K Vánocům jednoznačně patří sladké pečivo a cukroví – třeba vánočka nebo vánoční štola. Recept na jednoduchou vánočku najdete tady a pokud máte rádi štolu a nevíte, jak na ni, také vám s tím pomůžeme. Podívejte se na recept, který zvládnete levou zadní a výsledkem bude chutná skvělá vánoční štola, na které si pochutnáte vy i celá vaše rodina.

Říkáte si, jaký je rozdíl mezi vánočkou a štolou? Vánočka je nadýchaná, jsou v ní mandle a maže se na ní máslo anebo marmeláda. Štola je hutnější, plná kandovaného ovoce a nic se na ní většinou nemaže. I když fantazii se meze nekladou a klidně si na ní můžete máznout třeba trochu arašídového nebo jiného ořechového másla, určitě to bude chutnat skvěle!

Přečtěte si také: 20 úžasných receptů na vánoční cukroví, po kterém se slehne zem
Vánoční štola: jednoduchý recept pro začátečníky

vánoční štolaFoto: pixabay

Přečtěte si také: Raw cukroví: 5 snadných receptů, které zaberou pár minut

Ingredience

  • 2 ks vejce
  • rozinky
  • kandované ovoce v krabičce (případně rozinky)
  • 500 g polohrubá mouka
  • 1 ks prášek do pečiva
  • 1 ks hera
  • 250 g tvaroh
  • rozsekané ořechy
  • 200 g cukr
Postup

Smíchejte všechny suché potraviny a všechny tekuté. Vypracujte těsto, zapracujte kandované ovoce nebo rozinky, případně oříšky nebo třeba čokoládu, nalijte do formy a nechte péct dozlatova. Hotovou štolu pomažte rozpuštěným máslem a posypejte cukrem. Pokud nejíte rozinky, dají se nahradit například oříšky nebo jiným ovocem. Přejeme dobrou chuť a pro jistotu udělejte příště rovnou dvě, protože uvidíte, že rychle zmizí. Vánoční štola chutná zkrátka skvěle!

Pokud ji chcete ještě sladší, můžete ji polít rozpuštěnou čokoládou. Cukr se dá také nahradit jiným sladidlem, třeba medem nebo javorovým sirupem.

Určitě nám napište, jak se vám vánoční štola povedla a také jak vám chutnala. Chutnala i dětem?

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Janí Hofmanová Junková (@yummy_janiii),

Přečtěte si také: Nebaví vás pečení? Vyzkoušejte těchto 5 receptů na nepečené cukroví!

Pokud štolu nejíte kvůli kandovanému ovoci nebo rozinkám, můžete je klidně vynechat a dát si tam to, co chutná vám. Třeba čokoládu, ořechy nebo vynechat a mít tak jen v podstatě těsto s cukrem, ale i to někomu chutná. Jak jste na tom vy a co máte raději, vánočku nebo vánoční štolu?

Skvělou vánoční štolu si můžete koupit na trzích v Německu, ze kterého štola pochází. Ale zkuste i domácí štolu!

Tohle cukroví rozhodně nesmí chybět na vánoční tabuli – vyzkoušejte ho!