Pro naše tělo není snad na světě nic lepšího než velká sklenice čisté vody. Tělo je tvořeno z 90 % vodou a měli bychom ji pít dostatek každý den. Udává se alespoň 2 litry, ale to je individuální. Záleží na pohlaví, fyzické aktivitě, stravě i zdravotním stavu. Jestliže pijete málo vody (přiznejme si, že to je většina z nás) a zpozorujete některý z následujících příznaků, měli byste se jít okamžitě napít vody a její příjem dlouhodobě zvýšit.

Na konci článku vám prozradím pár tipů, jak se naučit pít vodu, nezapomínat a zvyknout si na to.

12 projevů, které vám naznačují, že pijete málo vody

pijete málo vody
Foto: pexels

Máte suché rty.

Pokaždé, když ucítíte v ústech nepříjemné sucho, vzpomeňte si, že byste se měli napít. Pokud saháte po sladkých nápojích, neděláte dobře. Jediné, co vám pomůže, je čistá voda nebo bylinkový/ovocný neslazený čaj.

Vaše pokožka je suchá.

Celé naše tělo je pokryto kůží a tak bychom o ni měli náležitě pečovat. Pokožka musí zůstat hydratovaná a docílíme toho pouze tak, že budeme pít dostatek vody. Jedním z častých problémů je dehydratace kůže, což je spojeno s dalšími problémy, jako je viditelná celulitida, problematická pleť, tvoření ekzémů atd. Nedostatek vody znamená sníženou tvorbu potu, který tělo zbavuje odpadních látek a přebytečných nečistot. Chcete-li tomu zabránit, pijte dostatek vody!


Ranní žízeň po párty.

Každý, kdo se někdy opil, ví, jaké je ranní probuzení. Vyschlá ústa prahnoucí po vodě. V tomto případě je nesmírně důležité vypít najednou minimálně litr vody. Alkohol dehydratuje celé tělo a potřebuje doplnit tekutiny. Pokud se chcete žíznivému ránu vyvarovat, dám vám TIP. Až budete pít jednoho panáka za druhým, pamatujte, že kolik vypijete alkoholu, dvakrát tolik byste měli vypít vody. Střídejte tedy vodu a alkoholické nápoje. Uvidíte, že se budete cítit lépe.

pijete málo vody
Foto: pexels

Máte suché oči.

Nedostatek vody nepostihuje pouze ústa a rty, ale i oči. Pokud pijete málo vody, zaděláváte si na suché, červené oči. Abyste tomu zabránili, co nejvíce zalévejte své tělo vodou. Jste nositelem kontaktních čoček? Tak pro vás to platí dvojnásob!

Bolí vás klouby.

Chrupavky a klouby jsou tvořeny asi z 80 % vodou. Jestliže dojde k tomu, že kloubům voda chybí, snadněji se opotřebovávají a obrušují se. To může vést k vážným zdravotním problémům.pijete málo vody
Foto: pexels

Přicházíte o svaly.

Svaly jsou také z velké části tvořené vodou. Je logické, že málo vody v těle se rovná snížení svalové hmoty. Pijte před, během i po cvičení. Voda vás nejen hydratuje, ale doputuje na správná místa ve vašem těle a snižuje vznik zánětů a bolestí souvisejících se cvičením.

Dostáváte se dlouho z nemocí.

Pitná voda pomáhá vyplavit z těla toxiny a odpadní látky. Ale jen za předpokladu, že jí orgány v těle budou mít dostatek. V opačném případě se děje to, že orgány berou vodu z úložných oblastí, jako je například krev.

Cítíte se unaveně.

Jak bylo zmíněno výše, v případě nedostatku vody si ji orgány půjčují odjinud, například z krve a to způsobuje nedostatek kyslíku. A to vede k ospalosti a únavě celého těla. A věřte, že káva vám nepomůže, spíše naopak.

pijete málo vody
Foto: pexels

Jste často hladoví.

V situacích, kdy jste dehydrovaní, si vaše tělo začíná myslet, že potřebuje jídlo. Ve dne, v noci. Ale hlad je převlečená žízeň, jídlo vaše tělo zaměstnává a nenechá ho odpočinout ani v noci, kdežto voda tělo čistí.

Máte potíže s trávením.

Všechno jídlo co sníte, tráví vaše tělo ve střevech a pokud se nezředí s vodou, mohou vznikat potíže a bolesti při trávení a dokonce i při vylučování.

Předčasně stárnete.

Množství vody, které naše tělo udržuje, přirozeně klesá s tím, jak stárneme. To znamená, že čím jsme starší, tím bychom měli zvýšit příjem vody. Předčasné stárnutí je vidět navenek, ale poškozuje tělo i zevnitř a to se v průběhu času projeví.

Čtete tenhle článek a doteď jste se nenapili.

Je to tak? Tak se zvedněte a jděte vypít hned celou sklenici vody. Nezapomínejte na pití pitné vody při činnostech, jako je práce nebo čtení knihy, cvičení, učení nebo sekání zahrady. A nemyslete si, že nebudete celý den pít a večer vypijete naráz 2 litry vody, to akorát svůj organismus zatížíte. Pijte po troškách a pravidelně.+ pár tipů navíc:

  • Zapomínáte pít vodu? Nalijte si velkou sklenici a položte na místo, kolem kterého často chodíte (třeba cesta do kuchyně) a pokaždé, když projdete, napijte se.
  • Voda vám nechutná? Jednoduše ochuťte vodu jakýmkoli ovocem – citrón, pomeranč, jahody nebo další. Přidejte lístky máty a máte výborný zdravý nápoj.
  • Dostanete do sebe málo vody? Kupte si lahev (nejlépe skleněnou) a dbejte na to, abyste ji vypili do vámi určené hodiny. Potom ji doplňte a opět snažte se ji vypít. Časy si napište třeba do diáře nebo do telefonu.

 

Pijete málo vody? Tady vidíte vážné negativní důsledky, které nedostatek vody může přinést.

 

Přečtěte si, co se stane, pokud budete pít jen vodu – stojí to za to!

 

Kačka

Kačka

happy bloger a věčný optimista

Ahoj! Jmenuji se Kačka. Jsem kreativní a velmi cílevědomý člověk, věčný optimista a snílek. Snažím se pomalu si plnit sny a stále se v něčem zlepšovat. Baví mě tvořit, hrát si s texty a upravovat je. Ráda vařím i peču, miluji zdravé jídlo, ale i nezdravé (hlavně sladké, hihi). Zajímám se o typicky holčičí záležitosti – kosmetika, móda, vaření, ale i cestování. Právě proto mám v Happymagu na starosti rubriky zdraví, kreativita, lepší život a právě i cestování.