Už dávno není pravda, že návaly horka trpí jen ženy v přechodu. Důvodů, proč se v těle hromadí teplo, je více. Zdravotně to nemusí být nic vážného, ale určitě se shodneme, pokud jste to někdy poznali, že je to velmi nepříjemná věc, která se týká dokonce i mužů, jak dokazují výzkumy. Co jsou návaly horka? Jde o to, že pocitově je vám z ničeho nic obrovské teplo, potíte se a nejde to zastavit. A děje se tak, i když jste v klidu a zrovna se moc nehýbete (u sportu je to normální). Můžete si všimnout, že zatímco ostatní jsou v pohodě a ani venku není žádné přílišné vedro, vám je na padnutí. Existují způsoby, jak se jich zbavit, jdeme na to.

Přečtěte si tak: Zbarvení jazyka – co říká o vašem zdraví

Trápí vás návaly horka? 5 tipů jak proti nic bojovat

návaly horkaFoto: pexels1. Dejte si vlažnou (studenou) sprchu

Pokud pociťujete, že zrovna přicházejí návaly horka a máte tu možnost, skočte do sprchy. Jestli nejste otužilci a nejste zvyklí na ledovou vodu, dejte si vlažnou. Můžete si dát i studenou vanu, ale nebuďte v ní moc dlouho, ať nenastydnete. Také si můžete nechat v mrazáku zmrazit takové ty polštářky s gelovou náplní a podle potřeby ji použít.

2. Snižte stres na minimum

Vystresované tělo má v sobě spoustu energie a hromadí se v něm teplo. Pokud se návalů chcete zbavit dlouhodobě, snažte se omezit stres, i když je to někdy těžké. Dělejte si radost, odpočívejte a dostatečně spěte. O zdravé stravě nemluvě, ta je jasná.

Přečtěte si také: 21 překvapivých věcí, které působí na vaše duševní zdraví

3. Vyhněte se alkoholu, cigaretám a kořeněným jídlům

Tohle jsou všechno věci, které nám škodí a rozhodně nepřispívají správné regulaci teploty v našem těle. Vše omezte tak, jak to jde. Hlavně ta kořeněná jídla, která náš organismus ohřívají.4. Bylinky pomohou

Vyzkoušejte Macu na hormonální rovnováhu nebo třeba Kotvičník zemní. Dokáže váš dostat do hormonální stability a uleví se vám od nepříjemných horkých pocitů.5. Zchladťe se

Pijte hodně vody a pokud si myslíte, že vám pomůže ledová voda, jste na omylu, takhle si způsobíte akorát tak angínu. Pijte vodu vlažnou a střídejte perlivou a neperlivou. Vyhněte se sauně a horkému prostředí a raději travte čas ve stínu nebo v místnosti, kde je klimatizace.

Návaly horka jsou nepříjemné, ale dá se s nimi bojovat, zkuste tyto jednoduché tipy.

Přečtěte si také: Psychika je základ zdraví: 5 hlavních způsobů, jak si ji udržet