Velikonoční pomlázka neodmyslitelně patří k Velikonocům a měli byste ji mít doma, minimálně jako dekoraci. Chlapci a muži by si ji měli umět sami uplést a poté s ní šlehat nežná pohlaví. Schválně, umíte uplést pomlázku? V dnešní moderní době možná ne a proto vám přinášíme jednoduchý návod na to, jak si ji uplést – sami v pohodlí domova. Můžete si ji samozřejmě koupit, ale to postrádá to kouzlo, nemyslíte?

pomlázkaFoto: pixabayVelikonoční pomlázka a její tradice

Jak mnozí vědí, pletení tradiční velikonoční pomlázky pochází z dávné historie – přesněji ze 14. století a v dnešní době se tradice trochu vytrácí, zejména ve městech. Ale na Moravě, tam pořád pletou, nosí kroje, barví vajíčka a pletou koláčky a tradiční velikonoční pečivo. Nenechme tyto krásné tradice vytratit z měst a pojďme se do nich také zapojit.

Pomlázka – co budete na její pletení potřebovat?

  • 8 přibližně stejně tlustých prutů
  • 2 tenké proutky
  • barevné stuhy
Návod krok za krokem

  1. Silné pruty dejte k sobě a pevně je svažte k sobě jedním tenčím proutkem. Udělejte to opravdu pevně, ať se vám pomlázka nerozváže.
  2. Pruty rozdělte na dvě poloviny po čtyřech. Poté ještě na obou stranách oddělte dva pruty.
  3. Vezměte jeden prut z levé vnější strany a vložte ho do mezery napravo mezi pruty, obtočte a prut vraťte zpátky, ale dovnitř. Na levé straně vám vznikne nová čtveřice prutů, udělejte mezi nimi mezeru.
  4. Stejně tak to udělejte i na druhé straně.
  5. Pleťte dál a dál, až utvoříte pomlázku.
  6. Konec zavažte druhým tenkým proutkem a přidejte stuhy.
  7. Hotovo!

Doufáme, že jste postup pochopili, ale pro názornější ukázku přikládáme video, kde si celý postup můžete prohlédnout.
Tak co, troufnete si na vlastní pomlázku? Pokud ano, napište nám do komentáře, jak vám to šlo a přidejte klidně i fotku. Přejeme hodně štěstí při pletení. Také nám napište, co všechno budete vařit a péct na Velikonoce.

Zkuste tohle diy: Vyrobte si velikonoční dekorace!