Spánek po obědě ANO či NE ?

Mnoho Evropanů vnímá spánek po obědě a během dne jako chvíli, která vám přinese spoustu výhod – vypnete, odpočinete si a dobijete baterky pro další práci.

Bohužel to tak není v Americe, kde spánek po obědě berou spíše jako lenost – škoda, zdřímnutí během dne opravdu přináší spoustu benefitů.

Pokud jste příznivcem takového spánku, děláte jedině dobře. Například studenti, kteří se často učí, by si měli „dáchnout“ vždy alespoň na chvíli během učení. Mozek si odpočine a bude připraven na další dávku učiva. Studie ukázaly, že spánek po obědě může viditelně zlepšit jak pozornost, tak i produktivitu. Není potřeba spát 2 hodiny, takže se nebojte, že byste přišli o drahocenný čas. Stačí vám 15-20 minut.

Studie z univerzity v Coloradu zjistila, že děti, které si odpoledne neodpočinuly, neprojevily velkou radost a zájem o hračky narozdíl od těch, které si po obědě spánek dopřály. Měly dokonce vyšší úroveň úzkosti a neprokázaly takové dovednosti v oblasti řešení problémů. Zjistilo se, že totéž platí pro dospělou populaci. Ti, kteří spějí odpoledne, mají větší schopnost učit se a mají lepší paměť.

Proč je spánek po obědě tak důležitý? 

Protože mozek se může během takové chvilky klidu restartovat, vyčistit nepotřebnou krátkodobou paměť a udělat si místo pro nové informace.

Jak dlouho byste měli spát? 

Podle expertů stačí 10 až 20 minut k obnovení mysli a zvýšení energie a bdělosti. Spánek samozřejmě není tak hluboký jako v noci a po probuzení se můžete okamžitě vrátit k rozdělané nebo další práci. Pokud si dáte 30 až 60 minut, už se dostáváte do hlubokého spánku, tudíž se vám bude hůř vracet k práci okamžitě ale na druhou stranu tento delší spánek je vynikající na paměť. No a 90 minut spánku se doporučuje těm, kteří toho noci moc nenaspali a potřebují to dohnat. Tam se již dostanete do spánku stejně hlubokého, jako v noci. Může zlepšit emoční paměť a kreativitu 🙂

Shrnutí? Občasné krátké spánky přes den jsou dobré pro tělesnou i duševní pohodu a měli byste je praktikovat tak často, jak jen to jde.

POZOR! Neměli byste takovým spánkem nahrazovat ten noční, základ je kvalitní a dostatečně dlouhý spánek v dobu, kdy se spát má – v noci.

Podívejte se na náš článek Jak na hluboký spánek? Pořiďte si do ložnice jednu z těchto 5 rostlin.