Co je to emoční inteligence? Až donedávna nás všichni učili, že úroveň inteligence z velké části souvisí s tím, jak dobře jsme se učili ve škole. To ale nemusí být vždy pravda. V mnoha případech se i z těch, kteří měli ve škole špatné známky, stávají velmi úspěšní lidé. Co to je a jaký je rozdíl mezi emoční a klasickou inteligencí? Přečtěte si to a na konci se otestujte!Emoce a pocity jsou v našem životě velmi důležitou složkou. Závisí na tom prožívání a chování, sociální vazby i vztahy – jaké budou a jak hluboké budou. Být emočně inteligentní je velkou výhodou a ti, kteří se ve svých pocitech a emocích vyznají bývají úspěšnější v osobním i v pracovním životě.

emoční inteligence
Foto: pixabay
Emoční inteligence vůbec nesouvisí s tím, co víte a znáte a tudíž se nedá srovnávat ani odvíjet od známek ve škole nebo školních úspěchů. Naprostý premiant a člověk, který má spoustu vědomostí, může mít emoční inteligenci na velmi nízké úrovni. A naopak člověk, který ve škole moc nezáří a je průměrný, může vyzařovat emoční inteligencí na velmi vysoké úrovni. Můžeme říct, že emoce a vnímání vlastních pocitů je vlastně jedna z nejdůležitějších schopností vůbec.

Existují různé druhy inteligence. Emoční inteligence je schopnost ovládat své pocity a soustředit se na cíle. Jak jste na tom vy?

Udělejte si test emoční inteligence
emoční inteligence
Foto: pexels

Nepleťte si klasickou inteligenci s emoční, jsou to dvě rozdílné složky. Nejde o znalosti, vědomosti, ani talent nebo vlohy. U emoční inteligence jde o vaše pocity – o to, jak s nimi dokážete pracovat, ovládat je a jak je vnímáte. Zkuste si sami pro sebe říct, jak si myslíte, že na tom jste a jakou máte emoční inteligenci. Poté si udělejte test emoční inteligence a dejte nám vědět do komentáře, jestli jste se trefili nebo zda vám test řekl něco jiného.Vyzkoušejte další test: poznáme vaše pohlaví podle odpovědí v testu?