Rychlá a přesná paměť je něco, co skvěle využijete ve škole, když se učíte něco takového, jako je násobilka. Bude se vám hodit i v práci ve chvíli, kdy se budete snažit zapamatovat si jména všech spolupracovníků. Někdo ale dobrou pamětí neoplývá a jeho nedostatkem je špatná paměť. Občas zapomene něčí jméno nebo si nemůže vzpomenout na vtipnou historku, která se stala. A v těchto chvílích si připadá hloupě, že jeho mozek nepracuje tak, jak se očekává.

Není ale nic horšího, než když jdete nakupovat potraviny a zapomenete tu nejdůležitější věc, kterou jste potřebovali koupit. Kdo to nezná? Myslím, že všichni.

A pokud se divíte, stejně jako někdy já, proč zapomínáte absolutně běžné a triviální věci, ráda vás uklidním, že nejde o vůbec nic špatného. Naopak!

„špatná paměť není nic špatného!“

Zapomínání je v skutečnosti přirozený proces, který se odehrává v mozku, který vás činí chytřejšími.

špatná paměť
Pixabay 

Studie profesorů z univerzity v Torontu zjistila, že dokonalá paměť nemusí mít nic společného s inteligencí. Zapomínání vás dělá inteligentními!

špatná paměť
Pixabay 

Studie zjistila, že občasné zapomínání je normální věc. Když se koukáte na obrázek, pro váš mozek je dlouhodobě lepší, když si zapamatujete celý obraz v celku než malé detaily.

Naše mozky jsou mnohem chytřejší, než si myslíme. Je to tak úžasně promyšlený orgán, že část v mozku, která se nazývá hippocampus (tady jsou uloženy veškeré vzpomínky) uklízí a vymazaná právě ty malé detaily, které si někdy špatně pamatujeme. Špatná paměť tedy opravdu není nic, za co bychom se měli stydět.

Toho uklízení nám pomáhá „optimalizovat rozhodování s tím, že se držíme toho, co je důležité a co není, to necháváme být“.

Co je důležitější, pamatovat si něčí tvář nebo jméno? Většina lidí se myslí, že by si měli pamatovat to jméno, ale opak je pravdou. Kdybychom byli ve zvířecí říši, pamatování jména by nám bylo k ničemu, ale zapamatování si něčí tváře by nás udrželo naživu.

Je pro nás mnohem důležitější, jak najít na Googlu cizí slovo nebo jak nainstalovat sprchovou hlavici než to, jak to přesně udělat a pamatovat si každý detail celý život.

špatná paměť
Pixabay 

Neznamená to, že pokud si někdo nepamatuje nic, že je to v pořádku, ale je zdravé, pokud jednou za čas zapomenete nějaký ten detail.

Takže příště, až něco zapomenete, vzpomeňte si, že to jen mozek dělá svou práci.Podívejte se, jak si můžete zlepšit paměť tím, že budete chodit spát po obědě.

Kačka

Kačka

happy bloger a věčný optimista

Ahoj! Jmenuji se Kačka. Jsem kreativní a velmi cílevědomý člověk, věčný optimista a snílek. Snažím se pomalu si plnit sny a stále se v něčem zlepšovat. Baví mě tvořit, hrát si s texty a upravovat je. Ráda vařím i peču, miluji zdravé jídlo, ale i nezdravé (hlavně sladké, hihi). Zajímám se o typicky holčičí záležitosti – kosmetika, móda, vaření, ale i cestování. Právě proto mám v Happymagu na starosti rubriky zdraví, kreativita, lepší život a právě i cestování.