Dřív jsme věřili na zubní vílu, která vyléčila všechny bolesti. Teď už ale víme, že nikdo takový neexistuje a musíme to vzít do vlastních rukou. Nejlepší radou je navštěvovat pravidelně zubního lékaře a dentální hygienistku. Pokud se tam ale bojíte chodit, nezbývá vám nic jiného, než se o své zuby perfektně starat a dát jim tu nejlepší péči. Říká se, že bolest zubů může být snad ta úplně nejhorší ze všech, prý je horší než porod, například. My vám doporučujeme se o své zuby starat, abyste neměli zubní kaz, záněty dásní a podobně. Věřte, že vám to v pozdějším věku vrátí a vy se nebudete muset zubit s protézou.Zubní kaz a jak mu předejít

Foto: pexels

1. Změňte svoje stravovací návyky.

Změna stravovacích návyků vede ke zlepšení celkové zdravotní kondice. A rozhodně to prospěje i vašim zubům. To je totiž to první ve vašem těle, co se musí poprat s jídlem. Samozřejmě potraviny, které mají vysoký podíl cukrů, jsou nejškodlvější pro zuby. Zubní kaz miluje cukr. Ten tedy co nejvíce omezte.

Zařaďe do vašeho jídelníčku vápník – to je hlavní složka, obsažená v kostech a zubech. Ale přiměřeně, jako u všeho. Jezte mléčné produkty jako je mléko, jogurty, zakysaná smetana nebo sýry.

Vyhněte se slazeným nápojům a raději si dejte vodu, smoothie nebo neslazený čaj. Voda pomůže zvýšit hydrataci a zvýšit objem slin v ústech.

2. Žvýkejte žvýkačky bez cukru.

Ano, skutečně žvýkání žvýkačky bez cukru může výrazně pomoci. Místo cukru obsahuje složku, která se nazývá xylitol, což je přírodní sladidlo. Toto sladidlo narozdíl od cukru nevede k růstu bakterií v ústech.

Nejlepší je nežvýkat, ale když už musíte, tak jedině bez cukru.

zubní kaz
Foto: pixabay3. Čištěte a vyměňujte pravidelně zubní kartáček.

Kartáček pravidelně čištěte a v žádném případě ho neumisťujte do obalů. Tam se množí mnohem více bakterií než na vzduchu. Vyměňujte kartáček každé 3 měsíce a nemějte ho tam, kde je toaleta. Ve vzduchu se totiž mohou pohybovat fekální bakterie, které v ústech mít nechceme. Takže pokud je zubní kaz váš největší kamarád a vy se ho nemůžete zbavit, popřemýšlejte nad tím, jak často si kartáček vyměňujete. Nemáte ho třeba rok, že ne?

4. Naučte se praktikovat zubní rutinu.

Možná se to zdá někomu jako samozřejmost, ale radši to připomeneme. Čistěte si zuby 2x denně (nikdy nevynechejte), používejte zubní nit, popřípadě mezizubní kartáček a vyplachujte si ústa ústní vodou, která má antibakteriální účinky. Nezapomeňte si vyčistit i jazyk!

5. Navštěvujte pravidelně zubního lékaře.

Vždy je lepší problému předcházet než aby bylo pozdě a došlo na léčení. I když víme, že návštěvy ortodoncie nepatří k nejpříjemnějším zážitkům, jsou opravdu důležité. Pokud se bojíte bolesti a proto tam nechcete, uvědomte si, že pokud máte problém, který se neřeší, bolest bude mnohonásobně větší ve chvíli, kdy se to bude muset řešit. Donuťte se minimálně 1x ročně zubního lékaře navštivte.

6. Přidejte do svého jídelníčku vitamíny a suplementy.

Cukr a nezdravé potraviny jsme již z jídelníčku vyřadili, ale je tu ještě jedna věc, kterou můžeme prospět ústní dutině, zubům a dásním. Vitamíny jsou nezbytné pro zajištění dobrého zdraví vašich zubů. Konzumujte velké množství ovoce, zeleniny a také ořechů. Jezte celozrné potraviny, které obsahují vitamín B a železo. Mořské plody a tučné ryby jsou zase skvělým zdrojem vitamínu D.

Pokud vám nějaký vitamín chybí, kupte si v lékárně doplňky stravy. Ale pozor! V rozumné míře a pamatujte na to, že nenahrazují pestrou stravu.

zubní kaz
Foto: pixabay7. Vyzkoušejte oil pulling.

Jedná se o metodu s kokosovým olejem, která vám pomůže s vyčištěním ústní dutiny od bakterií a zubní kaz nebude mít šanci! Vložte si lžičku kokosového oleje do úst a přemílejte po dobu 5-10 minut. Poté vyplivněte. Na kokosový olej se navážou bakterie a špatné látky, které tímto dostanete pryč. Můžete si kokosovým olejem také čistit zuby, ale neslouží jako náhrada zubní pasty.

8. Vyrobte si vlastní zubní pastu.

Tady je návod na výrobu domácí pasty z přírodních ingrediencí. Můžete si pak být jisti, že víte, co v ní je a co si vkládáte do úst.

Co budete potřebovat:

  • 4 polévkové lžíce prášku vápníku
  • 1 polévková lžíce stévie
  • 1 polévková lžíce mořské soli
  • šálek rozpuštěného kokosového oleje

Tyto ingredience smíchejte, dokud nevytvoříte pastu.
Pozor! Nepoužívejte tuto pastu déle než 30 dní kvůli abrazivitě. Střídejte ji s vaší běžnou pastou.

Znáte další triky jak nemít zubní kaz a zároveň čisté a krásné zuby?

Vyzkoušejte oil pulling a přečtěte si o něm více.

Kačka

Kačka

happy bloger a věčný optimista

Ahoj! Jmenuji se Kačka. Jsem kreativní a velmi cílevědomý člověk, věčný optimista a snílek. Snažím se pomalu si plnit sny a stále se v něčem zlepšovat. Baví mě tvořit, hrát si s texty a upravovat je. Ráda vařím i peču, miluji zdravé jídlo, ale i nezdravé (hlavně sladké, hihi). Zajímám se o typicky holčičí záležitosti – kosmetika, móda, vaření, ale i cestování. Právě proto mám v Happymagu na starosti rubriky zdraví, kreativita, lepší život a právě i cestování.