O bóru jste možná už slyšeli, ale pravděpodobně to bylo při chemii na střední škole, máme pravdu? To je ale obrovská škoda, že o něm nevíte víc, protože je velmi zdraví prospěšný, proto byste ho měli znát a hlídat si jeho dostatek ve vaší stravě. Pokud se bavíme o doplňcích stravy, všude se mluví o hořčíku, vápníku, vitamínu C a D, ale příjem bóru je také velmi důležitý. Většina z nás ho přijímá málo, proto je potřeba více informovat o jeho benefitech. Až se dozvíte, k čemu je dobrý, navštivte bormag.cz a vyzkoušejte ho, nebudete litovat a neuvěříte, jak se vám díky němu zlepšilo zdraví.

8 důvodů, proč je bór prospěšný pro vaše zdraví

Co je to bór?

Bór je prvek, který se přirozeně vyskytuje v živých organismech (také v těle člověka). Má velmi pozitivní vliv na zdraví, ale bohužel ho v organismu většinou nemáme tolik, jelikož ho ztrácíme a je potřeba ho stále přijímat ve stravě, což je mnohdy problematické. Bór se řadí mezi polokovy a velmi dobře působí na zdraví kostí v lidském těle. Prospěšná je vysoká hladina zejména u lidí, kteří trpí řídnutím kostí či jsou tímto ohroženi.

Problém nízkého příjmu bóru u většiny populace

Většina lidí denně přijme okolo 0,8 až 1,9 mg/d. Zatím nebyla určena žádná doporučená denní dávka bóru ani ideální množství v těle, ale je prokázáno, že vyšší dávky bóru mají pozitivní vliv na zdraví a snižují riziko vzniku artritidy, osteoporózy a pro udržování ideální hladiny vitamínu D v těle. Zvyšte příjem bóru (kupte zde) a zaznamenáte viditelné zlepšení zdraví.

Pokud byste rádi zvýšili příjem bóru přirozeně, například pomocí potravin, které ho obsahují, zaměřte se na zařazení avokáda, arašídů nebo ovoce do jídelníčku. Bohužel příjem ze stravy bývá zpravidla nedostatečný, a tak je vhodné ho dodat uměle (pomocí doplňků stravy).

Proč máme v těle málo bóru?

Zejména proto, že ho nejsme schopni tolik přijmout ve stravě a dále žijeme v době plné stresu, takže o něj přicházíme.

K čemu je bór prospěšný?

1. Působí pozitivně na správný metabolismus vápníku

Díky dostatečnému množství bóru v těle dochází ke zvýšenému vzniku a aktivitě vitamínu D, hořčíku a steroidních hormonů, které příznivě ovlivňují metabolismus vápníku.

2. Snižuje demineralizaci kostí

Je známé, že dostatek vápníku udržuje zdraví kostí. Pokud trpíme nedostatkem bóru, kosti o vápník přicházejí, dochází k tzv. uvolňování vápníku a řídnutí kostí, kloubů a zubů. To může vést ke zvýšené míře rizika bolesti, lámavost kostí nebo osteoporózy. Uvolněný vápník se navíc může usazovat v těle a dělat problémy.

Co může způsobit uvolněný vápník:

 • zvápněné cévy
 • ostruhy na patách
 • osteofyty
 • vápenaté usazeniny na páteři
 • karpální tunely
 • ztuhlost svalů
 • ledvinové a žlučníkové kameny

Kupte si bór a zajistěte si správné usazování vápníku a zdravé kosti, klouby i zuby.

3. Pomáhá rozpouštět nesprávně usazený vápník

Pokud dojde k usazení vápníku na nesprávných místech v těle, bór pomáhá tento vápník rozpouštět a tím se snižuje riziko vzniku nežádoucích zdravotních problémů, které jsou uvedené v bodě 2.

4. Snížení rizika zánětu

Bór dokáže pomoci tělu se záněty v těle, protože je sám o sobě protizánětlivý a zároveň zvyšuje produkci antioxidantů, a tím chrání před oxidačním stresem.

5. Pomáhá předcházet vzniku artritidy

Jak už bylo řečeno, bór dokáže udržet vápník tam, kde má být a proto dochází ke zpevnění kostí a zabraňuje řídnutí.

6. Zvyšuje využitelnost vitamínu D v těle

Obecně máme v těle nedostatek vitamínu D, protože nekonzumujeme tolik ryb a v létě ho sice získáváme ze sluníčka, ale v zimě nemáme takovou možnost. Bór dokáže potlačit aktivitu enzymu, který způsobuje rozklad vitamínu D, takže ho v těle udržíte víc. Vyšší hladina vitamínu D v těle rovná se vyšší imunita a menší riziko onemocnění.

7. Zlepšuje činnost mozku

Díky bóru budete mít dobře průchodu nervové spoje a jednoduše řečeno vám to bude dobře myslet.

Pozitivní účinky:

 • zlepšení duševní bdělosti
 • zlepšení psychomotorických schopnost
 • zlepšení motorické rychlosti a obratnosti
 • zlepšení kognitivních procesů pozornosti a krátkodobé paměti

8. Vyvažuje hladinu pohlavních hormonů

Bór dokáže vyvažovat hladiny estrogenu a testosteronu a zajišťuje jejich správné fungování.

Bór by měl být podstatnou součástí jídelníčku každého z nás. Zpevňuje kosti a pomáhá při udržení vysoké imunity.  Zakupte ho na bormag.cz.