Příručka a návod ke šťastnému životu? Tak to neexistuje. Ale my jsme vytvořili seznam tipů, jak být šťastný, které mnoha lidem mohou pomoci v životě – některé z nich jsou tipy naprosto samozřejmé, na které ale často zapomínáme. Příručku berte jako připomenutí a klidně si ji uložte do záložek. Až nebudete vědět kudy kam, zkuste si tyto tipy přečíst, třeba vám pomohou nebo minimálně v nich najdete inspiraci!

Zkuste se jimi řídit a mít šťastný život! 🙂

Tento seznam neslouží jako návod, jak krok za krokem dosáhnout šťastného života. Nejde o užití tipů najednou, ale vyberte si pouze pár z nich a aplikujte je postupně.

Na každého člověka funguje něco jiného a tak se může stát, že funkčnost nebude u všech tipů stoprocentní. Chce to zkoušet a experimentovat. Také pořadí není dané. Je to zkrátka vše na vás.

30 tipů jak být šťastný a produktivní

jak být šťastnýFoto: pixabay

30. Dělejte vše v klidu a pomalu a nedávejte si moc úkolů.

Dělejte méně věcí a zaručí vám to radost a produktivitu. Váš život nebude tak hektický a plný stresu a to, co děláte, budete dělat naplno. Budete mít více času na věci, které v životě milujete a dělají vám radost. Soustřeďte se na velké a důležité úkoly, věnujte jim hodně času a ty malé, nepodstatné, eliminujte.

29. Procvičujte si trpělivost.

Někdo se narodí s vrozenou trpělivostí, to je skvělá vlastnost! A někdo ji musí cvičit. Věřte mi, že pokud budete trpěliví, budete i mnohem šťastnější. Zkuste uklidňující cvičení a nechtějte všechno hned, vyčkejte. Protože kdo si počká, ten se dočká. 🙂

28. Najděte svou vášeň.

Najděte něco, co máte rádi, co vás naplňuje. Dělejte takovou práci, kterou milujete a baví vás. Až svou vášeň najdete, uvědomíte si, že jste produktivnější, méně vystresovaní a budete na své aktivity hrdí a celkově spokojenější. Ať už je to balet, kresba, digitální nomádství, hraní na klavír, cestování, vysněné studium atd.


27. Zhubněte.

To samozřejmě platí pro ty, co to potřebují. Důležité je, být spokojený sám se sebou a cítit se dobře ve svém těle. A pokud to tak nemáte, doporučím vám zhubnout. Ale ne trápit se, držet drastické diety, ale proces si užít, najít si sport, který vás bude bavit a zařadit zdravé, ale chutné potraviny. Až se vám to podaří, budete znát odpověď na otázku jak být šťastný.

26. Cvičte.

Udělejte ze cvičení každodenní zvyk. Cvičení vám nejen pomůže zhubnout, ale budete se cítit mnohem lépe, pokud si vybuduje alespoň malou fyzickou kondici. Znáte ten dokonalý pocit po cvičení?

25. Jezte zdravě.

Jak být šťastný? Stravujte se zdravě! Nemyslím diety, které stejně nejsou dlouhodobě udržitelné. Myslím stravovat se pestře, kvalitně a jíst hodně ovoce a zeleniny. Pijte velké množství vody a uvidíte, jak se budete cítit dobře – fyzicky i psychicky.

24. Meditujte.

Meditace může být ve skutečnosti velmi jednoduchá metoda, jak relaxovat a navodit klid v těle. Ne každý je jejím fanouškem, ale já doporučuji ji alespoň vyzkoušet. Je to neuvěřitelně uklidňující!

23. Buďte zorganizovaní.

Jsou dva typy lidí – ti, co plánují, vědí co budou dělat zítra ve 20:00 a ti, kteří jsou spontánní a neplánují vůbec nic. Žijí ze dne na den. První varianta je mnohem zábavnější, druhá vám dá možná více zkušeností a zažijete větší dobrodružství. Ale pokud budete plánovat, rozhodně budete produktivnější a uděláte hodně úkolů za jeden den.

22. Myslete pozitivně.

Jeden z nejdůležitějších tipů jak být šťastný. Zní to jako klišé, ale je to jedna z nejlepších změn, kterou můžete ve svém životě udělat. Věřím na zákon přitažlivosti a pokud budete myslet na příležitosti a pozitivní věci, oni se vám splní!

21. Zjednodušte své finance.

Omezte počet účtů, které máte, omezte počet kreditních karet, utrácejte méně. Zajistěte, aby vaše finance byly automatizované. Výrazně to sníží váš stres. Nebudete pořád přemýšlet, co jste ještě nezaplatili.

jak být šťastnýFoto: pexels


20. Zjednodušte svůj život.

Mějte kolem sebe jen lidi, kteří vás mají rádi, vyhoďte oblečení, které nenosíte, dělejte práci, která má smysl a baví vás a mějte kolem sebe jen věci, které upotřebíte – uklízejte a mějte pořádek!

19. Přijměte to, co máte.

Spousta lidí říká: „Budu šťastný, až…“, až dostanou novou práci, až budou mít hodně peněz, až vystudují, až odejdou do důchodu. Až dosáhnete svého cíle, budete mít zase jiný a nikdy nebudete spokojení. Buďte rádi za to, co máte, kým jste a kde jste.

18. Představte si váš vysněný život.

Jaký by byl? Co bys dělal? Kde bys byl a s kým? Zkuste si to napsat, nakreslit, vyjádřit na papír… Určitě jsou cesty, kterými svých snů a dokonalého života můžete dosáhnout.

17. Stanovte si dlouhodobé cíle.

Určete si vizi o vašem životě. To vám pomůže určit si dlouhodobé cíle, kterých chcete dosáhnout. Z těch cílů si vyberte jeden, který by se měl uskutečnit příští rok a zaměřte se na něj. Potom si vyberte jeden střednědobý cíl, který bude dosažen v příštích pár měsících. A nyní se rozhodněte, co můžete v jednom týdnu udělat pro dosažení vašich dlouhodobých cílů.

16. Cíle si zapište.

Vyberte si blok, který bude sloužit jako návod pro plnění a realizaci vašich cílů. Krok za krokem si je všechny vypište a klidně si je po jejich splnění odškrtávejte.

15. Užívejte si svou životní cestu.

Cíle jsou důležité, ale ne na úkor štěstí nebo zdraví. Je důležité udržovat rovnováhu mezi cestou, kam směřujete a tím, kde jste a jak se cítíte.

14. Vytvořte si ranní a večerní rutinu.

Jedná se o skvělý způsob, jak strukturovat svůj život. Ranní rutinou může být cvičení, meditace nebo psaní. Pozdravte nový den s úsměvem. A večerní rutina je zrekapitulování dne, co se stalo dobrého, špatného, za co jste vděční a co byste mohli vylepšit. Hned se vám bude lépe usínat!

13. Eliminujte dluhy.

Je to způsob, jak zmírnit stres a cítit se mnohem více v bezpečí. Zbavte se svých platebních karet. Může to trvat pár let, než se z dluhů vyhrabete, ale bude to jistě změna k lepšímu.

12. Radujte se z maličkostí.

Všude a vždycky najdete potěšení. Jídlo, západ slunce, písek mezi prsty, vůně jarní trávy, vítr ve vlasech, tanec v dešti, oblíbená hudba, úsměv někoho blízkého. Vytvořte si seznam 20 jednoduchých potěšení právě teď, věci, které si užíváte každý den.

11. Ukliďte si stůl.

Vyprázdněte poštovní schránku a ukliďte si stůl. Je to jednoduchý návyk, který je nesmírně odměňující. Budete mít radost, že máte čistý stůl a stačí jen zasednout a začít pracovat. V chaosu je člověk ve stresu a nic kloudného nevymyslíte.

jak být šťastnýFoto: pexels

10. Čtěte.

Přijděte na jiné myšlenky, začtěte se do románů, čtěte naučnou literaturu, rozvíjejte kreativní myšlení a rozšiřujte slovní zásobu. Není nic lepšího než knihy! Relax a pohlazení po duši.

9. Snižte stres.

Pokud budete vystresovaní, podepíše se to na vaší zdravotní stránce! Najděte způsoby, jak zmírnit stres, dostat se do klidu a být v pohodě. Doporučím vám chození do lesa, masáž, dlouhou koupel, poslouchání hudby nebo výše zmíněné čtení knih.


8. Užívejte si přítomnost.

Život je krátký a utíká rychle. Než se nadějete, budete v důchodu. Proto nepromarněte žádnou z přítomných okamžiků a řádně si je užívejte a prožívejte!

7. Travte čas s rodinou a blízkými.

Jak být šťastný? Tohle je jedna z věcí, která vede k největšímu štěstí. LÁSKA. Mějte rodinu v žebříčku hodnot co nejvýše. Travte čas s těmi, které milujete a obklopujte se jimi. Když jste s nimi, nemyslete na práci ani na svůj blog nebo na to, co musíte udělat zítra. Vychutnávejte si jejich přítomnost teď a tady.

6. Zvedněte se, pokud jste na dně.

V životě jsou chvíle, kdy se každý z nás cítí být zlomený, na dně, plný depresí. Seberte všechnu sílu, která vám zbyla a zvedněte se. Odpinkněte se ode dna a začněte zase žít. Život přece stojí za to.

5. Nesrovnávejte se ostatními.

Přijměte sami sebe a přestaňte se srovnávat s jinými lidmi. Každý člověk je individuální a umí něco jiného. Každý má jiné zájmy a je dobrý v něčem jiném, i vlastnosti jsou rozdílné. Pokud se přijmete takoví, jací jste, nepocítíte závist k druhým lidem a úspěch jim budete přát.

4. Buďte romantičtí.

Platí pro zadané. Nemusí to ani stát moc peněz, zkrátka potěšte toho druhého maličkostí. Romantiky totiž není nikdy dost.

3. Buďte skromní.

To je zvyk, spíše než cíl. Je to způsob života, odlišný způsob myšlení a nejlepší způsob, jak žít v rámci toho, co máte. Nechtějte víc, buďte spokojení s tím, co máte. A pokud se vám povede mít víc peněz, věcí nebo bydlet v lepším, buďte za to rádi a berte to jako něco navíc.

2. Choďte ven.

V dnešní době tráví mnoho lidí tolik času doma, zejména pokud máme hodně práce a všechna zábava je online. Koukáme na televizi, hrajeme hry, surfujeme na internetu. Zkuste zařadit i venkovní zábavu! Sporty nebo jenom procházku lesem, uvidíte, že pokud čas trávený doma i venku vyvážíte, budete spokojenější.

1. Pomáhejte lidem kolem sebe.

Pokud budete pomáhat druhým, uděláte radost nejen lidem, kolem sebe, ale i sobě. Není to skvělé konat dobré skutky? Je to jedna z věcí, jak být šťastný. Jednou totiž pomoc také budete potřebovat a vrátí se vám to.

 

Kterým bodem začnete? Dejte nám vědět do komentářů, jak se vám článek o tom, jak být šťastný, líbí.

 

Chcete další rady? Podívejte se na 25 tipů, jak být v životě šťastný a spokojený.