Proč jsou moderní vztahy v dnešní době tak složité? Proč pokaždé selžeme, i když se tak snažíme? Proč se nám najednou nedaří udržet si vztah? Zapomněli jsme milovat? Nebo hůř, zapomněli jsme, co je láska?

Nejsme připravení. Nejsme připravení na oběti, kompromisy a bezpodmínečnou lásku. Nejsme připraveni investovat vše do fungujícího vztahu. Chceme, aby bylo všechno snadné. Snadno se vzdáváme. Stačí jedna překážka a už končíme. Nenecháme naši lásku růst a předčasně se vzdáváme.

To není láska, co hledáme, ale jen vzrušení. Hledáme někoho, s kým můžeme sledovat filmy a chodit na párty, ne někoho, kdo nám hluboce porozumí. Trávíme spolu čas, ale nevytváříme si vzpomínky. Nechceme nudný život. Nechceme partnera pro život, ale jen někoho, díky komu se právě teď budeme cítit naživu. Když vzrušení opadne, zjistíme, že nás nikdo nepřipravil na všední a obyčejný život v partnerství. Nevěříme v krásu předvídatelnosti, protože jsme příliš zaslepení vzrušením z dobrodružství.

12 jednoduchých kroků jak sbalit kluka, které fungují.
Moderní vztahy a jejich složitost

 moderní vztahy

Foto: bigstockphoto.com

Nemáme čas na lásku

Ponoříme se do bezvýznamných radovánek života a lásce nenecháváme prostor. Nemáme čas milovat, nemáme trpělivost zabývat se vztahy. Jsme zaměstnaní lidé, kteří se honí za materiálními sny, a nezbývá nám prostor pro lásku. Vztahy nejsou nic víc, než pohodlnost.

Hledáme neustálé uspokojení ve všem, co děláme – v tom, co sdílíme online, v kariéře, kterou jsme si zvolili, i v lidech, do kterých se zamilováváme. Chceme zralost vztahu, která přichází s časem, emocionální pouto, které se tvoří roky, a pocit sounáležitosti od lidí, které jsme zrovna poznali. Zjevně nic není hodno našeho času – dokonce ani láska.

Raději bychom strávili hodinu se stovkou lidí než jeden den s jedním z nich. Věříme v „možnosti“. Jsme sociální. Věříme více v seznamování se s lidmi, než v poznávání je. Jsme lakomí. Chceme mít vše. Navazujeme moderní vztahy při první příležitosti a ve chvíli, kdy poznáme někoho lepšího, je zase opouštíme. Nechceme poznat to nejlepší v daném člověku. Chceme, aby byli dokonalí. Randíme se spoustou lidí, ale málokdy dáme někomu doopravdy šanci. Všichni nás zklamou.

 moderní vztahy

Foto: bigstockphoto.com

Virtuální moderní vztahy

Technologie nás sbližuje. Tak moc, až je skoro nemožné dýchat. Naše fyzická přítomnost byla nahrazená SMSkami, hlasovými zprávami, snapchatem, video hovory. Už necítíme potřebu trávit čas s druhými. Už není o čem mluvit.

Jsme generace „tuláků“, kteří nezůstanou dlouho na jednom místě. Všichni se bojíme závazků. Myslíme si, že nejsme dělaní na vztahy. Nechceme se usadit. I jen myšlenka na to je děsivá. Nedokážeme si představit, že bychom měli být s jedním člověkem po celý náš život. Odcházíme. Rádi věříme, že jsme jiní než „ostatní“. Rádi věříme, že se nepřizpůsobujeme sociálním normám.

Jsme generace, která o sobě tvrdí, že je sexuálně osvobozená. Dokážeme oddělit sex od lásky, nebo si to alespoň myslíme. Nejdřív máme sex a pak se rozhodneme, jestli chceme i milovat. Sex přichází snadno, loajalita ne. Sex nemáme proto, že bychom toho druhého milovali, ale protože se chceme cítit dobře. Potřebujeme dočasné uspokojení. Sex mimo vztahy už není tabu. Vztahy už nejsou takhle jednoduché. Existují otevřené vztahy, přátelé s výhodami, „lásky“ na jednu noc. Lásce jsme v našich životech ponechali jen málo exkluzivity.

 moderní vztahy

Foto: bigstockphoto.com

Rozum a cit

Jsme praktická generace, která se řídí logikou. Už nevíme, jaké to je někoho bláznivě milovat. Nesedli bychom na letadlo jen proto, abychom viděli někoho, koho milujeme. Spíš bychom se s ním rozešli, kvůli velké vzdálenosti. Jsme příliš rozumní, než abychom milovali.Jsme vyděšená generace – vyděšená se zamilovat, oddat se, bojíme se upadnout, zranit se a nechat si zlomit srdce. Nikoho si k sobě nepustíme, ani si neriskneme někoho bezpodmínečně milovat. Zpoza zdí, které jsme si vytvořili, vykukujeme a hledáme lásku a ve chvíli, kdy ji najdeme, zase utečeme. Nechceme být zranitelní. Nechceme nikomu odhalovat naši duši.

Už si vztahů ani neceníme. Necháváme odejít ty nejúžasnější lidi v našem životě, protože „jsou i jiné ryby v moři“. Už si jich neceníme.Neexistuje nic, co bychom nedokázali v tomto světě dosáhnout. A přece jsme neschopní najít lásku – ten nejzákladnější lidský instinkt.

Dnešní moderní vztahy jsou hodně složité, co říkáte?

Přečtěte si také: Jak poznám že se mu líbím? Tady je 15 jasných znamení

Převzato z MensXP