Možná si po přečtení názvu článku říkáte, že moc lidí nezajímají rady, jak přibrat. Pravděpodobně jste na něj ale klikli proto, že máte s přibíráním problém a nebo se smějete, proč radíme někomu přibrat a chcete se zasmát. Možná byste se divili, jak velkou skupinu lidí trápí přibírání, jen to možná neventilují navenek tak, jako ti, kteří chtějí zhubnout. Zkuste si představit, že jste v kůži člověka, který hubne a hubne a už ani nevypadá dobře, nelíbí se sám sobě, snaží se hodně jíst a stejně nepřibírá, spíše naopak. Není to nic příjemného, ale dá se s tím něco dělat! Ukážeme vám, jak přibrat, abyste se sebou byli zase spokojení.

Přečtěte si také: Zdravá večeře: 20 jednoduchých receptů na zdravá jídla

11 osvědčených rad jak přibrat

jak přibrat
Foto: pexels1. Přijděte na příčinu

Jsou tři možnosti, proč nemůžete přibrat. Buď jíte špatně (nedostatečně, nepravidelně, špatná skladba) anebo máte nějaký psychický nebo fyzický problém. Je důležité nejdříve odhalit příčinu a podle toho se můžete rozhodovat, co s tím dělat.

2. Zkontrolujte si jídelníček

Pokud jíte špatně, něco s tím udělejte. Zkuste každý den ve stejnou hodinu jíst snídani, oběd a večeři a stravu obohatit o svačiny. Dávejte důraz na tučné věci, ale pozor, ne že budete jíst fast food. Naopak dejte přednost třeba oříškům, avokádu, masu nebo plnotučným mléčným výrobkům. Je důležité jíst dostatečně, pravidelně a dbát na to, aby byla strava vyvážená a pestrá. Zkuste navyšovat množství jídla pomalu, pokud nejste zvyklí jíst tolik.

3. Plánujte si jídelníček

Není nic horšího, než když odejdete do práce a večer zjistíte, že jste vlastně nic nejedli. Vždy si plánujte jídla třeba na týden dopředu a večer před následujících dnem si jídla připravte, abyste měli jistotu, že budete mít co jíst.

jak přibrat
Foto: pexels

4. Počítejte si kalorie a navyšte příjem

Pokud chcete přibrat, váš kalorický příjem by měl být vyšší než výdej. Spočítejte si, kolik kalorií byste měli přijmout denně v závislosti na vaší váze a výšce. Můžete si ze začátku stáhnout kalorické tabulky a do té zapisovat údaje. Časem už o jídlech a kaloriích budete mít přehled.

5. Vařte si

Vařte si z kvalitních potravin, jídla si plánujte, učte se nová jídla a užívejte si je. Zapomeňte na fast foody s nekvalitní stravou a dejte přednost té domácí, do které víte, co přidáváte.

Přečtěte si také: Lehká večeře: 15 receptů pro každý den

6. Omezte pohyb

Samozřejmě, že čím víc budete cvičit, tím více budete hubnout. Pohyb úplně nezatracujte, ale omezte. Zkuste vynechat kardio a třeba trochu posilujte, choďte na dlouhé procházky apod.7. Zkuste speciální nápoje

Můžete zkusit do jídelníčku zařadit nutridrinky, které jsou navržené pro lidi, kteří mají nedostatečnou výživu, nemohou přibrat a nebo se nemohou najíst. Existují různé příchutě, takže si budete moct vybrat a podpoří vás to ve vaší cestě.

jak přibrat
Foto: pexels

8. Najděte si parťáka a svojí cestu sdílejte

Říká se, že ve dvou, respektive ve více se to lépe táhne. Pokud kolem sebe nemáte nikoho, kdo je ve stejné situaci jako vy, zapojte se online do různých skupin, které řeší tento problém. Můžete se přidat do skupin o vaření a sdílet tak svou cestu. Pokud půjdete s kůží na trh a ukážete vaše pokroky, je pravděpodobnější, že vaše motivace zůstane zachována, protože nebudete chtít zklamat sebe (hlavně sebe) a také ostatní.

9. Navštivte nutričního specialistu

Jestli nerozumíte sestavování jídelníčku nebo vám i tak nejde přibrat, doporučujeme navštívit odborníka, který vám s nastavením správného jídelníčku pomůže. Udělá vám taktéž testy, změří, kolik máte v těle vody, tuku, svalů apod.

jak přibrat
Foto: pexels10. Navštivte psychologa

Pokud je váš problém psychický, nenechávejte nic náhodě, neotálejte a navštivte psychologa co nejdříve. Uvidíte, že to nakonec byla vážně dobrá volba a že vám dokáže pomoct. Udělejte to dřív, než se dostanete do vážné situace.

11. Navštivte lékaře

Jestli na to nestačíte sami nebo cítíte, že máte problém se svým zdravotním stavem a to je možná příčina nemožnosti přibrání, navštivte svého praktického lékaře a svěřte se mu. Udělá vám testy a pošle na další vyšetření.

Samozřejmě nic nejde hned, počítejte s tím, že to chce notnou dávku motivace a také trpělivosti. Držíme palce, ať se vám to povede.

Spousta lidí řeší otázku jak přibrat, zkuste naše tipy.

Přečtěte si také: Jak má vypadat dobrá snídaně? 5 tipů na to, co si dát k snídani