Dává osmihodinová pracovní doba v dnešní době ještě smysl? Touto otázkou se v posledních letech zaobírá čím dál více odborníků a firem. V době, kdy už většina lidí nepracuje rukama, ale hlavou, totiž dlouhá pracovní doba nemusí nutně znamenat více odvedené práce. Náš mozek podle vědců dokáže být produktivní jen 5 hodin denně, zbylé 3 hodiny v práci většinou nejsme schopni pořádně zabrat. Z toho důvodu začaly po světě některé firmy zavádět 5hodinový pracovní den a jedna z těchto firem se nachází už i v sousedním Německu.5hodinový pracovní den

Co kdybyste dostali stejný plat a stejný počet dní dovolené, ale v práci byste trávili každý den ne osm, ale jen pět hodin? Jak byste se zbylým volným časem naložili? Do konce února 2018 testuje v německém Bielefeldu místní IT firma Rheingans Digital Enabler u svých zaměstnanců 5hodinovou pracovní dobu. Podle šéfa Lasse Rheinganse chodí jeho zaměstnanci už měsíc do práce jen od osmi do jedné a zatím pozitiva převažují nad negativy. I samotní zaměstnanci si novinku pochvalují, i když se jí zprvu docela obávali.

jakou práci chci dělatFoto: bigstockphoto.com

Zkrácená pracovní doba totiž vyžaduje větší pracovní disciplínu, zaměstnanci se musí naplno věnovat jen své práci a musí zcela zapomenout na brouzdání po internetu a sociálních sítích. Odměnou je jim více volného času a lepší rovnováha mezi profesním a osobním životem. Kratší pracovní doba také podle šéfa Rheinganse pomáhá odbourávat stres a snižovat chyby vzniklé kvůli roztěkanosti.
5hodinový pracovní den není na trhu práce žádnou novinkou. Před nedávnem ho úspěšně vyzkoušela i firma Tower Paddle Boards v San Diegu, které se díky tomu dokonce zvýšil obrat o desítky procent. Část odborníku ale i přesto varuje, že stihnout stejné množství úkolů v kratší době ve skutečnosti přináší mnohem více stresu než pomalejší pracovní tempo s přestávkami.

Měli byste raději 8hodinovou nebo 5hodinovou pracovní dobu?

Kdybyste si mohli vybrat, měli byste radši velmi intenzivní 5hodinovou pracovní dobu a nebo byste raději pracovali dále 8 hodin denně? Napište nám do komentáře.