Prokrastinace se nejčastěji objevuje u žáků, studentů, ale taky těch, kteří pracují s domova a dělají zkrátka něco úplně jiného místo svých povinností. Prokrastinaci odolá jen opravdu organizovaný a disciplinovaný člověk, ale naštěstí existuje několik tipů na produktivitu, které pomáhají i těm s menší vůlí a disciplínou. My vám je teď prozradíme a vy je můžete začít praktikovat hned zítra. Tak jdeme na to.

Přečtěte si také: Jak být produktivní během krátkých zimních dnů, kdy je brzy tmaTrápí vás prokrastinace? 7 tipů jak být více produktivní

prokrastinaceFoto: pixabay

Přečtěte si také: 15+ geniálních online vychytávek pro větší produktivitu a více času v životě

1. Mějte kolem sebe pořádek

Než začnete pracovat, vždy si kolem sebe ukliďte, jinak se vám nikdy nebude pracovat dobře a hlavně se vám do toho ani nebude chtít.

2. Dělejte si to-do listy

Každý večer či ráno si sedněte ke stolu a sepište si věci a úkoly (to-do list), které ten den musíte udělat. Nedávejte si jich moc, jinak to se vám do toho nebude chtít, protože budete vědět, že je nemůžete stihnout a budete se cítit špatně. Úkoly si průběžně odškrtávejte a uvidíte, že budete mít radost z jejich plnění.3. Mějte řád

Pokud jeden den vstáváte v 10 a pracujete až odpoledne a druhý den pracujete od 4 od rána a pak jste celý den unavení, tak se nedivte, že nejste produktivní. Každý den si vyhraďte čas na práci a ten dodržujte, například o 10 ráno do 4 odpoledne.

4. Dělejte si pravidelné pauzy

Pokud budete chtít XY hodin v kuse pracovat, chvíli to vydržíte, ale pak už nebudete moct a ten den se k práci už nevrátíte. Mnohem lepší je si práci rozvrhnout do menších úseků a dělat si pravidelné pauzy například na občerstvení, cvičení, procházku nebo mazlení s domácím mazlíčkem.

5. Nepracujte příliš

10 hodin práce denně neudělá nikomu dobře, proto pracujte raději kratší čas, ale za to v plném soustředění.

6. Odměňujte se

Zvládli jste těžký a důležitý úkol? Nepranýřujte se za to, že jste toho nestihli víc, naopak, dokončili jste jeden úkol, je čas se odměnit. Bude to dobrý oběd, zákusek, zajímavá knížka nebo něco na sebe?7. Klaďte si reálné cíle

Když si toho na svá bedra vezmete moc, nebude to mít dobré výsledky. Dávejte si takové cíle a úkoly, které jste schopni zvládnout a které hlavně stihnete. Schválně si zkuste zhodnotit, jaké cíle a kolik si jich dáváte a jestli vás to motivuje nebo ne.

Prokrastinace je známý zabiják produktivity, ale když víte, jak na ni vyzrát, najednou to nebude žádný problém.

Přečtěte si také: 5 knih, které nastartují vaši produktivitu