuber Rezoun vysvětluje, co přesně je káva.

Podívejte se na jeho youtube kanál pro další kávová videa.

Youtube kanál –> REZOUN


výhody a nevýhody pití kávyFoto: pexels

Pozitivní účinky

Kofein zvyšuje účinnost léků na bolest.

Káva může snížit bolest svalů během cvičení. Trenéři doporučují až dva šálky kávy před tréninkem.

TIP pro zahrádkáře: kávová zrna se používají pro hnojení rostlin – vytváří půdu bohatou na dusík.Negativní účinky

– Pražení kávy, které se odehrává za povinně vysokých teplot, může způsobit vznik karcinogenů, včetně dehtu a uhlovodíků.

– Kávové rostliny jsou jedny z nejvíce postřikovaných plodin pesticidy.

výhody a nevýhody pití kávyFoto: pexels

Pohlaví

  • Ženy, které pijí alespoň 5 malých šálků kávy denně, si snižují vznik rakoviny až o 57 % než ti, kteří si dopřávají jeden jeden šálek denně. Opravdoví závisláci na kávě snižují riziko rakoviny plic až o 20 %.
  • Muži, kteří pijí alespoň 6 šálků kávy denně, si snižují vznik rakoviny prostaty až o 60 %. U mužů se jedná o nejrozšířenější rakovinu.Tak co říkáte na výsledky? Nutno dodat, že v přiměřeném množství neškodí nic, takže si kávu klidně dopřejte, ale s mírou. 🙂 A jak moc milujete kávu vy?

Podívejte se na náš článek o tom, jak dosáhnout hlubokého a kvalitního spánku.

Kačka

Kačka

happy bloger a věčný optimista

Ahoj! Jmenuji se Kačka. Jsem kreativní a velmi cílevědomý člověk, věčný optimista a snílek. Snažím se pomalu si plnit sny a stále se v něčem zlepšovat. Baví mě tvořit, hrát si s texty a upravovat je. Ráda vařím i peču, miluji zdravé jídlo, ale i nezdravé (hlavně sladké, hihi). Zajímám se o typicky holčičí záležitosti – kosmetika, móda, vaření, ale i cestování. Právě proto mám v Happymagu na starosti rubriky zdraví, kreativita, lepší život a právě i cestování.