Obchody se pomalu od září začínají plnit vánoční výzdobou a s tím přichází pro někoho příjemná, pro někoho nepříjemná věc – nakupování vánočních dárků. K tomu se váže poměrně velký výdaj peněz. My vám ukážeme, jak našetřit na Vánoce. Je samozřejmě nejlepší šetřit delší dobu, ale pokud jste to nezvládli, máte ještě nějaký ten čas. Některé tipy vám pomohou i teď, jiné budete muset nechat třeba na příští rok. Pokud tento článek čtete měsíc před Vánoci, asi toho už moc nenašetříte, ale můžete na to myslet, článek si uložit a otevřít ho třeba v září, v říjnu a pokusit se nějakou tu kačku na letošní Vánoce našetřit.

Možná, že je pro vás nakupování dárků depresivní právě kvůli penězům. Ukážeme vám, že to není tak těžké nějaké našetřit a rázem pro vás bude kupování vánočních dárečků příjemnou a pohodovou věcí! Stále platí to, že Vánoce nejsou o dárcích, ale hlavně o pohodě, o dobrém jídle a o lásce. Dárky jsou jen bonus, stačí maličkosti, kterými potěšíte.

Přečtěte si také: 50 tipů na originální dárky pro muže v roce 2021
Jak našetřit na Vánoce?

jak našetřit na vánoceFoto: pixabay

Odpusťte si nákupy pro sebe

Jste zvyklí na to, že si pro sebe kupujete oblečení, knihy, šperky, kafíčka, cokoliv? Odpusťte si to, alespoň na chvíli. Uvidíte, že peněz, které ušetříte, bude hodně a můžete za ně koupit dárky pro ostatní. Vy přece také nějaké dostanete, tak vás to nemusí tolik mrzet. Navíc nakupovat budete pořád, jen ne pro sebe. Pár měsíců to vydržíte a budete na sebe pyšní, že jste dokázali našetřit na Vánoce. Pokud si nedokážete odpustit všechno, zkuste alespoň něco. Místo toho, abyste si koupili kafe ve Starbucks za 100 Kč, udělejte si ho doma do termohrnku a vezměte sebou. Ušetříte peníze i obaly, budete tak ekologičtější, to znamená, že ze sebe budete mít ještě k tomu dobrý pocit. Za týden tak můžete ušetřit okolo 700 Kč, co znamená 1-2 dárky navíc. Můžete to stejné udělat i s obědy, pokud si je chodíte kupovat do restaurace. Vařte si doma, alespoň chvíli a uvidíte, jak to půjde.Najděte si vánoční brigádu

Přivýdělek navíc je dost individuální. Pokud jste student nebo člověk, co má dost času, najděte si na Vánoce brigádu, třeba jen na jeden nebo dva měsíce a peníze, které vyděláte, můžete utratit za dárky. Ale je mi jasné, že pokud pracujete na hlavní úvazek, máte 2 děti a hladového manžela, na brigádu navíc nemáte čas. Ale pokud tohle nemáte, zkuste něco sehnat. Porozhlédněte se například po obchodních centrech, obchody v nich často hledají výpomoc. Můžete třeba balit dárky nebo pomáhat na vánočních trzích. Zimy v posledních letech nejsou kruté, a tak by to mohlo být v pohodě.

Přečtěte si také: 18 tipů na vlastnoručně vyrobené dárky, které potěší

Jak našetřit na Vánoce?

Dávejte si peníze z výplaty stranou

Už dopředu víte, že budete potřebovat peníze na dárky, to znamená, že si musíte určit částku, kterou si každý měsíc budete dávat stranou a musíte to opravdu dodržet. Jestli máte výplatu 20 000 Kč, je nesmysl, dávat si stranou 10 000 Kč. Ale třeba takové 3-4 tis. zvládnete, záleží na výdajích a na vaší situaci. Zkuste si na to třeba zařídit speciální účet, kam budete posílat peníze a vyberete je opravdu až před Vánoci. Omezte si tam třeba přístup a povolte až těsně před Vánoci. Budete tak v klidu a budete vědět, že máte našetřeno a nemusíte si lámat hlavu nad tím, kde na to zase vezmete.

jak našetřit na VánoceFoto: pexels

Ušetřete na jídle

Na jídle se dá krásně ušetřit, pokud často jíte venku, v restauracích, chodíte na večeře, do kaváren na kafíčka a brunche. Na chvíli si to odpusťte a vařte si doma. Pokud nevydržíte bez kávy a něčeho sladkého, není nic jednoduššího, než si kávu připravit doma, nalít do termohrnečku a vzít sebou. To samé s jídlem – uvařte si, upečte něco dobrého, dejte do krabiček a je to. Ušetříte hodně peněz, i když se vám to teď nezdá. Dokonce to můžete spojit i se zdravou stravou takhle před Vánoci. Všichni víme, že Vánoce jsou plné jídla, většinou nezdravého, hodně cukroví a abyste si to mohli s chutí vychutnat, dodržujte předtím vyváženou a pestrou stravu, abyste si tohle skvělé jídlo pak mohli dovolit. Takže zhubnete, budete zdraví a ještě ušetříte, to je skvělé.Prodejte to, co nepotřebujete nebo nechcete

Nemáte čas ani na přivýdělek a ani nechodíte jíst ven? Možná, že nemáte ani na to, dávat si peníze stranou. Pak zbývá poslední možnost, projděte všechny věci co máte, včetně šatníku a co vám není nebo se vám nelíbí, už to nenosíte, prodejte! Když se budete snažit, můžete tak našetřit na Vánoce jednoduše a rychle. Můžete se také účastnit bleších trhů, kde prodáte věci, které by se ještě někomu mohli hodit, ale vy už je nepotřebujete.

Přečtěte si také: 53 nápadů na originální dárky pro ženy v roce 2021

Jak našetřit na Vánoce?

+ BONUS: využívejte slev

Existuje spoustu slevových kódů jak do kamenných obchodů, tak do eshopů, díky kterým můžete hodně ušetřit! Zaregistrujte se také na plnapenezenka.cz a získávejte peníze zpět z nákupů. Dostanete tak zpátky část z toho, co utratíte za dárky nebo jiné věci. Může se vám tak vrátit značná část zpět.

Pamatujte si, že Vánoce nejsou primárně o dárcích a že i maličkostí potěšíte. Na dárky tedy nepotřebujete desetitisíce, ale dají se koupit levné a přitom moc hezké dárky.

Víte, že můžete ušetřit i při nákupu potravin? Stačí si stáhnout aplikaci daného řetězce, sbírat body a budete dostávat slevy, takže ušetříte.

Napište nám, pokud máte vlastní způsob, jak našetřit na Vánoce.

Našetřete peníze díky tomuhle geniálnímu triku!