Jeff Haden, jeden z nejvlivnějších osob na Linkedinu a autor téměř třiceti knih o podnikání a komunikaci, shrnul, jak je to možné, že si někteří lidé dokážou tak snadno získat důvěru jiných lidí a působit na ostatní velmi pozitivním dojmem. Sestavil seznam – psychologické triky a charakteristiky, díky kterým lidé působí na ostatní sympaticky.
Psychologické triky, které z vás udělají nejsympatičtějšího člověka na světě

 

1. Sympatičtí lidé se nebojí prohrávat

Lidé, kteří jsou podle nás sympatičtí, se nesnaží ve všem vyhrát. Naopak. Není pro ně těžké přiznat svou chybu nebo mluvit o svých slabých stránkách. A to nedokáže každý. Klidně upřímně řeknou „Tohle neumím, naučíš mě to?“, protože vědí, že lidé oceňují upřímnost a skutečné emoce.

psychologické triky
Foto: pixabay

2. Zajímají se o ostatní

V konverzaci je důležité udržovat oční kontakt, a lidé, kteří mají charisma, to dobře vědí. Usmívají se, když se usmíváte. Mračí se, když se mračíte. Ale nesnaží se vás jen napodobovat. Soustředí se na to, co říkáte, pečlivě vám naslouchají a vnímají vaše emoce. Zároveň vám svojí reakcí poskytují zpětnou vazbu, díky čemuž si u vás vybudují důvěru.
3. Hledají shodu a porozumění

Spousta lidí podvědomě vyhledává rozpory a rozdíly, které pak vedou spíš k hádce, a ne ke konverzaci. Okouzlující lidé naopak vždy hledají společné rysy a názory s ostatními. Zkuste vždy u vašeho protějšku hledat to, co máte společné. Díky tomu podpoříte zajímavou konverzaci a lidé vás budou vnímat pozitivněji.

4. Dotýkají se

Dotyk může být v konverzaci mocným nástrojem, díky kterému můžete lépe pochopit emoce druhých. V jednom experimentu se vědci snažili vyjádřit 12 emocí tím, že se dotýkali svých komunikačních partnerů, aniž by mluvili. V 50 – 83% případů byly emoce vyjádřeny správně.

Pokud chcete někomu pogratulovat, pak mu buď potřeste rukou, nebo ho poplácejte po rameni. Tak ještě podtrhnete, že to, co říkáte, myslíte upřímně.

psychologické triky
Foto: pixabay
 

5. Vyjadřují svoje emoce

Oblíbení lidé dokážou velmi přesně vyjádřit svoje emoce. Dokážou proměnit i tu nejnudnější historku ve velmi vzrušující příběh. Svoje emoce vyjadřují také svou mimikou a gesty. Díky tomu se jim daří vzbudit zájem svých protějšků.

6. Nebojí se vypadat hloupě

Bruslení možná není jejich silnou stránkou, ale vůbec se nebojí, že se ztrapní. A co je zvláštní, lidé je za to více respektují. Lidé se vám nevysmějí, pokud se odvážíte ukázat své slabé stránky a nebudete se bát působit hloupě. Naopak se budou smát s vámi.

psychologické triky
7. Umějí se ptát

Okouzlující lidé vás velmi snadno přimějí mluvit o sobě. Kladou otázky a také otevřeně mluví i sami o sobě. Tito lidé chtějí znát váš názor a vědět, co si myslíte, což jim opět získává důvěru. Když se s někým bavíte, pokládejte mu otázky k tématu a nebojte se vyprávět něco podobného i o sobě. Ukážete tak, že máte něco společného, což se může stát zajímavým tématem rozhovoru pro vás oba.

8. Vždy si pamatují jména

Sympatičtí lidé si vždy pamatují jména a všemožné drobnosti. Když vás osloví jménem někdo, koho znáte jen chvíli, nebo s kým jste se setkali jen jednou, budete se cítit důležitější. Snažte se tedy vždy zapamatovat jména lidí, jejich přátel, příbuzných nebo jejich zvířecích mazlíčků.
 

9. Více naslouchají, než mluví

Většina lidí neumí pořádně naslouchat. Každý chce hlavně ostatním sdělit svoje novinky. Ale je mnohem příjemnější vidět, že vás ostatní poslouchají a reagují na to, co říkáte, než aby jen čekali, kdy vás budou moci přerušit. Okouzlující lidé více poslouchají, než mluví. Díky tomu o ostatních zjistí zajímavé věci a najdou s nimi více společných věcí.

 

Znáte další psychologické triky? Dejte nám vědět do komentářů.

Převzato z anglického orgininálu na brightside.me.