Všichni si někdy prohlížíme svůj jazyk a všímáme si toho, jak vypadá, i jeho barvy. Zbarvení jazyka může vypovídat hodně o našem zdravotním stavu a proto bychom ho měli neustále sledovat. Všimli jste si, že je váš jazyk zbarvený do modra, bíla nebo je hodně červený, ale nevíte, co to znamená? Představíme vám, jaké zbarvení jazyka existuje a co to vypovídá o zdraví vašeho těla.Co říká zbarvení jazyka o vašem zdravotním stavu?

zbarvení jazykaFoto: pexels

Zbarvení jazyka si prohlížejte často, protože může vypovídat o nějaké skryté nemoci nebo o něčem špatném, co se odehrává ve vašem těle. Naše tělo je geniální a umí nám dát najevo spoustu věcí například prostřednictvím právě zmíněné barvy jazyka.

Modrý jazyk

Má váš jazyk nádech do modra? Změřte si teplotu, můžete ji mít. Pokud ji ale nemáte a trápí vás tato barva delší dobu, dojděte si na vyšetření ledvin, může to značit právě špatně fungující ledviny. Dále to může značit onemocnění močového měchýře nebo  pokud byste měli otravu, váš jazyk bude také modrý.

Šedý jazyk

Našedlý jazyk může odpovídat poruchám zažívání, také dehydrataci nebo nízké imunitě.

Černý jazyk

Váš jazyk není šedý, ale černý? Pozor na to. Pravděpodobně máte nedostatek vitamínu B3, niacinu. Měli byste ho doplnit.

Hnědý jazyk

Hnědá barva jazyka poukazuje na onemocnění nebo poruchy střev.

Červený jazyk

Máte jazyk červenější? Můžete mít spálu, kterou často doprovází horečka. Dojděte si k lékaři, pokud ale nemáte horečku, může to znamenat jakýkoliv zánět v těle.Bílý jazyk

Bílé zbarvení jazyka může znamenat spoustu věcí – nesprávná ústní hygiena, plísně, houby, bakterie, dehydratace, požití velkého množství alkoholu nebo horečka. Můžete mít také problém s trávením. Bílý jazyk máme občas každý, například z důvodu nemoci a měl by zase odeznít. Pokud ho máte dlouhodobě, neváhejte se obrátit na lékaře.

Žlutý jazyk

Žlutý jazyk můžete mít v důdledku pozření určité potraviny, ale pozor, může značit i žloutenku nebo vážné potíže s játry. Vždy to nemusí znamenat nic významného, ale mějte se na pozoru. Dále se může jednat o vysoký cholesterol nebo to může být způsobeno tabákovým kouřem nebo konkténími typy léků.

Fialový jazyk

Fialový jazyk značí nedostatek vitamínu B2, kterým často trpí vegetariáni, vegani nebo alkoholici. Chronická bronchitida se například projevuje fialovým jazykem. Červenofialový jazyk značí vysokou horečku.

Bledý jazyk

Pokud máte bledý jazyk, nejspíše vám bude chybět nějaký vitamín nebo živina. Pokud máte suchá ústa, nejspíše vás také bude trápit bledý jazyk.Jak by měl vypadat zdravý jazyk?

Pokud jste zdraví a naprosto v pořádku, váš jazyk by měl být narůžovělý s lehkým bílým povlakem. Pokud ho takový máte, nemusíte se vůbec ničeho bát, takhle přesně má zdravý jazyk vypadat. Pokud ho máte čas od času více bílý, může to znamenat nemoc, to ale není nic špatného, jazyk se po nemoci vrátí zase do normálu.

Překvapilo vás, co může znamenat zbarvení jazyka?

Přečtěte si: 9 osvědčených způsobů, jak si zlepšit zrak.