Většině z vás asi nemusíme říkat, že výlety do přírody a turistikou si nejlépe odpočinete a pročistíte hlavu. Toulky do přírody mají ale mnohem blahodárnější účinky, než jsme se domnívali. Vědci zjistili, že turistika zlepšuje činnost mozku a dělá nás chytřejšími.Turistika zlepšuje naší psychiku

Také se vám občas stává, že se vám v hlavě přemítáte negativní myšlenky a vzpomínky? Pokud vás negativní nálada přepadá často, měli byste začít chodit do přírody. Nejnovější studie publikovaná v Proceedings of the National Academy of Sciences ukázala, že čím více času trávíme v přírodě, tím méně propadáme negativním myšlenkám.

jak-moc-jste-stastniFoto: bigstockphoto.com

Ve studii porovnávali vědci dvě skupiny lidí. Jedni vyrazili na 90minutovou procházku po městě a druzí na stejně dlouhou procházku do přírody. Ukázalo se, že lidé, kteří vyrazili do přírody, během procházky mysleli méně na negativní věci a snížila se u nich nervová aktivita v prefrontální mozkové kůře. Tato část mozku je zodpovědná za vývoj psychických poruch. Naopak lidé, kteří se vydali na procházku do města, si ani během chůze od negativních myšlenek neodpočinuli.Město napomáhá vzniku depresí a psychických poruch

Vědci také dokázali, že čím více času trávíme ve městech a obydlených místech, tím více se u nás mohou vyvinout deprese a psychické poruchy. Předejít jim můžeme tak, že budeme z města pravidelně “utíkat” do přírody. Výlety do přírody tak mají pozitivní vliv nejen na naši fyzickou kondici, ale i naši psychiku.

město zhoršuje psychikuFoto: bigstockphoto.com

Díky procházkám jsme více kreativní a pohotoví

Naše kreativita a schopnost rychle řešit problémy se zvyšuje, pokud pravidelně chodíme do přírody a dáváme si odpočinek od všech technologií a internetu, dokázala studie dvou psychologů Ruth Ann Archleyové a Davida L. Strayera. Účastníci této studie šli na čtyřdenní pochod přírodou, během kterého měli zakázáno používat mobily a další technologie. Během toho dostávali úkoly, které vyžadovaly kreativní a analytické uvažování. Vědci vypozorovali, že se u účastníků výletu zlepšila schopnost řešit problémy o 50%.

Vědci přišli na to, že technologie v kombinaci s ruchem města nás velmi vyrušují od přemýšlení. Neustále se soustředíme na různé rušivé podněty kolem nás a nemůžeme se koncentrovat na to podstatné. Dlouhý výlet bez technologií snižuje naši psychickou únavu, zklikňuje mysl a zlepšuje kreativní myšlení.Výlety léčí poruchu pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) u dětí

Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) je mezi dětmi čím dál více rozšířená. Děti s touto poruchou mají problém se na cokoliv soustředit, jsou roztržité a hyperaktivní. Porucha, kterou velká část rodičů řeší léky na předpis, má přitom mnohem lepší řešení. Studie, kterou provedli Frances E Kup a Andrea Faber Taylorová, dokázala, že venkovní aktivity v přírodě tlumí velmi zásadním způsobem příznaky této poruchy. Pobyt v přírodě dětem s ADHD velmi prospívá.

Turistika zlepšuje naší psychikuFoto: bigstockphoto.com

Výlety do přírody zvyšují výkon našeho mozku

Výlety jsou skvělý způsob, jak se udržet fit. Během túry dokážeme spálit 400-700 kalorií za hodinu a zároveň nezatěžujeme klouby jako například při běhání. Navíc bylo dokázáno, že ze všech různých sportů lidé nejdéle vydrží u těch venkovních a jsou schopni se jim věnovat pravidelně.

Výzkumní pracovníci na University of British Columbia zjistili, že aerobní cvičení u starších lidí zvětšuje část mozku zvanou hipokampus, která je zodpovědná za naši epizodickou a prostorovou paměť. Díky tomu můžete předcházet výpadkům paměti a léčit je. Chůze v přírodě také zlepšuje naši psychickou kondici, snižuje stres a pocity úzkosti a zvyšuje sebevědomí. Hodně lidí bere na tyto problémy léky, přitom řešení je mnohem snazší.

Tak na co čekáš? Vyraž na výlet nebo aslespoň na procházku.

<a href="http://tracking.espoluprace.cz/aff_c?offer_id=478&aff_id=15922&file_id=18382" target="_blank"><img src="https://media.go2speed.org/brand/files/espolupracecz/478/eDarlingCZ_nove_17_300x250.gif" width="300" height="250" border="0" /></a><img src="http://tracking.espoluprace.cz/aff_i?offer_id=478&aff_id=15922&file_id=18382" width="1" height="1" />