Pochází z peruánských And a její blahodárný vliv je známý už po mnohé generace. Přesto byste rostlinu s názvem maca snadno přehlédli. Nenápadný kořen podobný ředkvím ukrývá velkou přírodní sílu. Díky nabídce značky Goodie ji nyní můžete vyzkoušet i vy.

Maca peruánská – placebo nebo skutečný zázrak?

Čtěte až do konce! Čeká tam na vás překvapení!

Síla vysokých hor

Pro adaptogeny obecně platí, že svou sílu, účinnost, léčivé schopnosti, a především vliv na naši imunitu a odolnost získávají díky nehostinným podmínkám, ve kterých se přirozeně vyskytují. Může to být mráz, na živiny chudé půdy, parazité, vítr a vysoká intenzita slunečního svitu, kyselost apod. Rostliny nemají nohy, neutečou, proto se musí bránit jinak – tvorbou látek (hodně zjednodušeně by se dalo říct, že se jedná o antioxidanty), které zvyšují jejich odolnost. Tyto látky jsou následně přenositelné i do našich životů ve formě potravin a doplňků stravy.

Maca se přirozeně vyskytuje ve velmi vysokých nadmořských výškách, které přesahují 4000 m n. m., kde musí vzdorovat ostrému větru, slunci a mrazu.

Maca patří ke skutečným pokladům lidského léčitelství, nalezena byla ve velmi starých archeologických nálezech, které prokazují její výskyt na zemi již od doby 1,5 tisíce let před naším letopočtem. Z toho důvodu byla vždy pevně zakotvena v incké kultuře, která je obecně proslulá svou moudrostí, léčitelstvím a silným napojením na matku zemi. Tradičně byla využívána jako celkové tělesné tonikum, životabudič a zejména jako afrodiziakum. Všechny tyto efekty je možné vysvětlit moderní vědou a s narůstající popularitou macy je na vlastní kůži zkouší mnoho lidí po celém světě.

maca

Účinné látky:

Maca je jako celistvá potravina celkově bohatá na živiny – mikronutrienty a makronutrienty, zejména vlákninu, velké množství esenciálních aminokyselin, mastné kyseliny, vitamín C, měď, železo a vápník. Co do obsahu těchto živin je podobná třeba celozrnné rýži. Léčivé účinky hlízy macy jsou ale dány zejména obsahem fytonutrientů, jsou to zejména tyto:

 • Alkaloidy – makaridin – jedna z nejvýznamnějších účinných látek macy, doposud nebyla nalezena v žádném jiném zdroji a pravděpodobně je původcem hermetického účinku macy – jejího vlivu na naši fyzickou i psychickou odolnost.
 • Alkamidy – makamidy – unikátní mastné kyseliny, k nalezení pouze v mace
 • GABA – neurotransmiter s převážně uklidňujícím účinkem
 • Cholin – prekurzor důležitého neurotransmiteru acetylcholinu
 • Glukosinoláty, glukotropaeolin – ty jsou obsaženy ve všech druzích brukvovité zeleniny a stojí za jejich štiplavou chutí a vůní, v čerstvé mace jich ale najdete největší množství.

 

Účinky macy na zdraví

Řeřicha dokáže nabídnout mnoho různých efektů na lidské zdraví, asi jako u většiny adaptogeny jsou tyto efekty velmi komplexní a promítají se jak do fyzického, tak do psychického zdraví. Pokud se rozhodujete, jestli sáhnout právě po ní, můžete se řídit těmito účinky:

 • Podpora energie, vitality a well beingu – jedná se o základní důvod užívání macy, zjednodušeně řečeno způsobí to, že se budete cítit lépe – odolnější, silnější, jistější, vitálnější. Stojí za tím její hermetické působení.
 • Modulace psychiky – zlepšení nálady, zmírnění příznaků deprese a úzkosti, o to výrazněji, pokud jste vystaveni stresu pramenícímu z vnějších vlivů. Maca dokáže přímo ovlivnit mozkovou biochemii – hladiny některých neurotransmiterů, zejména dopaminu, který je potřebný pro motivaci a drive.
 • Prevence kardiovaskulárních onemocnění – Maca snižuje tělesnou zánětlivost a působí jako antioxidant, navíc dokáže snižovat krevní tlak, a to nejen skrze zmírňování stresu, ale také skrze vlivu na enzym zodpovědný za ovlivňování krevního tlaku.
 • Adaptace na vysokohorské podmínky – tento efekt se přímo nabízí, když se zamyslíte nad tím, kde se maca přirozeně vyskytuje. Její pravidelná konzumace vám proto může pomoci lépe zvládat pobyt ve vysokých nadmořských výškách, vysokohorskou nemoc a podpořit adaptaci na fyzickou zátěž.
 • Podpora zdraví kostí – to se děje pravděpodobně hlavně skrze snižování tělesné zánětlivosti, ale také vlivem na příznivé ovlivnění hormonální rovnováhy (ke které se dostaneme záhy), ta má totiž na zdraví kostí a pohybového aparátu obrovský vliv – zejména u žen!

Vliv na psychiku, imunitu i zánětlivost ale nabízí dlouhá řada adaptogenů, maca je výjimečná díky svému vlivu na hormonální systém – žen i mužů!

Maca jako hormonální optimalizér

Maca neovlivňuje produkci hormonů přímo, ale skrze komplexní působení a hormetický efekt. Hladina pohlavních hormonů totiž závisí na naší stresové zátěži, hladině kortizolu, hladině neurotransmiterů a dalších hormonů, To vše by mělo být v určité rovnováze, protože mnoho hormonů a neurotransmiterů vzniká ze společného substrátu, nebo za účasti stejných enzymů. Proto se stane, že pokud vaše tělo vyprodukuje mnoho stresových hormonů, nezbyde už tolik na pohlavní hormony apod. Tohle všechno je důležité hlavně z dlouhodobého pohledu, kdy se už nedostatek pohlavních hormonů, nebo jejich nerovnováha bude výrazněji projevovat na celkovém zdravotním stavu a psychické vyrovnanosti.

Maca a ženy

Maca patří v současnosti mezi stále vyhledávanější pomocníky v boji s ženskou hormonální nerovnováhou. Ta může být způsobena více příčinami, na mace je ale fajn to, že má harmonizační účinek – navrací vše do rovnováhy. Na tomto principu dokáže fungovat třeba i ashwagandha.

Maca dokáže podporovat i estrogenovou detoxikaci. Co že to je? Vždyť to zní jako nadbytek estrogenu a toho přece ženy mají mít hodně, čím víc tím líp, no ne? Ne.

Estrogenová dominance navíc většinou znamená nejen to, že jsou ženské hormony v nerovnováze, ale také to, že dojde k přetížení detoxikačních orgánů, které spolu s toxiny a škodlivými látkami odbourávají z organismu také produkty metabolismu a „vypotřebované“ hormony – mez nimi i estrogeny. Pokud budou játra přetížená, pochopitelně začnou estrogeny a další nadbytečné látky posílat jinam, budou je skladovat tam, kde budou zakonzervovány a nebudou příliš škodit. To nejčastěji znamená ukládání do tukové tkáně, kterou je následně velmi obtížné odbourat (tělo nechce, protože do ní spolu s hormony uložilo i toxiny, na které už játra nestačí a jejich uvolnění do organismu by znamenalo obrovskou zátěž).

Maca může pomoci na více frontách, narovnat hormonální rovnováhu a podpořit játra v jejich činnosti. Mějte ale na paměti, že pokud se vydáte na cestu estrogenní detoxikace, bude třeba podpořit i další orgánové soustavy – kromě jater zejména trávení tak, aby došlo k co nejrychlejšímu odvodu toxinů ven z těla.

Maca a muži

Na muže působí maca zejména jako životabudič, což se pochopitelně dotýká i jejich hormonální rovnováhy. Tradičně byla využívaná jako afrodiziakum, dnes už víme, že tento pojem v sobě může skrývat mnohé, maca se pozitivně projevila zejména v těchto oblastech mužského sexuálního zdraví:

 • Libido
 • Plodnost
 • Erekce

Zajímavé ale je, že tyto efekty nelze vztáhnout jen k ovlivnění hormonálního profilu, mnohem spíše se bude opět jednat o ovlivnění celkového zdravotního stavu a výsledek hermetického efektu, který se promítá i do psychiky.

Zlepšení sexuální touhy a plodnosti mohou při pravidelném užívání sledovat i ženy.

Díky všem těmto účinkům je maca velmi oblíbená nejen v Peru, ale po celém světě. Při jejím výběru si však dejte pozor na kvalitu. Značka Goodie nabízí na českém trhu neobvyklou variantu, a to díky spojení všech 4 odrůd – žluté, červené, černé a fialové. Všechny produkty jsou navíc v BIO a RAW kvalitě. Díky tomu dostanete ze své macy to nejlepší pro svůj organismus.

maca

Práškem Maca 4x Power můžete obohatit smoothie či kaše, užijete ho v těstech při pečení nebo v raw kuchyni. V případě, že vám prášek nezachutná, pak jsou pohodlnou alternativou kapsle pod názvem Maca Kapsle 4x Power. Prášek z macy je obsažený ve stoprocentně přírodních veganských kapslích bez konzervantů. A pokud máte mlsný jazýček, pochutnáte si na Macaccinu. Prášek stačí zalít horkou vodou a během okamžiku před sebou máte lahodný nápoj, s kterým nastartujete den. Kromě macy je v Macaccinu také kořen čekanky pro snadnější trávení, bourbonská vanilka a sladkost dodává kokosový nektar. Maca má jemnou, i když velmi specifickou nasládlou oříškovou chuť. Vůní připomíná karamel. Všechny ingredience jsou v bio kvalitě.

Podpořte své zdraví navíc s 10% slevou! Celé září máte možnost využít slevu 10% na celý nákup na goodie.cz. Stačí zadat slevový kód HAPPYMAG.