Víte, co to jsou via ferraty? Jsou to horské cesty, které jsou vybavené ocelovými lany, výstupky a stoupačkami, po kterých se dá lézt. Jsou to jištěné stezky a jsou zcela bezpečné. Je to hodně originální a jestli to neznáte, doporučujeme vyzkoušet. Je to adrenalin a výborné sportovní vyžití v přírodě zároveň. Možná už jste nějaké via ferraty zdolali a chcete další. Máme pro vás seznam: nejlepší via ferraty v Česku! Vyražte co nejdříve. Nemusíte se bát, že by vám hrozilo nějaké nebezpečí, stezky jsou velmi dobře jištěné. Pokud nemáte důvěr, vyzkoušejte nějaké jednodušší a postupně se zkoušejte větší náročnost.

Přečtěte si také: Bosá stezka: 10 nápadů, kam vyrazit za barefoot dobrodružstvím!

Via ferraty se nenacházejí pouze v Česku a ti zkušenější se vydávají do zahraničí, kde můžete vyzkoušet ty nejnáročnější. Pokud se rozhodnete via ferraty zkusit, mějte na paměti, že si musíte pořídti speciální vybavení. Nebo nemusíte, ale ušetříte tím dost peněz, protože si vybavení nebudete muset pořád někde půjčovat, i když i to je samozřejmě možné. Mezi základní vybavení patří horolezecká helma, sedací úvazek, ferratový set a rukavice. Pokud plánujete lézt častěji, určitě se vám to vyplatí. Pokud jen občas, klidně si ho můžete někdě půjčit. Často vybavení půjčují v areálech, které vám nyní představíme.Nejlepší via ferraty v Česku

ferratyFoto: pixabay

Ferrata v Táboře

Jedná se o úplně první via ferraty v České republice a hodí se spíše pro začátečníky, protože není moc náročná. Měří kolem 35 metrů a nemusíte se bát žádných převisů ani náročných stoupání. Pokud jste via ferraty v Česku nikdy nevyzkoušeli, zajeďte sem a zkuste si, co to obnáší. Jak můžete vidět, hodí se i pro děti.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jolana’s adventure story (@jolana_kostalova),

Ferrata v Bechyni

Pokud je ferrata v Táboře považována za tu nejlehčí, tahle je naopak opravdu extrémně těžká a neměli byste ji absolvovat, pokud nemáte dobrou fyzičku. Není to zkrátka nic pro začátečníky. Via ferraty mohou být velmi náročné a vyžadují dobrou kondici a dobrou fyzickou i psychickou formu. Těšte se na převisy a věřte, že cesta dolů je také hodně náročná. Troufnete si?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Karolína Otevřelová (@karolina_otevrelova),

Přečtěte si také: Stezka korunami stromů: 5 stezek, které navštívit

airbnb sleva hory

Ferrata Slánská hora

Jestli nechcete jezdit nikam daleko od Prahy a chcete si hezky zatrénovat a zasportovat, doporučujeme ferratu ve Slaném. Měří asi 40 metrů a není nijak extrémně náročná. Nicméně, není to nic pro úplné začátečníky. Jeďte se sem podívat a uvidíte sami.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ell Veselá (@veselaell),

Via ferraty Nové Hamry

Jestli hledáto místo, kde se naučíte základní techniky a které vás připraví na opravdu těžké jištěné stezky, zkuste tenhle ferratový komplex. Naučíte se základy v pár metrech, tudíž se nemusíte ničeho bát. Tohle místo je vhodné i pro začátečníky nebo méně zkušené nebo ty, kteří mají strach.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Monika 👩‍🎓👸🏋️‍♀️ (@__monsa__),

Ferrata aréna v Liberci

Nemáte vůbec žádné zkušenosti, nevíte ani, o co jde a potřebujete instruktáž před tím, než se do toho vrhnete sami? Navštivte horolezeckou arénu v Liberci a vše si vyzkoušejte pod vedením instruktorů. Do ferrat se nedoporučuje pouštět sami bez pomoci, alespoň a začátku. Nechte si všechno v klidu vysvětlit, ukázat a zkuste si to pod dozorem. Nemůže se vám nic stát.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený rzt ka (@rztka),

Pastýřská stěna v Děčíně

Tak tady si můžete užít až 14 ferratových jištěných cest a stezek! Můžete si tu zde vše vyzkoušet a připravit se na něco těžšího. Užijete si tu zábavy dost. Najdete tady opravdovou různorodost, protože každá stezka je jiná a nečím jiným zajímavá.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Černý Ondřej (@c.ondrej.erny),

Via ferrata Vodní brána

V Semilech na Riegrově stezce u Liberce si můžete vyzkoušet ferratu, která je veřejně a zdarma přístupná. Není nejlehčí, proto ji doporučujeme spíše zkušenějším lezcům. Pokud jste začátečníci a i přesto sem chcete, máte tu možnost jít s průvodcem. Jsou tu vybudovány tři trasy s různými obtížnostmi.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Светлана Горна ||ПРАГА ||ЧЕХИЯ (@svetcz),

Ferratový park v Lipovci

Navštivte Moravský kras a s ním i ferratový park Velká Dohoda. Nachází se zde lanový park, horolezecké stěny, lanovka… a samozřejmostí je občerstvení. Je tu opravdu hodně aktivit, tak se nemusíte bát, že byste se nudili. Vstup do parku činí 200 Kč. Pokud nevlastníte vybavení na lezení, můžete si ho za 50 Kč půjčit a pokud jste začátečníci a potřebujete zkušenějšího instruktora, dohromady i se vstupem zaplatíte 450 Kč. Můžete si vyzkoušet celkem 5 ferrat s obtížností A-D, tedy od nejlehčí až po tu nejtěžší.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Kateřina Kašná (@katerinakasna),

Via ferrata Cakle

V Ústí nad Orlicí najdete umělou lezecku stěnu, tři via ferraty různých obtížností i lanové mosty. Pokud máte své vybavení, vstup máte zcela zcela zdarma, za vstup i s vybavením zaplatíte 150 Kč za hodinu a pokud k tomu potřebujete ještě instruktora, dohromady to bude za 450 Kč za hodinu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Ivana Cupáková 🌷💫 (@cupakovaivana),

Via ferrata Kavárnička

České Švýcarsko je známé pro svoji nádhernou přírodu, ideální místa k výletům i pro ježdění lodičkami po soutěskách. Věděli jste, že i tady se nachází via ferrata? V Srbské Kamenici! Jsou tu 4 jištěné stezky, každá má jinou obtížnost a mají i každá svůj název: Život na hraně, Moribundus, Brute Force a Cesta domů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jakub Franěk (@jakub.franekk),

Přečtěte si také: Toto jsou nejkrásnější české hory: 15 dechberoucích vrcholkůBioferrata v Bečově nad Teplou

Nezajímají vás umělé stěny a raději byste něco přírodního, ale ne zase tolik náročného? Bingo, tahle ferrata je dělaná přesně pro vás. Ferrata se nachází v botanické zahradě, a tak je okolí plné krásných rostlin.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Zdenda Hejduk (@zdendahejduk),

Šilinkův důl v Předhradí

Pokud začínáte nebo chcete zkusit něco s dětmi, zkuste si tuhle cestu podél řeky Krounky. Nepotřebujete žádné vybavení, protože se nejedná o zajištěné stezky, nýbrž cestu, která je zajištěná různými řetězy, mosty apod. Je to opravdu bezpečné, tak se nemusíte bát.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Káťa💐 (@happy_katie_17),

Via ferrata v Hluboké nad Vltavou

Jedná se o novou ferratu, kterou zvládnou i začátečníci! Je vhodná i pro děti od 6 let. Můžete si samozřejmě vzít svoje vybavení nebo si ho půjčit. Ferrata se nachází asi 4 kilometry od zámku.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Řeka Vltava (@rekavltavacz),

Via ferrata Vinařská

Vydejte se do Ústí nad Labem a zkuste si jednoduchou cvičnou ferratu. Je to obtížnost B, není příliš vysoká ani náročná a hodí se pro děti i začátečníky.

Via ferrata Lužická spojka

Ještě chvíli zůstaneme v Ústí nad Labem, tady se totiž nachází další via ferrata. Tato je naopak pro začátečníky nevhodná, protože je náročnější. Ti zkušenější lezci budou ale určitě nadšení, protože se vám u lezení naskytne opravdu krásný výhled na Labe.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lubomir Joe (@lubomirjoe),

Via ferrata Poustevna v Mírkově

Tato ferrata se opět nachází již ve zmíněném Ústí nad Labem. Obtížnost je udávána jako C a není určena pro začátečníky ani děti. Musíte mít zde své plné vybavení, protože zde není možnost půjčení.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jens Jandik (@jensjandik),

Zkoušeli jste už někdy via ferraty v Česku? Jestli ne, tak je na čase. Dejte nám vědět, jak vás to bavilo a které místo jste vyzkoušeli.

Udělejte si výlet do stezek korunami stromů.