Musíte mluvit na veřejnosti, ale vždycky se vám klepou kolena, když si máte stoupnout na pódium. Chcete rozšířit svou síť kontaktů, ale raději byste si ukousli ruku, než abyste se začali bavit s cizími lidmi. Kdybyste mluvili na poradách, určitě by to zlepšilo vaši reputaci v práci, ale bojíte se, že řeknete něco špatně. Podobné situace – které jsou důležité s profesionálního hlediska, ale děsivé z toho osobního – jsou bohužel všude. Jednoduchou reakcí na ně je vyhnout se jim. Kdo by se chtěl cítit nervózní, když nemusí? Základem je komfortní zóna.

Problém je, že tyto úkoly jsou nejen nepříjemné, ale také nezbytné. S tím, jak v průběhu naší kariéry rosteme a učíme se, jsme neustále vystavováni situacím, kdy musíme své chování přizpůsobovat nové pozici. Jedná se o realitu, ve které dnes žijeme a pracujeme. A bez odvahy udělat velký krok můžeme zmeškat důležité příležitosti pro zlepšení. Jak tedy do našeho profesionálního života zabudovat tyto nepříjemné, ale profesně důležité situace?



Komfortní zóna

komfortní zónaFoto: bigstockphoto.com

1. Buďte k sobě upřímní.

Když jste odmítli možnost prezentovat na velké odborné konferenci, bylo to skutečně kvůli nedostatku času nebo jste se spíš báli mluvit před lidmi? Vytvořte si seznam výmluv, které používáte, když se chcete vyhnout situacím mimo vaši komfortní zónu a zeptejte se sami sebe, jestli jsou oprávněné. Kdybyste slyšeli stejné výmluvy od někoho jiného, považovali byste je za oprávněné? Odpověď není vždy jasná, ale nikdy nebudete schopni překonat tyto situace, pokud k sobě nebudete upřímní.

komfortní zónaFoto: bigstockphoto.com



2. Hledejte možnosti.

Možná vám obecně dělá problémy bavit se s lidmi, ale možná je pro vás snazší, když mluvíte o tématu, které dobře znáte. Nebo máte problém navazovat kontakty, ale jen když jste ve velké skupině lidí.

Odhalte tyto možnosti a využijte jich. Většinou dokážeme udělat z těchto situací o něco méně děsivé. Většinou přijdeme na to, jak zajistit, aby nepříjemné situace byly snesitelnější. Pokud máte problém mluvit s lidmi ve velkých hlučných prostorech, najděte si k rozhovoru klidný koutek nebo si jděte promluvit na chodbu. Pokud nenávidíte networking na velkých akcích, ale cítíte se lépe v menších skupinách, pak uspořádejte menší setkání s těmi, se kterými se chcete seznámit.

komfortní zónaFoto: bigstockphoto.com



3. Konejte.

Abyste vystoupili ze své komfortní zóny, musíte jednat, a to i navzdory tomu, že je vám to nepříjemné. Vytvořte si mechanismus, který vás donutí jednat. Možná zjistíte, že to, čeho jste se původně báli, není tak hrozné, jak jste si mysleli. Začněte s malými krůčky. Místo abyste se hned přihlásili jako řečník na velkou konferenci, přihlaste se na kurz rétoriky. Místo abyste hned prezentovali před seniorními kolegy nebo vedením, začněte mluvit na menších poradách s kolegy na stejné kariérní úrovni.

Možná při těchto malých krůčcích klopýtnete, ale to nevadí. Ve skutečnosti je to jediný způsob, jak se učit, zvlášť pokud dokážete připustit, že chyby jsou nevyhnutelné a důležité součásti procesu učení. Buďte k sobě upřímní, hledejte příležitosti a konejte. Pravděpodobně budete rádi, že jste sami sobě poskytli příležitost růst, učit se a rozšířit svůj profesionální repertoár.



 

Už rozumíte pojmu komfortní zóna a proč z ní vystoupit?

 

Převzato z Harvard Business Review.