Voda je zázrak sama o sobě. Všichni ji bereme jako samozřejmost a myslíme si, že jí máme dostatek, což je ale velký omyl. Voda dochází a také se s ní velmi plýtvá. A to by se rozhodně nemělo, měli bychom si vážit toho, že k ní máme přístup, protože je opravdu zázračná a léčivá. O vodě si určitě něco myslíte a my vám polovinu věcí vyvrátíme. Pojďte se dozvědět něco nového a dozvědět se pravdu o vodě. Až vše zjistíte, začnete si jí více vážit a uvědomovat si, proč je tak jedinečná.

Přečtěte si také: Infuzovaná voda: nejlepší recepty na osvěžující drinkZázrak jménem voda: 10 faktů i mýtů

vodaFoto: pixabay

Voda

Voda je nejvíce rozšířená zemská sloučenina, bez které nelze žít ani vytvořit lidský život. Pro zajímavost, voda pokrývá až téměř 71 % zemského povrchu, je jí na světě tedy více než pevniny. Jsme zvyklí, že máme vody, kolik chceme a mnoho lidí si myslí, že je to neomezený zdroj, kterého máme dostatek. Vodou se ale bohužel velice plýtvá a vidina budoucnosti není úplně příznivá. Ví se, že už v roce 2030 bude náš svět trpět velkým nedostatkem vody. Je tedy potřeba si uvědomit, jak moc je jedinečná a jak moc jí potřebujeme, abychom si jí začali vážit a neplýtvali s ní. Podívejte se na 10 faktů a mýtů, které jste možná netušili.

Přečtěte si také: 6 receptů na domácí limonády, které vám zachutnají5 faktů

  1. 80 % našeho těla je tvořeno vodou. Jakmile jste se dozvěděli tento fakt, musí vám být jasné, že příjem vody je pro naše tělo opravdu potřebný a proto bude při nedostatku vody trpět.
  2. Vody je nedostatek. Ano, to je velká pravda, voda dochází a za pár let budeme trpět tím, že už se nebudeme moct sprchovat tak dlouho, jak chceme, ale voda bude na příděl. Je to tak.
  3. Vodou se plýtvá. ANO! Věděli jste, že voda v toaletě, kterou splachujeme, je pitná? Také vám ti přijde tak zbytečné?
  4. Voda už nikdy nebude tak čistá, jako dříve. Ano, voda, kterou pijeme a která teče z kohoutku, je sice nezávadná, ale není už 100% čistá. Dostanou se do ní hormony i nečistoty ze starých trubek. Ale nebojte se, neznamená to, že jí nemůžete pít, špatné věci se v této vodě vyskytují v tak malé množství, že to našemu tělu neublíží.
  5. Voda nám pomáhá v tom, abychom byli zdraví. Díky ní fungují naše orgány, myslí nám to, máme hezkou pleť a pevnou kůži a nebyli dehydrovaní.

5 mýtů

  1. Vodu nám berou lesy. Víme, že stromy dokáží zadržet ve svých kořenech i v kmenech spoustu vody. Ale nebojte se, ta se zase vypařuje a vrátí se na zem v podobě deště. Nemusíme tedy obviňovat naše lesy z toho, že by nám braly vodu.
  2. Čím více vody vypijeme, tím lépe. Jestli se prolíváte vodou a večer napočítáte třeba 5 litrů, zaděláváte si na velké zdravotní problémy. Tak jako je špatný nedostatek vody, tak i nadbytek. Stačí pít cca 2 litry vody, záleží na váze a také fyzické aktivitě.
  3. Čím více bude pršet, tím více vody bude a půda nebude tolik suchá. Bohužel půda byla v minulosti tak vysušená, že když trochu naprší, hnedka se nasákne, ale ve skutečnosti jen na povrchu a potom vznikají povodně, protože půda není schopná všechnu vodu pojmout.
  4. Voda s chlorem nám nevadí. To je to nejhorší, co můžete dát do svého těla. Pozor na chlor!
  5. Už mi je tolik, že nepotřebuji pít tolik čisté vody, budu tedy šetřit. Čím jste starší, tím hůře si tělo poradí se škodlivými látkami, se kterými umí bojovat právě voda. Takže byste měli dbát tím spíše na to, co pijete a kolik toho pijete.

Tak kolik jste toho věděli o vodním skupenství?
Přečtěte si také: 10 důvodů proč dodržovat správný pitný režim