Jaký je váš styl interiéru? Současný? Tradiční? Něco mezi? Francouzský venkov? Rustikální? Industriální? Venkovský? Eklektický? Jste z toho zmatení? Pokud si zkusíte na Googlu vyhledat „jak vybrat styl interiéru“ vyskočí na vás spousta kvízů, které slibují, že vám pomohou zvolit váš jedinečný styl. Sama sebe znám velmi dobře a vím, jaký je můj styl… a stejně mi jako výsledek v jednom z takových kvízů vyšel úplně jiný styl. Kvízy, které se vás ptají na vaši oblíbenou barvu rtěnky, oblíbený nápoj a ideální dovolenou, vám pravděpodobně neprozradí, z čeho vychází váš styl. Ve skutečnosti je každý nás většinou mixem několika stylů. A pokud navíc s někým žijete, pak ještě budete brát v potaz jeho preference. Styl interiéru je velmi důležitý!

Jak si správně vybrat styl interiéru?

Přistupme k otázce jinak. Nejprve si představíme, jak některé z těchto stylů vypadají a pak se pokusíme zjistit, jak váš styl a styl vaší rodiny zapadají do tohoto výběru. Nejprve ještě musím zmínit, že definice jednotlivých stylů jsou otevřené. Je také příliš mnoho stylů na to, aby se daly všechny pokrýt v jednom příspěvku, probereme tedy ty hlavní.


1. Současný

Současný styl je často zaměňován s pojmem „moderní“, což není úplně to samé. Současný styl je nejlépe charakterizován jako: méně je více, čisté linie, důraz na linie a formu, neutrální barvy zkombinované s výraznými barvami, otevřené prostory a přirozené světlo.

2. Tradiční

Tradiční styl je o pohodlí, útulnosti, zaoblených područkách křesel, eleganci, symetrických dekoracích, lištách a využití dřeva. Klasický tradiční styl vyvolává obrazy starého anglického stylu – tmavé dřevo, těžké tkaniny, lovecká zelená, perské koberce. Nový tradiční styl se od něj liší v tom, že připouští začlenění vtipu a svěžesti do interiéru.

3. Něco mezi

Kdyby se tradiční a současný styl vzali a měli dítě, pak by se toto dítě jmenovalo „Něco mezi“ nebo „Přechodný styl“. Tento styl se pohybuje mezi útulností a vřelostí tradičního stylu a čistými liniemi a metalickými prvky současného stylu. Tento styl se většinou vyznačuje hlavními kousky nábytku v současném stylu, kombinovanými s teplým dřevem a sofistikovanými metalickými prvky.

westwing slevový kód

4. Venkovský

Venkovský styl je lehký, vzdušný, osobní a uvolněný. Sem patří styly označované jako rustikální, francouzský, přímořský a dokonce i industriální. Každý z těchto stylů má svůj jedinečný vzhled, ale mají také spoustu společného. Venkovský styl je vyznačuje skromnými dekoracemi, dřevem obloženými stěnami, vintage kousky, poklady z bleších trhů a malovaným nábytkem. Tohoto stylu se dá snadno dosáhnout i s nízkým rozpočtem.


 

5. Eklektický

Eklektický styl mixuje dohromady styly z různých časových období a různých trendů. Je to taková směska stylů. Někdy se jako eklektický označují také bohémský nebo marocký styl, pravděpodobně proto, že eklektické prostory často obsahují suvenýry z dovolených a podobné kousky. Eklektický styl může vypadat úžasně nebo příšerně, záleží na tom, jak se zrealizuje.

 

Jak najít styl, který vám bude nejvíc sedět

 

1. Shromážděte obrázky, které vás inspirují, a ptejte se sami sebe „Cítili bychom se příjemně, kdybychom žili v tomto prostoru?“

Vytvořte si nástěnky na Pinterestu nebo si zakládejte ústřižky z časopisů, které vás oslovily. Ale neukládejte jen věci, které se vám líbí. Zamyslete se také nad tím, jestli by se vaše rodina v takovém prostoru cítila útulně. To vám pomůže vybrat svůj styl rychleji, než když budete jen shromažďovat obrázky, které se vám líbí.

2. Zhodnoťte, co už máte

Rozhlédněte se po místnostech a rozhodněte se, které věci a které kusy nábytku máte rádi a které byste naopak vyměnili, kdybyste mohli. Sbíráním stop na základě věcí, které máte rádi, se rychleji doberete definice vašeho stylu. Líbí se vám vaše útulné křeslo, i když není potaženo látkou, která by se vám líbila? Nebo se vám naopak líbí čisté linie konferenčního stolku po babičce? Máte novou lampu z Ikey, která vám dělá radost? Zjistěte, co ve vašem domově máte rádi a to vám napoví, jaký je váš styl.

3. Vyberte si to, co máte rádi, a zapomeňte na nálepky.

Zatímco je důležité vědět, co se vám líbí, není až zas tak důležité najít pro to to správné, odpovídající označení. Vaším cílem je vytvořit útulné útočiště, kde se vy a vaše rodina budete cítit příjemně.  Ale snažit se vystihnout váš styl a to, co se vám líbí, přesným názvem vás spíš bude stresovat. Stres není cílem tohoto cvičení, takže k čertu s nálepkami.


Jakmile zjistíte, co se vám líbí a co odpovídá potřebám vaší rodiny, bude pro vás snazší vytvořit útulný a jednotný domov. Jaký styl interiéru se vám líbí?

 

Převzato z Home Storiez A to Z.