Bolí vás zuby, dáseň, máte tam divné fleky nebo příliš odhalené zuby? Možná máte paradentózu. Ukážeme vám, jak se projevuje a pokud máte na toto onemocnění podezření, neprodleně navštivte lékaře. Nic si nediagnostikujte sami a hlavně se nepokoušejte o samoléčbu. Jedině zubní specialista zjistí, co přesně vám je a jak vám pomoci. Znaky níže berte s nadhledem a spíše jako usměrňující rady, jak se taková paradentóza typicky projevuje a co s tím dělat.

Přečtěte si také: Vyzkoušejte kokosový olej na zuby pro krásný úsměvParadentóza – znaky a jak se jí zbavit

paradentózaFoto: pexels

Přečtěte si také: Jak se zbavit bolesti zubu do 5 min podomácku

1. Bolí vás dásně při čištění zubů

Je možné, že neumíte ovládat správnou techniku čistění zubů a příliš tlačíte, proto vás dásně bolí. Druhá varianta ale je, pokud vás dásně začaly bolet z ničeho nic a dříve se to nedělo, vypadá to na začínající paradentózu.

2. Teče vám krev

Všimli jste si při čištění zubů, že kromě pasty plivete i krev? Nebo vám krev teče, když kousnete do něčeho tvrdého? Tak to svědčí o tom, že je něco špatně.

3. Zuby se vám kývou

Typickým příznakem paradentózy je kývání zubů, později i vypadávání. Jestli jste si toho všimli, měli byste zbystřit.4. Zuby jsou u dásně více odhalené

Pokud se zblízka podíváte na své dásně a zuby, měly by těsně přiléhat. Pokud se vám u dásně tvoří i malá dírka, jedná se o obnažování a to je typické pro toto onemocnění dásní.

5. Máte oteklé dásně

Paradentóza je onemocnění dásní, které se projevuje tím, že jsou dásně červené, nateklé, případně na nich můžete mít i nějaké skvrny. Zároveň jsou i velmi citlivé.

6. Cítíte brnění a tlak při jídle

Horké jídlo, tvrdé jídlo nebo naopak velmi studené. Dělá vám něco z toho problém? Můžete mít jen citlivější zuby, ale pokud se tento problém najednou objevil, vypadá to spíše na něco vážnějšího.Jak se zbavit paradentózy?

Teď možná čekáte, že vám dáme nějaké domácí babské rady na to, jak si pomoci sám. Opak je pravdou, raději se o nic sami nepokoušejte a rovnou se objednejte k zubaři. Možná se bojíte, ale pomůže vám. Neléčená paradentóza způsobuje bolest, nepříjemné pocity a padání zubů a to určitě nechcete. Čím dříve to začnete řešit, tím lépe.

Paradentóza je onemocnění zubů, které může být velmi nebezpečné. Ujistěte se, že ji nemáte.

Přečtěte si také: 6 tipů na to, co pomáhá na bolest zubu